Aktualności | #NowoczesnyPrzemysłGliwic: KP Labs. Ich satelita i komputer już wkrótce na orbicie!

#NowoczesnyPrzemysłGliwic: KP Labs. Ich satelita i komputer już wkrótce na orbicie!

Intuition-1 w kosmosie. Wizualizacja: KP Labs

#NowoczesnyPrzemysłGliwic: KP Labs. Ich satelita i komputer już wkrótce na orbicie!

Opublikowane: 30.10.2023 / Sekcja: Biznes  Miasto 

Po kilku latach intensywnych przygotowań Intuition-1, czyli stworzony w Nowych Gliwicach kompaktowy polski nanosatelita klasy 6U oraz Antelope (komputer pokładowy) zostaną w listopadzie wyniesione w kosmos w ramach misji „Transporter-9” na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX! Warto śledzić media społecznościowe gliwickiej spółki kosmicznej KP Labs, bo właśnie tam ogłaszana będzie dokładna data startu wraz z  linkiem do śledzenia transmisji z wydarzenia na żywo.

KP Labs działa w Gliwicach od 2016 r. Spółkę, której siedzibą jest wyposażony w obserwatorium astronomiczne nowoczesny biurowiec przy ul. Bojkowskiej 37J, założyła grupa inżynierów związanych z Politechniką Śląską. Dostrzegli ogromny potencjał tkwiący w połączeniu ich naukowych pasji oraz biznesu. Inwestując w rozwój technologii kosmicznych przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, postawili na innowacyjność i długoterminowy wpływ na różne sektory gospodarki. Tworzą oprogramowanie pokładowe, urządzenia do obrazowania hiperspektralnego, algorytmy sztucznej inteligencji oraz wysokowydajne jednostki przetwarzania danych. Obecnie firma realizuje 17 projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej,  NASA i podmiotów prywatnych, angażując się przy tym w realizację misji kosmicznych w ramach międzynarodowych konsorcjów.

Flagowym projektem KP Labs stała się misja Intuition-1. Jej celem było zbudowanie i wyniesienie na orbitę satelity wyposażonego w niezwykle wydajny komputer Antelope, który dzięki sztucznej inteligencji i precyzyjnemu obrazowaniu będzie mógł rejestrować obraz Ziemi z orbity, przetwarzać zebrane informacje o monitorowanych obszarach i zdarzeniach, i wysyłać je do analizy. – To nie tylko krok w przyszłość dla eksploracji kosmicznej, ale także inwestycja w technologie, które w najbliższych latach mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin naszego życia, przynosząc korzyści dla globalnej społeczności – twierdzi Michał Zachara, dyrektor ds. operacyjnych w KP Labs. 

Intuition-1 został wyposażony w specjalistyczny, hiperspektralny instrument optyczny oraz jednostkę przetwarzania danych Leopard DPU, potrafiącą przetwarzać do 3 bilionów operacji na sekundę. Dzięki współpracy tych dwóch komponentów, gliwicki satelita będzie analizował zebrane dane już na orbicie, co przyczyni się do zredukowania przesyłu danych z satelity na Ziemię i zmniejszy koszty całej operacji. Urządzenie będzie mogło wesprzeć rozwój w wielu dziedzinach – od rolnictwa, poprzez badania środowiska, po analizę deforestacji, czyli procesów wylesiania.

Antelope, który został zintegrowany na orbitalnym pojedzie transferowym ION Satellite Carrier firmy D-Orbit, to zaawansowany komputer pokładowy stworzony do pracy w warunkach kosmicznych. Jego głównym zadaniem będzie użycie sztucznej inteligencji do monitorowania danych telemetrycznych pozyskiwanych z podzespołów satelity. Dzięki możliwości wcześniejszego wykrywania błędów, funkcjonalność ta przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przyszłych misji satelitarnych. Antelope jest dedykowanym rozwiązaniem dla misji skupionych na obserwacji Ziemi oraz komunikacji satelitarnej.

Wyniesienie satelity i komputera na orbitę zapowiedziano na listopad. Dokładna data i link do wydarzenia zostaną ogłoszone przez firmę w portalach LinkedIn (https://www.linkedin.com/company/kp-labs-sp-z-o-o/ ), Facebook (https://www.facebook.com/kplabs.space/) oraz X (https://twitter.com/labs_kp). Transmisję na żywo na kanale YouTube „To Jakiś Kosmos!” (https://www.youtube.com/@ToJakisKosmos) poprowadzą dla KP Labs Kuba Hajkuś (twórca kanału) i Radek Grabarek (kanał We Need More Space!). (kik)

Intuition-1 w kosmosie komputer pokładowy Antelope moduł leopard