Studenci z Gliwic znów na podium!

Dodano: 17.01.2017 / Sekcja:

W międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie centrum kultury we Florencji studenci Politechniki Śląskiej okazali się jednymi z najlepszych. Zajęli 2. i 3. miejsce, a także otrzymali wyróżnienia.

Konkurs architektoniczny Star for Talents jest organizowany, aby promować i upowszechniać architekturę wśród młodych ludzi, zwłaszcza w gronie przyszłych architektów. Tegoroczna edycja polegała na zaprojektowaniu centrum kultury na placu Largo Pietro Annigoni we włoskiej Florencji oraz otoczenia wokół.

Jury konkursu najwyżej oceniało te projekty, które zachęcały do interakcji pomiędzy mieszkańcami i turystami. Według zaleceń organizatorów konkursu, jeden z głównych placów renesansowego miasta powinien być z jednej strony miejscem na prezentowanie współczesnych wystaw i organizowanie imprez, a z drugiej jego nowe wcielenie powinno nawiązywać do historycznych korzeni tego obszaru.

I miejsce zajęła para studentek z Włoch (Erica Passavinti i Sofia Lalli), za projekt spełniający niemal wszystkie kryteria oceniających. Z zadania bezbłędnie wywiązała się również Karolina Chodura, studentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, która zajęła w konkursie II miejsce. Jej pomysł na plac Largo Pietro Annigoni to, w ocenie jury, przede wszystkim wizja zachowawcza, w której wszystkie funkcje są dostępne z poziomu placu. Całość jest dyskretna i elegancka.

Projekt Karoliny Chodury (II miejsce), fot. www.startfortalents.net

III miejsce zajął duet, również z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Natalia Łobodziec i Karol Kowalczyk zaproponowali funkcjonalny budynek, który nawiązuje do typowych budowli renesansowych, a przestrzeń wokół niego jest przyjazna i dobrze oświetlona.

Jury wręczyło też wyróżnienia. Otrzymała je para z Gliwic (Anna Mardyła, Mateusz Dąbek), a także trójka projektantów z Włoch (Emiliano Barbani, Arturo Collina, Giovanni Morelli), dwójka Hiszpanów (Ana Irene Muzio Pérez, Eloisa Fierro Freira) i zespół z Argentyny (Mauricio Esteban Morra, Diego Degiovanni, Gonzalo Guerrero, Jerçnimo Parola).

Nagrodzone i wyróżnione projekty można obejrzeć na www.startfortalents.net (pm)

Projekt Natalii Łobodziec i Karola kowalczyka (III miejsce), fot. www.startfortalents.net

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking