Opel i Gliwice – 20 lat wspólnego rozwoju

Dodano: 06.05.2016 / Sekcja:

fot. Z.Daniec

Dokładnie dwie dekady temu Gliwice zostały wybrane jako miejsce lokalizacji nowego zakładu produkcyjnego General Motors. Ta decyzja była przełomowym punktem w historii miasta, dającym potężny impuls dla jego rozwoju.

6 maja mija 20 lat od podpisania przez miasto Gliwice umowy inwestycyjnej z koncernem General Motors, producentem samochodów marki Opel. Finalizowała ona starania o budowę w naszym mieście światowej klasy zakładu produkcyjnego. Z tej okazji odbyło się dzisiaj okolicznościowe spotkanie w gmachu gliwickiego Ratusza – dokładnie w tej samej sali, w której podpisywano umowę w 1996 roku.

Osoby zabiegające w przeszłości o zawarcie umowy inwestycyjnej oraz zaangażowane w obecny rozwój fabryki: Andrzej Korpak – dyrektor generalny zakładu General Motors Manufacturing Poland – Gliwice i Tychy oraz GM Powertrain Szentgotthard, Andrzej Lipko i Tadeusz Soroka – byli wiceministrowie, Klemens Ścierski – były minister przemysłu i handlu, Zygmunt Frankiewicz – prezydent Gliwic, Janusz Steinhoff – były wicepremier i minister gospodarki

fot. Z.Daniec

– Gliwicka inwestycja General Motors to dowód na to, że branża motoryzacyjna jest kołem zamachowym gospodarki, ale także kołem zamachowym Gliwic. Fabryka Opla otworzyła drogę dla rozwoju miasta opartego na nowoczesnym przemyśle i nowych technologiach. Dwadzieścia lat temu byliśmy jednym z najbiedniejszych miast dawnego województwa katowickiego, dziś jesteśmy jednym z najbogatszych w Polsce – mówił Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. – Światowej klasy samochody z Gliwic są wizytówką miasta na drogach niemal całego świata od Australii przez Europę aż po Amerykę Północną – dodał prezydent.

astra

fot. Z.Daniec

– Nasz zakład od samego początku był i nadal pozostaje liderem oraz promotorem rozwiązań w zakresie zarządzania produkcją, innowacyjności, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Z naszych doświadczeń skorzystało wiele firm z całego kraju – mówił Andrzej Korpak, dyrektor generalny zakładu General Motors Manufacturing Poland – Gliwice i Tychy oraz GM Powertrain Szentgotthard. – Od dwóch dekad udowadniamy, że jakość i wydajność produkcji w naszym zakładzie to najwyższa klasa światowa. To właśnie tutaj, w Gliwicach, produkujemy najlepszego Opla w historii, czyli nową Astrę, zdobywcę prestiżowego tytułu „Samochód Roku 2016” – podkreślał Korpak.

W ciągu niemal dwóch dekad od inauguracji w październiku 1998 roku, zakład Opla w Gliwicach odgrywał ważną rolę w produkcji kluczowych modeli z portfolio firmy. General Motors Manufacturing Poland jest jednym z największych pracodawców w regionie i jednym z największych eksporterów w Polsce. Jest to także jeden z najlepszych zakładów GM pod względem zużycia energii, dzięki projektom środowiskowym dotyczącym optymalizacji zarządzania energią. Spółka szczyci się długoletnią tradycją w produkcji wysokiej jakości samochodów i silników, a łącznie w swoich trzech oddziałach zatrudnia około 4 000 osób.

Współpraca nawiązana 20 lat temu przyniosła Gliwicom wymierne korzyści i markę miasta przyjaznego przedsiębiorcom. Skala inwestycji GM oraz jej międzynarodowy prestiż przyciągnęły kolejnych inwestorów, co pozytywnie wpłynęło na gospodarkę miasta i całego regionu. W efekcie w strefie ekonomicznej w Gliwicach ulokowało się 67 firm i 5 parków przemysłowych, a łączny koszt inwestycji wyniósł 8,3 mld zł. Powstało ponad 19 tys. miejsc pracy. W mieście tworzone są kolejne obszary aktywności biznesowej, a Gliwice wypracowują budżet grubo przekraczający miliard złotych. (al)

 

fot.Z.Daniec

fabryka OPla

fot. A.Witwicki

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking