Aktualności | 3 x R: dbajMY o środowisko!

3 x R: dbajMY o środowisko!

Mat. graf. UM w Gliwicach

3 x R: dbajMY o środowisko!

Opublikowane: 19.12.2023 / Sekcja: Ekologia  Miasto 
Więcej na ten temat

O prawie 1000 ton mniej odpadów generowali mieszkańcy Gliwic od stycznia do listopada 2023 roku w porównaniu do tego okresu w 2022 roku. Gliwiczanie najchętniej rezygnowali z tworzyw sztucznych, wytwarzając ich średnio miesięcznie o ponad 20% mniej niż w minionym roku! A to nie koniec pozytywnych zmian, dzięki którym Gliwice są coraz bliżej zielonej przyszłości, m.in. poprzez realizowaną przez miasto w 2023 roku kampanię edukacyjną „3 × R: RE-dukcja, RE-użycie, RE-cykling”. 

Wielkie zmiany zaczynają się od małych działań. Ochrona środowiska naturalnego to nie tylko głośne akcje dla aktywistów – każdy z nas codziennie ma szansę (i obowiązek!) zrobić coś dobrego dla planety. Ekologia jest sumą naszych codziennych wyborów, dlatego m.in. poprzez realizowaną w 2023 roku miejską kampanię 3 × R  zachęcaliśmy mieszkańców do ograniczania ilości wytwarzanych odpadów, ich segregacji i ponownego wykorzystywania czy rozważnych zakupów.

Małe kroki – wielki skutek

Z danych gromadzonych m.in. w comiesięcznych raportach firmy odbierającej odpady z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gliwic wynika, że ilość produkowanych przez gliwiczan śmieci zmniejszyła się w stosunku do 2022 roku.

Mat. graf. UM w Gliwicach

3 × R = świadoma konsumpcja

RE-dukcja, RE-użycie, RE-cykling – to trzy najważniejsze zasady świadomej konsumpcji, którym poświęcona została kampania 3 × R.

  1. RE-dukujMY, czyli kupujmy z umiarem i nie produkujmy ton śmieci. 
  2. RE-używajMY, czyli róbmy dobry (i długi!) użytek z tego, co już mamy. 
  3. RE-cyklingujMY – jeśli wyrzucamy, segregujmy i przetwarzajmy, bo odpady to surowce!

Kampanię 3 × R wyróżniała m.in. atrakcyjna graficznie forma. Przykuwające wzrok infografiki, przedstawiające konkretne dane oraz przykłady w przystępnej formie, prezentowane były mieszkańcom m.in. w tygodniku „Miejski Serwis Informacyjny – Gliwice”, ilustrując informacje zachęcające do proekologicznych działań; na ekranach led zainstalowanych chociażby na terenie Centrum Przesiadkowego; na stronie internetowej miasta oraz w mediach społecznościowych, np. na Facebooku, gdzie pojawiały się także dedykowane kampanii animacje.

Edukacja ekologiczna – nie tylko na ekranie

W założenia kampanii 3 × R doskonale wpisało się również otwarte w październiku Centrum Edukacji Ekologicznej utworzone przez Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Opadów przy ul. Rybnickiej 199A. Ten nowoczesny, interaktywny obiekt powstał właśnie z myślą o przekazywaniu w przystępnej formie ważnych informacji o odpadach, ich wpływie na środowisko naturalne, możliwościach ich ponownego wykorzystania oraz gospodarowaniu nimi w Gliwicach.

Pamiętajmy, że nasze codzienne proekologiczne zachowania i nawyki mają realny wpływ na globalną zmianę. Mniej śmieci to również mniejsze wydatkowanie energii na ich odbiór i przetworzenie. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy bardzo duże wahania cen paliw i energii, a każda oszczędność to wymierna korzyść dla mieszkańców – brak wzrostu opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

To od nas samych zależy, jak wyglądać będzie nasze osiedle, miasto, kraj, kontynent i reszta świata za dziesiątki, setki, a nawet tysiące lat. Zacznijmy od małych kroków i wspólnie stwórzmy miejsce, w którym będziemy mogli, ale – przede wszystkim – chcieli żyć. (ml)