Aktualności | Gliwiczanie pobiegli w kolorowych skarpetkach

Gliwiczanie pobiegli w kolorowych skarpetkach

Fot. G.Ożga/UM w Gliwicach

Gliwiczanie pobiegli w kolorowych skarpetkach

Opublikowane: 26.03.2024 / Sekcja: Express codzienny  Miasto 

Mimo deszczowej aury tłum małych i dużych biegaczy, ubranych w kolorowe skarpetki nie do pary – symbol akceptacji i szacunku dla osób z zespołem Downa – wystartował w niedzielnym Gliwickim Biegu Kolorowych Skarpetek, organizowanym przez Fundację Tośka i Przyjaciele z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Imprezie przy gliwickiej Cechowni tradycyjnie towarzyszył piknik rodzinny oraz zbiórka pieniędzy na półkolonie letnie dla dzieci z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami. Atrakcji nie brakowało!

W niedzielę, 24 marca, tłumy ochotników zebrały się przy gliwickiej Cechowni, aby po wspólnej rozgrzewce wystartować w kolejnej, 3. edycji Gliwickiego Biegu Kolorowych Skarpetek. Wśród startujących był m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann.

Od trzech lat w moim kalendarzu zawsze jedna niedziela w drugiej połowie marca zarezerwowana jest na Gliwicki Bieg Kolorowych Skarpetek organizowany przez Fundację Tośka i Przyjaciele pod moim patronatem i ze wsparciem Miasta Gliwice. Nie wiem, jak organizatorki to robią, ale zawsze wygrywają z pogodą. Dzisiaj przed biegiem padał deszcz i deszcz ze śniegiem. Rozpoczął się bieg i zza chmur wyszło słońce. Imprezę zakończyliśmy wspólnym zdjęciem organizatorów i uczestników. Kiedy się rozchodziliśmy, z nieba znowu solidnie lunęło. To jednak prawda, że dobro przyciąga dobro – mówił prezydent.

Oprócz biegu na gości czekał rodzinny piknik integracyjny z atrakcjami dla małych i dużych. Można było spróbować swoich sił w malowaniu kolorowych skarpetek na płótnie i ekotorbach, pokonać tor przeszkód, zrobić sobie zdjęcie w kolorowej fotoramce czy podpisać się na pamiątkowej ściance.

Przez cały czas trwania imprezy prowadzona była także zbiórka, z której środki zostaną przeznaczone na półkolonie letnie dla dzieci z niepełnosprawnościami. Każda osoba zasilająca puszkę Fundacji, która odpowiedziała poprawnie na zadane przez wolontariuszy pytanie, mogła wylosować jedną z nagród rzeczowych. (ml)

Mężczyzna wykonuje akrobacje, stojąc na rękach, za nim publiczność Uczestnicy biegu na starcie Uczestnicy biegu na trasie Uczestnicy biegu na trasie Prezydent Adam Neumann na trasie biegu Uczestnicy biegu i wiceprezydent Mariusz Śpiewok na trasie Ludzie korzystają z atrakcji, za nim budynek Cechowni Dzieci trzymające kolorowe chusty Kobieta i dziewczynka patrzą na siebie Dziewczynka odwrócona tyłem, maluje kolorowe skarpetki