Opel odznaczony za zasługi dla rozwoju gospodarki

Dodano: 08.07.2015 / Sekcja:

fot.A.Witwicki

Zakład Opla w Gliwicach otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej.

 Odznaczenie z rąk Janusza Piechocińskiego, wicepremiera i ministra gospodarki, odebrał  Andrzej Korpak, dyrektor generalny General Motors Manufacturing Poland.

Uroczystość wręczenia odznaczeń dla firm szczególnie zasłużonych dla polskiej gospodarki odbyła się Ministerstwie Gospodarki 29 czerwca,  w ramach obchodów 25-lecia Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. - Otrzymane odznaczenie jest dla nas wyjątkowo ważnym potwierdzeniem, że nasz doświadczony zespół, nie tylko produkuje najwyższej światowej klasy samochody i silniki, ale poprzez swoje działania również aktywnie przyczynia się do rozwoju gospodarczego regionu, a nawet kraju. Uruchomienie produkcji zaawansowanej technologicznie nowej generacji Opla Astry jesienią tego roku, będzie dla nas okazją do kontynuacji tych działań –mówił Andrzej Korpak, dyrektor generalny zakładu.

Pierwszy samochód, model Astra Classic, został wyprodukowany w gliwickim zakładzie Opla 31 sierpnia 1998 r. Od tego czasu fabryka stała się wizytówką miasta i regionu oraz symbolem wszechstronnego doświadczenia i dużej elastyczności tamtejszego zespołu.

Na przestrzeni lat gliwicki zespół zasłynął z produkcji wysokiej jakości samochodów, od miejskiego Opla Agila, przez cztery kolejne generacje kompaktowej Astry, aż po rodzinnego minivana Zafirę. Obecnie, obok eleganckiego kabrioletu Cascady, zakład produkuje trzy wersje nadwoziowe Opla Astry.

Fabryka Opla w Gliwicach jest jednym z największych pracodawców w regionie, zatrudniającym obecnie w trzech oddziałach ok. 3 900 osób. Zakład należy do jednego z najlepszych w koncernie General Motors pod względem zużycia energii dzięki projektom środowiskowym, w tym optymalizacji zarządzania energią. Od prawie siedemnastu lat produkuje samochody na rynki Europy, Afryki, Ameryki Północnej, Azji i Oceanii, co czyni go jednym z największych eksporterów w Polsce. Od lutego br. uruchomiona została produkcja Holdenów Astra i Cascada na eksport do Australii i Nowej Zelandii. Pod koniec tego roku planowane jest również rozpoczęcie produkcji Buicka Cascady, który trafi na rynek Ameryki Północnej. (źródło: www.opel.pl)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking