Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 9 czerwca 2022 r.

// 09-06-2022

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

W poniedziałek 13 czerwca rozpoczną się konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu będzie można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny będzie dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl.

W wersji papierowej będzie można go pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Do biegu – gotowi – start!

biego młodych lekkoatletów

Już po raz kolejny tej wiosny na arenie lekkoatletycznej przy ul. Syriusza odbędą się zawody rangi mistrzowskiej. 11 czerwca o medale i tytuły w Indywidualnych Mistrzostwach Śląska będą rywalizować młodzicy, czyli dziewczęta i chłopcy, którzy nie ukończyli 16 lat. Warto pojawić się na arenie około południa i kibicować młodym sportowcom – wstęp wolny!

Łącznie zmagania młodzików obejmą biegi na różnych dystansach (100 m, 300 m, 600 m, 1000 m, 2000 m), biegi przez płotki (80 m ppł, 110 m ppł, 300 m ppł) i z przeszkodami (1000 m), biegi sztafetowe (4 x 100 m), chód (na 3 km i 5 km), skoki w dal, wzwyż i o tyczce, wieloskoki, rzuty kulą (3 kg i 5 kg) i dyskiem (0,75 kg, 1 kg) oraz rzuty oszczepem ( 500 g i 600 g) i młotem (3 kg, 5 kg), a także pięciobój. Pierwsze konkurencje rozpoczną się o godz. 10.00. Kulminacja występów nastąpi między godz. 11.00 i 13.00. W mistrzostwach weźmie udział 30 klubów ze Śląska, pojawią się też ekipy spoza województwa. Liczną reprezentację wystawi m.in. GKS Piast. Gliwiczanie nie są bez szans na miejsca medalowe!

Organizatorami Indywidualnych Mistrzostw Śląska są: sekcja lekkoatletyczna  Piasta Gliwice, Śląski Związek Lekkiej Atletyki oraz Urząd Miejski w Gliwicach.

Teatralny Plac Zabaw – najweselsze miejsce w mieście!

dzieci podczas zabawy

Szykujcie się do zabawy! Teatr Miejski w Gliwicach powraca z propozycją wakacyjnych atrakcji dla dzieci spędzających wakacje w mieście.

– Po sukcesie ubiegłorocznego repertuaru wakacyjnego (ponad 700 widzów!) nie mogło być inaczej – przygotowaliśmy dla najmłodszych prawie 40 wydarzeń. Zapraszamy do teatru na spektakle teatralne, warsztaty aktorskie i inne szalone zabawy na świeżym powietrzu – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

W tegorocznej edycji letniej sceny młodzi widzowie zobaczą „Dzieci z Bullerbyn”, „Ach, jak cudowna jest Panama” oraz „Szpaka Fryderyka”. Zajęcia aktorskie i zabawy ruchowe poprowadzą znani ze swojej kreatywności i energii aktorzy: Mariusz Galilejczyk i Kornel Sadowski.

– Szczególnie cieszymy się z podjętej w tym roku współpracy z działającymi w Gliwicach instytucjami i organizacjami pomagającym dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji, czy to materialnej, czy też rodzinnej. Czujemy się w obowiązku zaproszenia do teatru tych, których życie nie rozpieszcza i  wiele nie daje, którzy nie będą mogli spędzić wakacji poza miejscem zamieszkania.  Tyle możemy dla nich zrobić, choć wiemy, że to kropla w coraz większym i głębszym smutnym morzu potrzeb – dodaje Grzegorz Krawczyk.

Dla podopiecznych domów dziecka, świetlic środowiskowych i organizacji pozarządowych zaplanowano bezpłatny udział w wielu teatralnych wydarzeniach. Szczegółowy program Teatralnego Placu Zabaw dostępny jest na stronie Teatru: https://teatr.gliwice.pl/teatralny-plac-zabaw-2022/

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze rezerwacje.

Koncert na tarasie

Eleganza w parku Chopina

W niedzielę 19 czerwca w samo południe na tarasie Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się pierwszy w tym sezonie Otwarty Salon Muzyczny. Zespół Muzyki Salonowej Eleganza zaproponuje słuchaczom klasyczną muzykę taneczną, która rozbrzmiewała w parkach i salonach XIX-wiecznej Europy (zwłaszcza Wiednia).

Na występ wstęp wolny. A ci, którzy przegapią czerwcową odsłonę Salonu, już teraz mogą zarezerwować sobie termin 21 sierpnia – o godz. 12.00 Eleganza zagra w parku Chopina.

MPZP dla obszaru położonego w rejonie ulic Daszyńskiego, Wójtowskiej, Ku Dołom i Orkana

Ratusz

Wydział Planowania Przestrzennego informuje o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice dla obszaru położonego w rejonie ulic Daszyńskiego, Wójtowskiej, Ku Dołom i Orkana – Etap I wraz z prognozą oddziaływania na środowisko od 17 czerwca do 8 lipca 2022 r.

Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: https://msip.gliwice.eu/portal-planistyczny-mpzp-w-opracowaniu

Uwagi dotyczące projektu ww. projektu planu miejscowego można składać do 22 lipca 2022 r.

 

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic: Brzezinka i Stare Gliwice.

Spotkania rozpoczęły się w maju i są kontynuowane w czerwcu. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.
Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 14 czerwca. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców Brzezinki (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12, ul. Płocka 16), a o godz. 18.30 dla mieszkańców Starych Gliwic (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13, ul. Rubinowa 16a).
Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

Komplet medali gliwiczan w tenisie stołowym

mistrzostwa w tenisie stołowym

Bartosz Kwodawski, Dariusz Steuer i Łukasz Strof – oto gliwiccy medaliści niedawnych Indywidualnych Mistrzostw Polski Weteranów w Tenisie Stołowym, współorganizowanych przez Klub Tenisa  Stołowego Gliwice oraz Miasto Gliwice. Impreza odbyła się w pierwszy weekend czerwca w Centrum Sportowo-Kulturalnym Łabędź. W wydarzeniu udział wzięła zastępczyni prezydenta Gliwic Ewa Weber i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gliwice Krystyna Sowa.

W Mistrzostwach Polski wystąpiło 8 zawodników z Gliwic. Złote medale w grze podwójnej wywalczyli Bartosz Kwodawski oraz Dariusz Steuer, a srebrny w grze podwójnej „dorzucił” Łukasz Strof. W grze indywidualnej brązowy medal Mistrzostw Polski zdobył Dariusz Steuer. Wielkie gratulacje, Panowie!

Gliwice przywracają błękit. Mieszkańcom pomoże ekodoradca

Budynek Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21

Realizowany przez miasto projekt „Śląskie. Przywracamy błękit” wchodzi w kolejny etap działań  – Gliwice zatrudniły ekodoradcę. Jego zadaniem będzie wspieranie mieszkańców w pozyskiwaniu dotacji na różnorodne działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego i udzielanie niezbędnych informacji.

Ekodoradcą została Katarzyna Raszkowska z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Można się z nią kontaktować pod numerem telefonu 32/238-55-26.

Do głównych zadań ekodoradcy będzie należało  udzielanie wsparcia w zakresie pozyskiwania dotacji do wymiany źródła ciepła, a także informowanie o dostępnych formach wsparcia w tym zakresie. Przekaże najważniejsze informacje dotyczące deklaracji o źródłach ciepła (CEEB) – obowiązujących terminów, form i zasad jej składania. Ekodoradca będzie również prowadził działania mające na celu realizację Programu ochrony powietrza i uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego, w tym spraw związanych z wymianą starych kotłów węglowych. Dodatkowo zadaniem ekodoradcy będzie prowadzenie działań edukacyjnych.

Celem projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” jest poprawa jakości powietrza na terenie województwa śląskiego poprzez efektywne wdrożenie Programu ochrony powietrza oraz realizację zapisów uchwały antysmogowej. Rezultatem wdrażanych działań będzie zmniejszenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń na jakość życia jego mieszkańców. (ap)

 

W centrum pomocy dzieciom

dzieci w GCER

Gliwickie Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne działa od wielu lat, zapewniając edukację, terapię i rehabilitację dzieciom z różnymi formami niepełnosprawności, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, dzieciom ze spektrum autyzmu i dzieciom z zaburzeniami rozwoju mowy. Działając początkowo jako Gliwicki Ośrodek Adaptacyjno-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej (GOAR), przez 35 lat placówka pomogła tysiącom dzieci.

Misją Gliwickiego Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego (GCER) jest budowanie i realizacja pełnego, zintegrowanego systemu rehabilitacyjno-edukacyjnego, dostępnego i przyjaznego dla niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin. Misja ta realizowana jest każdego dnia, poprzez wczesną, wielospecjalistyczną, kompleksową i skoordynowaną pomoc dzieciom zagrożonym niepełnosprawnością i niepełnosprawnym. Podejmowane przez specjalistów skupionych w GCER różnorodne działania mają wpływ na rozwój, funkcjonowanie i jakość ich całego życia.

GCER działa przy ul. Słowackiego 58b. Prowadzi przedszkole specjalne, zespoły rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz placówkę medyczną, realizującą świadczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia i zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Każdego dnia specjaliści – nauczyciele, psycholodzy, pedagodzy, neurologopedzi, fizjoterapeuci, terapeuci SI i terapeuci zajęciowi ćwiczą, rehabilitują i prowadzą zajęcia edukacyjne z dziećmi niepełnosprawnymi i zagrożonymi niepełnosprawnością. Dzieci mają zapewnioną opiekę lekarską i pielęgniarską, a ich rodziny mogą korzystać z konsultacji i terapii rodzinnej.

Chcemy wpływać na rozwój, funkcjonowanie i jakość życia nie-pełnosprawnych dzieci poprzez wykorzystanie ich potencjału. Dlatego prowadzimy wielospecjalistyczną diagnozę oraz terapię psychologiczną i pedagogiczną, w tym tyflopedagogiczną, neurologopedyczną, zaburzeń integracji sensorycznej oraz rehabilitację ruchową. Wykorzystujemy wiele metod terapeutycznych, uznanych na całym świecie, starając się optymalnie dopasować je do potrzeb rozwojowych naszych podopiecznych – mówi Lidia Urbaniak, dyrektor Gliwickiego Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego.

Ważną częścią pracy GCER jest integracja i przystosowanie do jak najpełniejszego funkcjonowania w środowisku lokalnym. Organizowane są częste wycieczki, np. do ogrodu botanicznego, tężni solankowej, gliwickiej Palmiarni, gospodarstw wiejskich, Straży Pożarnej, Policji oraz wyjścia do sklepu, na pocztę czy do biblioteki. Wychowankowie uczestniczą m.in. w zajęciach hipoterapii oraz dogoterapii.

Ponadto GCER, we współpracy z Radą Rodziców, od kilku lat organizuje Bieg Charytatywny św. Goara, który jest okazją do integracji, ale też zwiększania w społeczności lokalnej świadomości dotyczącej funkcjonowania dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin. To również dobra okazja, by zebrać dodatkowe fundusze na doposażenie ogrodu zabaw przy GCER. Dzięki zebranym podczas ostatniego biegu środkom finansowym, zostanie zbudowana ścieżka sensoryczna, która łagodzi i niweluje dysfunkcje przetwarzania informacji przez mózg. To właśnie Bieg św. Goara stał się bardzo lubianą i rozpozna-walną imprezą, w której chętnie uczestniczą mieszkańcy.

Wsparcie GCER
W większości placówka finansuje się z własnych środków oraz dotacji z PFRON. W 2021 r. w Gliwickim Ośrodku Adaptacyjno-Rehabilitacyjnym, którego częścią jest GCER udzielono pomocy wielu dzieciom, w bardzo różnych obszarach:

  •  udzielono 1501 świadczeń rehabilitacyjnych dla dzieci w Poradni Neurologicznej, w ramach 2333 wizyt lekarskich,
  • przeprowadzono 15 420 wizyt (u fizjoterapeutów, psychologów, neurologopedów, pedagogów, terapeutów zajęciowych, lekarzy) dla 896 dzieci w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej,
  • prowadzono zajęcia w Niepublicznym Przedszkolu dla Dzieci Niepełnosprawnych dla 82 dzieci,
  • prowadzono zajęcia w Gliwickim Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym dla 5 dzieci,
  • przeprowadzono zajęcia dla 152 dzieci w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Więcej informacji na temat działalności ośrodka można znaleźć na stronie internetowej: http://www.gcer.pl. (mf)

 

Rusza sezon kąpielowy

plażowicze nad jeziorem w Czechowicach

Lato zbliża się wielkimi krokami, zatem czas zainaugurować sezon kąpielowy. W Ośrodku Wypoczynkowym Czechowice rozpocznie się on 11 czerwca. Trwają ostatnie przygotowania do bezpiecznego przyjęcia gości. Natomiast na pierwszą wakacyjną sobotę, 25 czerwca, przewidywane jest otwarcie kąpieliska Leśnego.

Każdego roku z atrakcji ośrodka nad jeziorem w dzielnicy Czechowice korzysta mnóstwo osób z Gliwic i okolicznych miast. Ogromna przestrzeń do wypoczynku obfituje w zieleń. Do dyspozycji jest kąpielisko sezonowe z szeroką plażą, miejsca do uprawiania sportu, m.in. boiska do gry w siatkówkę plażową i piłkę nożną. Jest też strefa do grillowania, wypożyczalnia sprzętu wodnego, domki letniskowe, pole namiotowe, plac zabaw, rampa dla rolkarzy, punkty gastronomiczne i park linowy.

Gliwicki ośrodek, którym zarządza  Miejski Zarząd Usług Komunalnych, znajduje się z dala od ścisłego centrum miasta, ale na tyle blisko, że można nawet każdego dnia dojeżdżać na plażę, aby korzystać z wodnych i słonecznych kąpieli. Można też zdecydować się na wynajęcie domku i kilka dni spędzić na łonie natury. Nad bezpieczeństwem kąpiących się w sezonie osób czuwają ratownicy Fundacji Wodna Służba Ratownicza. Ratownicy będą pracować we wszystkie dni tygodnia – do końca czerwca w godz. od 10.00 do 18.00, w lipcu w godz. od 10.00 do 20.00, a od 1 sierpnia do 4 września – czyli do końca sezonu – w godz. od 10.00 do 18.00. W trosce o bezpieczeństwo miłośników kąpieli, w poprzednich latach wykonano wypłycanie jeziora, mające na celu wyrównanie dna i usunięcie wszelkich uskoków.

Czystość wody w Czechowicach sprawdza Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Gliwicach. W trakcie sezonu woda z jeziora jest badana minimum czterokrotnie (informacje już wkrótce będzie można znaleźć w Serwisie Kąpielowym na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej sk.gis.gov.pl).

Warto wiedzieć, że w OW Czechowice respektowana jest Gliwicka Karta Mieszkańca, która uprawnia gliwiczan do korzystania ze zniżek, m.in. za bilet wstępu. Więcej informacji na temat funkcjonowania ośrodka w Czechowicach można znaleźć na stronie internetowej mzuk.gliwice.pl.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kąpielisko Leśne zostanie otwarte w pierwszy dzień wakacji. Tam również trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcie sezonu. W tym roku miasto zmodernizowało stację uzdatniania wody, co ma wpłynąć na poprawę jakości wody, w której pluskają się goście „Leśnego”. Inwestycję zrealizowano za kwotę 5,4 mln zł.
Nad bezpieczeństwem plażowiczów w godzinach funkcjonowania – czyli od godz. 10.00 do 19.00 – będą oczywiście czuwać ratownicy. Kasy biletowe będą czynne do godz. 18.30. Kąpie-liskiem Leśnym zarządza firma Firma SAB, która ma z miastem Gliwice podpisaną umowę koncesji. Więcej informacji na temat kąpieliska można znaleźć na stronie internetowej kapieliskolesne.pl. (mf)