Aktualności | Wyjątkowa pracownia bioróżnorodności w ZSTI

Wyjątkowa pracownia bioróżnorodności w ZSTI

fot. ZSTI Gliwice

Wyjątkowa pracownia bioróżnorodności w ZSTI

Opublikowane: 16.11.2023 / Sekcja: Ekologia  Miasto  Nauka 

To gratka dla młodych miłośników przyrody i tych uczniów gliwickiego Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych (ul. Chorzowska 5), którzy pragną zgłębić tajniki bioróżnorodności. Otwarta oficjalnie 15 listopada Zielona Pracownia w Technikum nr 1 w ZSTI (stworzona dzięki pozyskanej przez szkołę wysokiej dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach) stanowi w pełnym tego słowa znaczeniu miejsce, w którym pasja do przyrody łączy się z innowacyjną nauką na wysokim poziomie. 

Wiosną tego roku Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych jako jedyna placówka oświatowa w Gliwicach pozyskał 48 tys. zł na utworzenie i wyposażenie nowoczesnej pracowni przyrodniczo-geograficznej. Dofinansowanie przyznał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach dziewiątej – rekordowej (155 zgłoszeń, 100 grantobiorców) – edycji corocznego konkursu WFOŚiGW „Zielona Pracownia”. Dzięki otrzymanemu wsparciu i środkom własnym szkoły sala wykorzystywana do nauki biologii i geografii przeszła prawdziwą metamorfozę – została gruntownie wyremontowana (częściowo ze środków własnych) i wyposażona w zakupione z pieniędzy Funduszu liczne pomoce dydaktyczne, sprzęt audio-wideo, interaktywny monitor, wideoskop, nowoczesne mikroskopy oraz nowe meble. Pracowni przyświeca zgłoszone do konkursu hasło „Bioróżnorodność jako skarb naszej planety”.

Chcemy, aby nasi uczniowie stali się obrońcami przyrody i ekspertami w dziedzinie bioróżnorodności. Nasza nowa inicjatywa to krok w kierunku zrozumienia i ochrony środowiska naturalnego, co jest niezwykle ważne w dzisiejszym świecie – przypomniał podczas oficjalnego otwarcia pracowni dyrektor ZSTI Janusz Magiera. Zwrócił też uwagę na znaczenie wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych we współczesnej edukacji, które uatrakcyjniają proces uczenia i pozwalają młodzieży lepiej zrozumieć arkana danego przedmiotu. 

(kik)

pracownia bioróżnorodności pracownia bioróżnorodności pracownia bioróżnorodności pracownia bioróżnorodności pracownia bioróżnorodności pracownia bioróżnorodności