Aktualności | Unijne inwestycje 20/20 Odc. 2. Kultura i rekreacja. CzUEsz zmiany?

Unijne inwestycje 20/20 Odc. 2. Kultura i rekreacja. CzUEsz zmiany?

fot. R. Neumann From The Sky, M. Buksa, G. Ożga / arch. UM w Gliwicach

Unijne inwestycje 20/20 Odc. 2. Kultura i rekreacja. CzUEsz zmiany?

Opublikowane: 22.03.2024 / Sekcja: 20 lat Gliwic w UE  Miasto 

1 maja minie 20 lat, odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej i zaczęła korzystać z miliardów złotych pozyskiwanych z budżetu wspólnoty. Dla Gliwic (sięgających po fundusze unijne odkąd tylko stały się one dostępne dla krajów wówczas jeszcze kandydujących do UE) rozpoczął się wtedy czas wielkich przeobrażeń i dynamicznego wzrostu poziomu życia. W ciągu dwudziestolecia miasto pozyskało prawie 1,6 mld złotych, co pozwoliło zrealizować 350 projektów. Dzięki europejskiemu wsparciu nowoczesnego sznytu nabrały m.in. kulturalne wizytówki Gliwic, a efektowne zmiany zaczęły również zachodzić w pejzażu miejsc służących rekreacji i wypoczynkowi na świeżym powietrzu. 

Mówisz „Zamek Piastowski” i widzisz… szkielet wielkiego włochatego mamuta, znaleziska z lokalnych i regionalnych wykopalisk archeologicznych, makietę domu mieszkalnego z epoki brązu, manekiny w historycznych strojach pokazujących sposób ubierania się gliwiczan w minionych stuleciach, średniowieczne artefakty, kopie cennych dokumentów, a nawet elementy tradycyjnych górnośląskich zabudowań! Atrakcyjna, łączona z multimediami, nowoczesna forma wystaw prezentowanych od kilkunastu lat w oddziale Muzeum w Gliwicach ulokowanym w dawnym Dworze Cetrycza przy ul. Pod Murami 2 to efekt wartej ok. 3,7 mln zł rewitalizacji Zamku Piastowskiego, wspartej prawie milionem złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego).

fot. UM w Gliwicach

Zamek Piastowski
 

Dzięki unijnym dotacjom, pod koniec lat dwutysięcznych Gliwice przeprowadziły także efektowne i szeroko zakrojone zagospodarowanie zielonych terenów wokół gliwickiej Radiostacji – jednego z polskich Pomników Historii, będącego niemym świadkiem niemieckiej prowokacji z 31 sierpnia 1939 roku. Od tego czasu są one popularnym miejscem odwiedzin mieszkańców i turystów z kraju i zagranicy. Koszt modernizacji terenu wokół gliwickiej Radiostacji wyniósł 7,57 mln zł, z czego Unia Europejska pokryła 6,43 mln zł. Środki pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007–2013).

fot. R. Neumann From The Sky / arch. UM w Gliwicach

Radiostacja Gliwicka
 

Sąsiadujący z kampusem akademickim Politechniki Śląskiej i PreZero Areną Gliwice park Chrobrego należy do najładniejszych tego typu miejskich założeń na Górnym Śląsku. Przyciąga zielenią, zachwycającymi kompozycjami wieloletnich kwiatów i krzewów oraz mnóstwem atrakcji. Znajdziemy tam m.in. wielkie czerwone linarium, plac zabaw, podniebną deskorolkę, siłownię, ścieżkę zdrowia oraz pole do gry w bule i disc golfa. Na zagospodarowanie parku Chrobrego z miejskiego budżetu wydano w minionej dekadzie ok. 9,4 mln zł. Z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 Gliwice pozyskały ok. 1,3 mln zł.

fot. M. Buksa / arch. UM w Gliwicach


Sieć gliwickich tras i dróg rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych liczy obecnie ok. 130 km, a tylko w przeciągu roku rozrośnie się o niemal 10 km. Do tej pory środki z projektów unijnych wsparły budowę 9 odcinków tras rowerowych długości ponad 20 km. Siedem odcinków (w tym jeden usytuowany wzdłuż zachodniej obwodnicy miasta, od ul. Andersa do Sowińskiego) powstało za sprawą dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego 2007–2013), a jeden – wzdłuż zachodniej obwodnicy od ul. Rybnickiej do Daszyńskiego – z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Dodatkowo fragment ścieżki rowerowej na terenie Centrum Przesiadkowego został zrealizowany dzięki dofinansowaniu CP z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014–2020).

baner unijny Centrum Przesiadkowegobaner unijny zachodniej obwodnicy Gliwic

 

fot. poglądowa G. Ożga / arch. UM w Gliwicach

ścieżki rowerowe

C.d.n.

(kik)