Aktualności | Gliwice kontra niska emisja

Gliwice kontra niska emisja

fot. Śląskie. Pozytywna Energia / Fb

Gliwice kontra niska emisja

Opublikowane: 03.04.2024 / Sekcja: Ekologia  Miasto 

Miasto pozyskało niemal 200 tys. zł na zakup kolejnego – drugiego już – nowoczesnego samochodu elektrycznego z mobilnym laboratorium do analizy zanieczyszczeń powietrza i kamerą termowizyjną w konkursie „Inicjatywa Antysmogowa 2024”, zorganizowanym w ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza w województwie śląskim. W uroczystości ogłoszenia wyników w Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego wziął udział 3 kwietnia wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok.

„Inicjatywa Antysmogowa” ma na celu ograniczanie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców regionu. W konkursie przyznawane są dotacje dla gmin województwa śląskiego, pozwalające m.in. na zakup nowoczesnych sprzętów pomocnych w walce z niską emisją. Gliwice w pierwszej edycji „IA” pozyskały niemal 160 tys. zł. Dzięki nim na ulice miasta wyjechał jesienią nowoczesny, niewielki samochód elektryczny z mobilnym laboratorium do analizy zanieczyszczeń powietrza oraz kamerą termowizyjną. Pozwala on gliwickiej Straży Miejskiej, czuwającej nad jakością powietrza m.in. poprzez Eko-Patrole przeprowadzające kontrole domowych źródeł ciepła na terenie Gliwic, na jeszcze sprawniejsze reagowanie na zgłoszenia z zakresu ochrony środowiska. 

Dzięki prawie 200 tys. zł pozyskanym przez Gliwice w drugiej edycji konkursu „Inicjatywa Antysmogowa”, jesienią tego roku w mieście pojawi się drugie mobilne laboratorium do analizy zanieczyszczeń powietrza.

Podstawą mobilnego laboratorium będzie nowy samochód elektryczny, wyposażony w przenośny analizator pyłu zawieszonego umożliwiający dokładniejsze śledzenie stanu atmosfery w czasie rzeczywistym. Pomoże on strażnikom m.in. w identyfikowaniu źródeł zanieczyszczeń i – co za tym idzie – w ograniczaniu niskiej emisji. Bieżące pomiary powietrza pozwolą na wzmożenie kontroli w dzielnicach, w których stężenie zanieczyszczeń jest większe niż w innych częściach miasta. Sprzęt ułatwi także szybką weryfikację zgłoszeń mieszkańców, którzy nie zawsze potrafią wskazać dokładne miejsce emisji zanieczyszczeń. Funkcjonariusze będą mogli również monitorować efekty działań podejmowanych na rzecz poprawy jakości powietrza w Gliwicach. 

Drugim urządzeniem stanowiącym wyposażenie mobilnego laboratorium będzie kamera termowizyjna pozwalająca na wykazanie, czy urządzenia grzewcze na terenie nieruchomości (kominki, ogrzewacze wolnostojące, tzw. kozy czy piece kaflowe) były używane przed kontrolą strażników. Zimą pozwoli ona na prewencyjne przeszukiwanie określonych obszarów oraz budynków pod kątem osób bezdomnych.

Działania związane z poprawą jakości powietrza to proces, który wymaga zaangażowania wielu instytucji, ale przede wszystkim nas wszystkich. Dobre praktyki, wdrażane konsekwentnie od lat przez Miasto Gliwice w związku z realizacją śląskiej uchwały antysmogowej, pozwalają z optymizmem patrzyć w przyszłość. Obecnie znajdujemy się na 2. miejscu w województwie śląskim pod kątem realizacji kontroli i ograniczania niskiej emisji. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, który po raz kolejny trafi do gliwickiej Straży Miejskiej, będziemy mogli być jeszcze skuteczniejsi – komentuje zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok.

 (kik)