Aktualności | Uwaga na środki ochrony roślin!

Uwaga na środki ochrony roślin!

fot. Freepik

Uwaga na środki ochrony roślin!

Opublikowane: 21.05.2024 / Sekcja: Ekologia  Miasto 

Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach przypomina, że działkowicze oraz rolnicy bez specjalnego szkolenia nie mogą używać środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu!

Fosforek glinu ma przede wszystkim zastosowanie jako środek owadobójczy oraz gryzoniobójczy, wykorzystywany do fumigacji (zwalczania szkodników poprzez tzw. kadzenie – gazem, dymem lub parą) oraz dezynsekcji. 

Środki ochrony zawierające fosforek glinu mogą używać tylko i wyłącznie profesjonalni użytkownicy, którzy ukończyli szkolenie w zakresie fumigacji. Zabiegi dezynsekcji oraz fumigacji wykonują m.in. podmioty z branży DDD.

Produkty, które w składzie mają fosforek glinu, w kontakcie z wilgocią uwalniają toksyczny gaz, który jest niebezpieczny dla człowieka. Może doprowadzić do śmierci.

Dawka 500-700 mg/m3 fosforowodoru może spowodować zgon już w ciągu 30 minut! Popularne preparaty w jednej pastylce o wadze 0,6 g wydzielają 200 mg fosforowodoru – informuje katowicki Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Objawami zatrucia fosforkiem glinu są:

  •    ucisk w klatce piersiowej,
  •    nudności,
  •    bóle oraz zawroty głowy,
  •    omdlenia.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa nawołuje do działkowców o niekupowanie środków z fosforkiem glinu w celu zwalczania kretów w przydomowych ogródkach i działkach. Przypomina, że za stosowanie ich bez uprawnień grozi mandat w wysokości 1000 zł.

(kik)