Aktualności | Aleksander Nowak z ważną nagrodą

Aleksander Nowak z ważną nagrodą

Aleksander Nowak z ważną nagrodą

Opublikowane: 10.11.2020 / Sekcja: Kultura 

Gliwicki kompozytor Aleksander Nowak został laureatem 10. edycji nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020. Uroczysta gala odbyła się w sobotę 7 listopada.

Nowak triumfował w prestiżowej kategorii Wydarzenie Roku z premierą opery „Drach”. Dzieło Aleksandra Nowaka zostało wykonane podczas Festiwalu AUKSODRONE. W uzasadnieniu zaakcentowano „podkreślenie wymiarów lokalnych w oddziaływaniu uniwersalnym, za siłę przekazu muzycznego i kulturowego”. Organizatorem wydarzenia był Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura.

Dramat muzyczny Aleksandra Nowaka „Drach. Dramma per musica" powstał na kanwie powieści Szczepana Twardocha, pisarza związanego z Gliwicami. Twardoch napisał także libretto operowe. Trzyaktowe dzieło wykonano po raz pierwszy w tyskiej Mediatcece od 4 do 6 października 2019 roku. Partie solowe zaśpiewali Joanna Freszel, Jan Jakub Monowid i Sebastian Szumski.

Aleksander Nowak jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich swojego pokolenia. Urodził się w Gliwicach, w naszym mieście rozpoczął także edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz uniwersytecie w Louisville w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dr hab. Aleksander Nowak jest kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Nowak jest autorem kilkudziesięciu utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych, między innymi opery „ahat-ilī - Siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk. W 2007 roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał mu nagrodę w dziedzinie kultury, a w 2013 roku Muzeum w Gliwicach – Czytelnia Sztuki zamówiło u Nowaka utwór „Dziennik zapełniony w połowie”, któremu towarzyszyła publikacja książkowa. Kompozycje Nowaka są wykonywane na najważniejszych scenach w Polsce, z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie na czele.