Aktualności | Gliwiczanie tłumnie świętowali otwarcie obwodnicy!

Gliwiczanie tłumnie świętowali otwarcie obwodnicy!

fot. R. Neumann From The Sky

Gliwiczanie tłumnie świętowali otwarcie obwodnicy!

Opublikowane: 18.03.2024 / Sekcja: Express codzienny  Inwestycje  Miasto  Gospodarka 

Tłumy gliwiczan przyszły w minioną sobotę na otwarcie ostatniej części obwodnicy zachodniej. Dopisała pogoda i dobre humory, a atrakcji nie brakowało. Było co świętować, bo wybudowana nowa część trasy to ważna dla naszego miasta inwestycja, która stanowi istotny element miejskiego układu drogowego. 

Choć kalendarzowa wiosna jeszcze nie nadeszła, ten dzień był wyjątkowo słoneczny i radosny. Sobotę, 16 marca, wielu mieszkańców postanowiło spędzić na wspólnym świętowaniu zakończenia budowy i oddania do użytku odcinka obwodnicy miejskiej pomiędzy ulicami Sowińskiego i Daszyńskiego. Gliwiczanie nie  tylko z ciekawością przyglądali się nowej drodze, ale tłumnie odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów i włączyli się do wspólnej zabawy. Atrakcje czekały na osoby w każdym wieku. 

Około 400 osób wzięło udział w rekreacyjnym biegu i marszu nordic walking pod hasłem „Gliwice na DRODZE do wiosny”. Podobna grupa przemierzała nową drogę na rowerach, rolkach i deskorolkach. Trasą przejechały również zabytkowe i stylowe samochody, eksponowane podczas otwarcia i podziwiane przez miłośników motoryzacji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się symulatory zderzeń i dachowania, można było także skorzystać z symulatora jazdy na motorze. Na najmłodszych mieszkańców czekały ciekawe warsztaty – dzieci miały okazję np. wykonać niecodzienne bransoletki z mchu lub posadzić wiosenny kwiat w samodzielnie przyozdobionej doniczce i zabrać prace na pamiątkę do domu. 

Nowa droga dopełniła zachodnią część obwodnicy miejskiej

W godzinach popołudniowych nowa droga została oficjalnie oddana do użytku. – Bardzo się cieszę, że możemy dziś otworzyć odcinek obwodnicy, który istotnie wpłynie na wydolność układu komunikacyjnego Gliwic, na bezpieczeństwo i płynność ruchu – mówił prezydent Gliwic Adam Neumann. Przypomniał, jak wiele zmieniło się na miejskich ulicach od lat 90. minionego wieku, kiedy dominował promienisty układ dróg, a główne trasy prowadzące z ościennych miast krzyżowały się w centrum. Powodowało to korki, zanieczyszczenie, hałas i sznury samochodów przejeżdżających przez środek miasta tranzytem. – Od lat władze Gliwic starały się tę sytuację zmieniać, a konsekwentne działania przyniosły bardzo dobre rezultaty. Po Gliwicach jeździ się lepiej niż po wielu innych miastach. Mamy dużą – zewnętrzną – obwodnicę autostradową, wybudowaliśmy DTŚ, a teraz oddajemy do użytku ostatnią część wewnętrznej obwodnicy zachodniej – przypomniał Adam Neumann.     

Zygmunt Frankiewicz – senator RP i wieloletni prezydent miasta podkreślał podczas otwarcia, że gliwiczanie przyzwyczaili się do kolejnych inwestycji. – Myślę jednak, że obwodnica i ten odcinek będą wyjątkowo docenione. Ta część trasy nie tylko umożliwia korzystanie z całej obwodnicy zachodniej, ale będzie służyła także dalszemu rozwojowi miasta. Biorąc pod uwagę dzisiejszą frekwencję na otwarciu drogi i zainteresowanie, widać, że ta inwestycja ma dla mieszkańców duże znaczenie i że jest bardzo dobrze odbierana – mówił w sobotę. 

Mamy dzisiaj niezwykłą atmosferę na otwarciu i powody do radości. W tej kadencji udało nam się wykonać całe to duże przedsięwzięcie: właściwie od zera pozyskać wszystkie wymagane zgody, zaprojektować tę drogę i wybudować. Otwieramy dziś kluczową część obwodnicy zachodniej i możemy płynnie przejechać od ulicy Rybnickiej do ulicy Sowińskiego, a dalej aż do alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego i DK 88. Dzięki temu kolejne miejskie ulice zostaną odciążone – mówił Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic. 

Realizacja tej ważnej inwestycji kosztowała około 55 mln zł

Inwestycja objęła budowę blisko dwukilometrowej drogi jednojezdniowej, z jednym pasem ruchu w każdą stronę i z możliwością dobudowy w przyszłości drugiej jezdni.  Wybudowany został też m.in. obiekt mostowy z przepustem, przejściem dla zwierząt oraz przejazdem dla rolników, jest nowa kanalizacja deszczowa i zbiorniki retencyjne, które będą zbierać wody opadowe z drogi. Zapewniono bezpieczny przejazd dla rowerzystów – w części z wykorzystaniem ciągu pieszo-rowerowego (od strony ul. Sowińskiego) i dalej poprzez drogi techniczne.

Do oświetlenia trasy wykorzystano energooszczędne oświetlenie LED. W okolicy zabudowań, w pobliżu skrzyżowania z ul. Daszyńskiego, stanęły ekrany akustyczne. Zbudowano zatoki autobusowe do wykorzystania w przyszłości w połączeniach komunikacji miejskiej. Zadbano o nową zieleń. 

Koszt zadania (wraz z dokumentacją projektową i przebudową dróg dojazdowych) to około 55 mln zł. Są to środki z budżetu miasta, ale Gliwice – decyzją Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – otrzymają pomoc  finansową w postaci dotacji celowej w ramach Funduszu Odporności w wysokości 7 mln zł. Wykonawcą inwestycji było wybrane w przetargu konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. oraz Eurovia POLSKA S.A., a za zadanie z ramienia miasta odpowiadał Zarząd Dróg Miejskich. 

Przypomnijmy, że miasto wybudowało także odcinek miejskiej obwodnicy południowej od ul. Pszczyńskiej do ul. Bojkowskiej, a powstanie jeszcze ostatnia część trasy, która jest obecnie projektowana (od ul. Bojkowskiej do ul. Rybnickiej). (al)

 

 

Zdjęcie biegaczy Zdjęcie obwodnicy z góry z biegaczami Zdjęcie chodziarzy Zdjęcie rowerzystów Zdjęcie z symulatorem motocykla Zdjęcie z oficjalnego otwarcia Zdjęcie drogi z ludźmi Zdjęcie z części oficjalnej Zdjęcie z warsztatów dla dzieci Zdjęcie z autem zabawkowym Zdjęcie z biegu Zdjęcie chodziarzy Zdjkęcie z zabytkowym autem Zdjęcie z zabytkowymi autami Zdjęcie obwodnicy z góry