Aktualności | Centrum Kultury Victoria już działa!

Centrum Kultury Victoria już działa!

Centrum Kultury Victoria już działa!

Opublikowane: 08.12.2021 / Sekcja: Kultura 

Koncerty, wystawy, festiwale, edukacja kulturalna i współpraca z twórcami – na tych polach będzie działać nowa instytucja kultury w Gliwicach. Centrum Kultury Victoria rozpoczęło aktywność 1 grudnia. Victoria będzie kontynuować realizację imprez kulturalnych, które na stałe wpisały się już do gliwickiego kalendarza, ale wyjdzie też do mieszkańców z nowymi pomysłami.

Budowa mocnego zaplecza

Na czele Victorii stoi dyrektor Paweł Ciepliński. Od grudnia organizuje pracę Centrum, którego siedziba mieści się w budynku przy ul. Barlickiego 3. Centrum Kultury Victoria będzie funkcjonować także w przestrzeni ruin teatru Victoria przy al. Przyjaźni, od którego wzięło swoją nazwę. W przyszłości całe to miejsce czeka metamorfoza. Powstanie tam Rynek Kultury – przestrzeń, w której mieszkańcy i goście z innych miast będą spędzać czas wolny.

W budżecie Miasta Gliwice na 2022 rok dla CK Victoria przewidziano ponad 7,7 mln zł. Dodatkowo Centrum będzie prowadzić działalność gospodarczą (np. sprzedaż biletów, dzieł sztuki, wydawnictw), która będzie generować dodatkowe przychody.

Nowe pomysły na kulturę

CK Victoria oficjalnie rozpoczęło działalność 1 grudnia 2021 roku. Jej ramy wyznacza zarówno statut przyjęty przez Radę Miasta Gliwice, jak i koncepcja programowa instytucji opracowana przez dyrektora. Szczegółowy program działania powstanie w najbliższym czasie. Będzie koncentrował się na kilku celach. Najważniejszym z nich jest oczywiście organizacja wydarzeń kulturalnych, wsparta na dopasowanej do nich ofercie edukacyjnej. Działania edukacyjne będą polegać przede wszystkim na przygotowaniu odbiorcy do kontaktu z kulturą i będą adresowane do uczestników w każdym wieku.

CK Victoria odpowiada także za docieranie do potencjalnych odbiorców z precyzyjnie zaadresowaną informacją, czyli działania informacyjne i promocyjne.

W planach jest także przygotowanie koncepcji rewitalizacji ruin teatru Victoria i ich otoczenia.

Cała działalność Centrum poza finansowaniem z budżetu Miasta Gliwice zakłada także, dla wybranych projektów, poszukiwanie innych, zewnętrznych źródeł finansowania (dotacje unijne, prowadzenie działalności gospodarczej).

We współpracy z otoczeniem

Centrum Kultury Victoria będzie odpowiadać za tworzenie miejskiego kalendarza wydarzeń. Nie oznacza to, że wszystkie imprezy w Gliwicach będzie organizować samodzielnie. W tworzenie kultury w mieście będą zaangażowane także inne zainteresowane podmioty. Do współpracy zostaną zaproszeni organizatorzy imprez, które mają już swoją stałą publiczność, ale ważnym założeniem Victorii jest też zrobienie miejsca dla nowych organizatorów i nowych inicjatyw. Nowa instytucja ma za zadanie stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i pomysłów między sektorem publicznym, prywatnym i organizacjami pozarządowymi. Zgodnie z koncepcją programową będzie więc możliwe na przykład organizowanie rezydencji artystycznych i projektów badawczych.

Przygotowanie koncepcji rewitalizacji ruin teatru Victoria obejmuje utworzenie w rejonie al. Przyjaźni nowej kulturalnej przestrzeni – Rynku Kultury. Ma to być nowe centrum życia kulturalnego i artystycznego, zlokalizowane między innymi na placu za ruinami teatru Victoria. Aleja Przyjaźni łączy miejsca, które z wydarzeniami kulturalnymi już są kojarzone – rejon parku Chrobrego i Areny Gliwice z parkiem Chopina. Dodatkowo atutem tego miejsca jest bliskość rzeki Kłodnicy i bulwarów, które ciągną się za Urzędem Miejskim do ul. Jana Śliwki.

Grudzień to miesiąc, który wypełniają prace organizacyjne. Przygotowywane są analizy finansowe i akty wewnętrzne regulujące działanie instytucji. To też czas budowania zespołu, który wspólnie stworzy autorską ofertę Victorii, będzie odpowiedzialny za działalność informacyjną i organizację imprez. Instytucja ma być elastyczna i dopasowana do zmieniających się warunków, w których funkcjonuje sektor kultury. CK Victoria będzie na bieżąco analizować potrzeby mieszkańców i to, z jakim zainteresowaniem spotyka się oferta kulturalna w Gliwicach, które jej elementy są trafione, a które nie znajdują swoich odbiorców. Na pierwsze organizowane przez nas wydarzenia planujemy zaprosić odbiorców wiosną 2022 roku – mówi Paweł Ciepliński, dyrektor Centrum Kultury Victoria.

elegancki mężczyzna przed ruinami teatru