Aktualności | Skwer czy estetyczna zabudowa? Zadecyduj!

Skwer czy estetyczna zabudowa? Zadecyduj!

Skwer czy estetyczna zabudowa? Zadecyduj!

Opublikowane: 20.02.2024 / Sekcja: Inwestycje  Miasto 

Pusta działka u zbiegu ulic Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego ma zyskać wygląd godny swojej reprezentacyjnej lokalizacji. Władze miasta proponują rozważyć dwie możliwości: może tam powstać ładny skwer lub estetyczny obiekt uzupełniający istniejącą zabudowę. Prezydent chce poznać opinie mieszkańców na ten temat, dlatego zorganizował konsultacje społeczne. Odbywają się w terminie od 24 stycznia do 20 lutego.

Pusta działka znajduje się w ścisłym centrum Gliwic, przy ul. Zwycięstwa – głównym, historycznym miejskim trakcie, który przemierza codziennie wielu mieszkańców. W dodatku zlokalizowana jest naprzeciwko dworca kolejowego, niedaleko od nowego Centrum Przesiadkowego, i jest dla gości przyjeżdżających do miasta częścią „okna na Gliwice”. Na razie porasta ją trawa, a ściany przylegających do niej kamienic pokrywają komercyjne reklamy. To miejsce ma się zmienić i być zdecydowanie bardziej atrakcyjne. 

Ścisłe centrum Gliwic przeszło w ostatnich latach ogromną metamorfozę. Zmiany nie ominęły miejsca u zbiegu ul. Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego. Zlikwidowano tymczasową, szpecącą to miejsce zabudowę i urządzono trawnik. Teraz przyszedł czas na rozstrzygnięcie przyszłości tej co prawda zaledwie jednej, ale bardzo prestiżowo położnej działki. Może ona stać się kolejnym w okolicy atrakcyjnym zielonym skwerem lub zostać zabudowana wysokiej klasy budynkiem, co znakomicie uzupełniłoby zabudowę oraz na stałe rozwiązało problem niezbyt estetycznych ścian szczytowych istniejących budynków prywatnych. Obie te propozycje mają swoje zalety, chcemy oddać decyzję w tej sprawie mieszkańcom. Sprawę warto przesądzić, tym bardziej, że miasto jest w trakcie rozstrzygania konkursu na zagospodarowanie ul. Zwycięstwa – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Konsultacje dotyczą przyszłej funkcji działki, a nie jej ostatecznego wyglądu po zagospodarowaniu. Na to przyjdzie czas na etapie prac koncepcyjnych.

Nadszedł dobry moment na takie zmiany i podejmowanie decyzji o przyszłości pustej działki. Niedawno zakończyła się ogromna miejska inwestycja, która zdecydowanie odmieniła jej otoczenie. Gruntownie przebudowany został układ drogowy po południowej stronie dworca kolejowego – wraz z placem dworcowym, ul. Bohaterów Getta Warszawskiego i fragmentem ul. Zwycięstwa. Zmienia się obraz całej okolicy, powstają nowe budynki, pojawia się też nowa zieleń, a chwili relaksu można poszukać na zmodernizowanym przez miasto pobliskim skwerze Europejskim. 

To miejsce w ścisłym centrum ma zostać zagospodarowane (fot. UM Gliwice)

Zieleniec w ścisłym centrum 

Pomysł na urządzenie skweru u zbiegu ul. Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego nie jest zupełnie nowy. Wprowadzenie kompozycji zieleni w tym miejscu zostało zaproponowane w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej. Ze względu na reprezentacyjny charakter lokalizacji władze miasta chcą jednak zapytać jak największą grupę mieszkańców o zdanie na temat docelowego przeznaczenia terenu. 

Przykładowe – poglądowe – zagospodarowanie zielenią 

Jeśli powstałby w tym miejscu skwer, mogłaby porastać go przykładowo różnorodna, wysoka i niska zieleń, barwne krzewy czy kwiaty. Można by zastanowić się, czy to dobre miejsce na ustawienie ławek, siedzisk, nawiązać do pobliskich rozwiązań w zakresie zazieleniania miasta. Czy warto w tym miejscu urządzić miejsce na wzór popularnych obecnie „parków kieszonkowych” – publicznych terenów zielonych pomiędzy budynkami z elementami małej architektury? W obliczu zmian klimatu takie „zielone wyspy” pożądane są zwłaszcza w miastach, gdzie intensywna zabudowa pochłania coraz większe tereny. A może po prostu zielona kompozycja ma być ozdobą tego miejsca? To zostałoby doprecyzowane na dalszym etapie. 

Estetyczny budynek wkomponowany w otoczenie 

Innym pomysłem jest zbudowanie na pustej działce budynku z mieszkaniami lub biurami i częścią usługową, w której mogłyby działać przykładowo kawiarnie czy sklepy. Co istotne przyszły obiekt nie może wypełniać całej działki – zwłaszcza że na jednej ze ścian kamienic znajdują się okna mieszkań i konieczne jest postawienie budynku uwzględniającego tę sytuację. Powstały w efekcie dziedziniec można uzupełnić zielenią. Władze miasta proponują, aby był on ogólnodostępny.

Obiekt musiałby uzupełniać sąsiednią zabudowę i wpisywać się w historyczną przestrzeń tej części miasta – zarówno pod względem gabarytów, formy, użytych materiałów, jak i barw elewacji. Co ważne, za realizację odpowiadałaby miejska spółka ZBM II TBS, dzięki czemu miasto zachowałoby kontrolę nad całym zadaniem – zarówno nad wyglądem budynku, jak i jego przyszłym zagospodarowaniem. 

Narożny budynek u zbiegu ulic Mikołowskiej i Wrocławskiej – realizacja ZBM I TBS (fot. A. Witwicki/UM Gliwice)

Takie „plomby” można bardzo ciekawie zaprojektować, wiele jest przykładów świetnych realizacji w przestrzeni miejskiej różnych miast, a inspiracji nie brakuje. W Gliwicach miejska spółka wybudowała przykładowo budynek zwany potocznie „transatlantykiem” u zbiegu ulic Mikołowskiej i Wrocławskiej. 

Pomysł na zagospodarowanie budynkiem pustej działki przy ul. Zwycięstwa też nie jest nowy. Przedstawił go m.in. inż. arch. Grzegorz Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w pracy magisterskiej „Narożniki Gliwickie”, za którą otrzymał w 2022 roku nagrodę główną w konkursie Prezydenta Miasta na najlepszą pracę dyplomową o Gliwicach. Promotorem pracy była dr inż. arch. Justyna Swoszowska, a dotyczyła ona projektu koncepcyjnego zespołu wielofunkcyjnych budynków narożnych (także po drugiej stronie ul. Bohaterów Getta Warszawskiego). 

Przykładowy budynek z dziedzińcem. Zostały użyte niezobowiązujące wizualizacje z projektu koncepcyjnego z pracy magisterskiej inż. arch. Grzegorza Szczepańskiego. 

Każdy z tych pomysłów ma swoje atuty. Który jest lepszy? Zachęcamy gliwiczan do wzięcia udziału w konsultacjach! 

Nie przegap konsultacji!

Konsultacje odbywają się w terminie od 24 stycznia do 20 lutego, a mogą w nich uczestniczyć mieszkańcy Gliwic.

Ankieta zawiera pytanie o treści:

Po zakończeniu prac nad przebudową centrum miasta (plac przed Dworcem, ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, fragment ul. Zwycięstwa) należy rozstrzygnąć przyszłe zagospodarowanie terenu u zbiegu ulic Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego. 

Czy Pani/Pana zdaniem obszar pomiędzy ul. Zwycięstwa 56 a Bohaterów Getta Warszawskiego 5 powinien:

  • zostać zabudowany budynkiem uzupełniającym pierzeję zabudowy między ul. Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego z zachowaniem ogólnodostępnego dziedzińca

  • pozostać niezabudowany, a w tym miejscu powinien powstać skwer z zielenią oraz elementami małej architektury

Ankieta jest dostępna:

  • w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujMYrazem! https://decydujmyrazem.gliwice.pl

    Uwaga! Na podany adres e-mail zostanie wysłany link weryfikujący fakt wyrażenia opinii. W celu potwierdzenia, osoba wyrażająca swoje zdanie musi kliknąć w otrzymany w wiadomości link;

  • dla osób, które nie mają dostępu do internetu lub możliwości samodzielnego wypełniania ankiety:
  1. w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej (adresy i godziny pracy dostępne na stronie https://biblioteka.gliwice.pl/filie/),
  2. w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych w jego następujących lokalizacjach: przy ul. Zwycięstwa 1, przy ul. Studziennej 6 oraz przy ul. Jagiellońskiej 21, w godzinach ich funkcjonowania,
  3. dla osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi samodzielne wypełnienie ankiety w wersji elektronicznej – na stanowisku konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w holu głównym Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21, w godzinach funkcjonowania urzędu. (um)