Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach - 8 czerwca 2022 roku

// 08-06-2022

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Do 30 czerwca zarządcy lub właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B) muszą zarejestrować zainstalowane źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.  Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji?

  • do 30 czerwca – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów, jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

Jak zrobić to najszybciej?

Najlepiej online na komputerze, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

Krok 1. Budynek i adres

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości, jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

Krok 2. Źródła ciepła

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku. Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku.

Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku wszystkich kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba zarejestrować m.in. kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić, odpowiednio zaznaczając, czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

Krok 3. Złożenie deklaracji

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”. Natomiast w celu złożenia korekty, można wypełnić drugą deklarację.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

(ŚR)

 

KIERUNEK-DZIELNICE. Ligota Zabrska-Sośnica

prezydent Gliwic na spotkaniu w Sośnicy

Za nami kolejne spotkania cyklu KIERUNEK-DZIELNICE. We wtorek, 7 czerwca prezydent Gliwic Adam Neumann rozmawiał z mieszkańcami Ligoty Zabrskiej i Sośnicy. Dyskutowano o lokalnych sprawach oraz możliwych zmianach i  perspektywach rozwoju dzielnic.

Spotkania prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami gliwickich dzielnic rozpoczęły się w maju i są kontynuowane w czerwcu. To okazja do rozmów o tym, co ważne dla lokalnych społeczności i możliwościach poprawy komfortu życia nas wszystkich. Dzięki bliskiej współpracy z mieszkańcami i przekazywanym przez nich konkretnym informacjom o najbliższej im okolicy, a także rzeczowej dyskusji, można skuteczniej realizować i planować poszczególne zadania, odpowiadając na dzielnicowe potrzeby. Wykorzystanie potencjału różnych środowisk w Gliwicach sprawia, że miasto rozwija się w zrównoważony sposób oraz umacnia potencjał gospodarczy, zapewniając solidne ekonomiczne podstawy działalności w wielu obszarach. Spotkania są otwarte dla wszystkich i każdy może zabrać głos w dyskusji na temat dzielnicy, w której odbywa się spotkanie.

Każde ze spotkań trwa półtorej godziny i jest podzielone na dwie części: wprowadzającą, z krótkim wideopodsumowaniem tego, co wydarzyło się w Gliwicach podczas ponad 2-letniej prezydentury Adama Neumanna, ze szczególnym odniesieniem do konkretnej dzielnicy, oraz główną część przeznaczoną na wymianę poglądów i zadawanie pytań na temat spraw ogólnomiejskich i dzielnicowych. Jeżeli pytań i tematów, które chcą poruszyć mieszkańcy, jest więcej, można je przekazać po spotkaniu pracownikom Urzędu Miejskiego, którzy kierują sprawy do rozpatrzenia do odpowiednich wydziałów UM lub jednostek miejskich.

Mieszkańcy Ligoty Zabrskiej i Sośnicy, którzy ostatnio spotkali się z prezydentem przedstawili nurtujące ich sprawy oraz prośby o interwencje. Z dużym zainteresowaniem spotkały się kwestie związane z remontami dróg i chodników, pojawiły się propozycje budowy nowych połączeń drogowych i inne tematy związane z szeroko pojętą komunikacją. Pytano o drogowe bezpieczeństwo, przystanki autobusowe i możliwość korekty rozkładów jazdy niektórych linii autobusowych. Uczestnicy spotkań rozmawiali z prezydentem także m.in. o planach zagospodarowania przestrzennego, kondycji ekonomicznej Gliwic, konsekwencjach wprowadzenia Polskiego Ładu i wzroście cen.

W spotkaniu w Ligocie Zabrskiej razem z prezydentem uczestniczył Tomasz Wójcik, dyrektor Centrum Ratownictwa Gliwice, który wyjaśnił kwestie związane z pojawianiem się dzików w tej dzielnicy i podejmowanymi w tej sprawie działaniami.

Sporo spraw zostało wyjaśnionych od razu podczas spotkań, ponieważ wiele poruszonych kwestii jest dobrze znanych władzom Gliwic i są już w trakcie rozwiązywania.
Pozostałe – z uwagi na szerszy kontekst bądź typowo indywidulany charakter – zostały zapisane i będą analizowane.

Cykl KIERUNEK – DZIELNICE potrwa do końca czerwca. Najbliższe spotkania odbędą się 14 czerwca w Brzezince i Starych Gliwicach. (mf)

 

Urząd dostępny = urząd przyjazny

dostępność urzędu

Najwyższe w województwie śląskim wskaźniki dostępności cyfrowej i ogólnej dostępności oraz 4. miejsce w Polsce wśród najbardziej dostępnych powiatów – tak prezentują się Gliwice w świetle ostatniego raportu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Za wysokimi notami miasta stoją rozwiązania ułatwiające kontakt z Urzędem Miejskim, wprowadzone szczególnie z myślą o gliwiczanach z niepełnosprawnościami lub obniżonym poziomem sprawności z powodu wieku lub choroby.

Gliwice są miastem otwartym na wszystkich. Chcemy, by zwłaszcza siedziby Urzędu Miejskiego, w których tak wiele spraw załatwianych jest każdego dnia, były przyjazne i w możliwie najwyższym stopniu odpowiadały potrzebom osób z niepełnosprawnościami, starszych gliwiczan, mieszkańców mających problemy z poruszaniem się czy też mam z wózkami. Tylko w 2021 roku na niezbędne rozwiązania architektoniczne i techniczne zapewniające dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami wydaliśmy ponad 100 tys. zł z miejskiego budżetu. Część sprzętu wspomagającego otrzymaliśmy również dzięki udziałowi w projekcie „Śląskie samorządy bez barier dostępne dla wszystkich” podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

W ubiegłym roku z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także mieszkańcach korzystających z kul, lasek i innych pomocy ortopedycznych, w siedzibach UM m.in. dostosowano część stanowisk obsługi do wysokości osoby korzystającej z wózka, obniżono też wysokość włączników świateł przy pomieszczeniach toalet dla osób z niepełnosprawnościami, a w części z nich zamontowano gongi alarmowe. Budynki doposażono w schodowe krzesła ewakuacyjne niezbędne do bezpiecznego transportu osoby mającej problemy z poruszaniem się.

Miasto zadbało także o potrzeby mieszkańców głuchych i niedosłyszących. W budynkach UM pojawiły się tablety z możliwością wykorzystania usługi wideorozmowy z tłumaczem Polskiego Języka Migowego on-line. Przy punktach obsługi udostępniono też pętle indukcyjne, które zbierają i przesyłają dźwięk – bez najmniejszych zniekształceń akustycznych – bezpośrednio do aparatu słuchowego osoby niedosłyszącej.

Także słabowidzący i niewidomi gliwiczanie mają od ubiegłego roku dodatkowe wsparcie w magistrackich budynkach – w postaci m.in. zamontowanych na podłogach ścieżek naprowadzających i pasów ostrzegawczych oraz wypukłego oznakowania poręczy przyschodowych i drzwi (z zachowaniem kontrastu w stosunku do ścian). Oznaczenie brajlowskie jest obecne we wszystkich windach Urzędu Miejskiego, w pełni przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W głównej siedzibie UM przy ul. Zwycięstwa 21 oznakowano też kontrastowo powierzchnie szklane, m.in. automatyczne drzwi przesuwne. Pojawiły się także lupy elektroniczne i ramki do podpisu dla osób niewidomych i niedowidzących, a miasto podpisało umowę na świadczenie usługi tłumaczeń alfabetu Braille’a.

Warto dodać, że elementem ubiegłorocznego udziału Gliwic w projekcie „Śląskie samorządy bez barier dostępne dla wszystkich” był także audyt w czterech obszarach dostępności: architektonicznej, cyfrowej, informacyjno-komunikacyjnej i organizacyjno-proceduralnej. Jego wyniki pozwoliły jeszcze skuteczniej zmieniać siedziby lokalnego samorządu w miejsca przyjazne i bezpieczne dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Gdzie sprawdzić formy dostępności UM? Z kim się kontaktować?

Informacje o dostępności cyfrowej, architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej Urzędu Miejskiego w Gliwicach umieszczone są w deklaracjach dostępności zamieszczonych na stronach bip.gliwice.eu i Gliwice.eu. Nad całością działań miasta i miejskich jednostek organizacyjnych w kwestii dostępności czuwa z kolei powołany przez prezydenta Gliwic zespół zadaniowy, udzielający informacji za pośrednictwem e-maila dostepnosc@um.gliwice.pl.

Oczywiście dostępność to nie tylko architektura i innowacje pomocne w bezpośrednim kontakcie. To także sfera cyfrowa. Obecnie wszystkie strony Urzędu Miejskiego (z wyjątkiem treści archiwalnych lub podlegających wyłączeniu ze stosowania ustawy o dostępności cyfrowej) są dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami – niedowidzących, niewidzących i niesłyszących. Sukcesywnie dostosowywane do wymagań prawnych są również strony internetowe kolejnych miejskich jednostek organizacyjnych.

Zarówno Urząd Miejski, jak i miejskie jednostki organizacyjne biorą aktywny udział w projektach realizowanych na rzecz poprawy zapewniania dostępności.

Dwa gliwickie Zespoły Szkolno-Przedszkolne – nr 12 na Zatorzu i nr 16 na Sikorniku – zostały wybrane do udziału w projekcie „Szkoły bez barier w Gliwicach” w ramach grantu „Dostępna Szkoła”. Uczące się tam dzieci niepełnosprawne objęto dodatkowym wsparciem i terapią, przewidziano też dodatkowe szkolenia dla nauczycieli, wyposażenie placówek w specjalistyczny sprzęt dydaktyczny i modernizację przestrzeni wokół szkoły, by spełniała ona wymagania dostępności. Koszt realizowanego obecnie projektu to prawie 1,35 mln zł.

Na tym nie koniec. Ośrodek Pomocy Społecznej złożył w tym roku wniosek w programie PFRON „Wyrównywanie różnic między regionami III”, który pozwoli zlikwidować bariery architektoniczne w pomieszczeniu Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Gliwicach. Szacowany koszt projektu to 34 tys. zł, przy wkładzie własnym OPS w wysokości ponad 23 tys. zł.

W tym roku również, w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty”, został złożony wniosek umożliwiający m.in. likwidację istniejących barier architektonicznych w budynkach miejskich jednostek organizacyjnych oraz zakup i montaż urządzeń wspomagających wzrok i słuch. Szacowany koszt przewidzianych w nim działań to ok. 300 tys. zł, a wkład miasta wyniesie ok. 90 tys. zł. Aktualnie trwa ocena wniosku.

#zielonegliwice Cel: nowe drogi rowerowe

rowerzysta w ruchu

Obecnie rowerzyści mają do dyspozycji w Gliwicach ponad 124 km tras i dróg rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych. Nie wszystkie są ze sobą bezpośrednio powiązane – brakuje jeszcze wielu odcinków, które uzupełniłyby system komunikacji rowerowej i połączyły poszczególne dzielnice ze śródmieściem. Aby to zmienić i sprawnie zrealizować, miasto sięga po różne formy dofinansowania. Niedawno na rozbudowę infrastruktury pieszo-rowerowej pozyskało ponad 42 mln zł.

O środki w wysokości 42,75 mln zł Gliwice wystąpiły w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Jest on realizowany poprzez promesy inwestycyjne udzielane samorządom przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Mechanizm ten działa tak, że najpierw samorząd otrzymuje promesę wstępną, która umożliwia rozpisanie przetargu na inwestycję, o którą występował. Ma na to 9 miesięcy. Po przeprowadzeniu przetargu, gdy wiadomo będzie, jaki jest ostateczny koszt danej inwestycji, samorząd otrzyma promesę inwestycyjną, która stanowi zabezpieczenie płatności po zrealizowaniu inwestycji. Oznacza to więc, że inwestycja jest realizowana na koszt wykonawcy, a samorząd nie musi się z jej powodu np. zadłużać. Trzeba jednak zaznaczyć, że powodzenie tak skonstruowanych przedsięwzięć jest w dużej mierze uzależnione od bieżącej sytuacji wykonawców i ich zdolności do kredytowania inwestycji.

Od kilku miesięcy obserwujemy ogromny wzrost cen. Dlatego miasto, obawiając się, że po rozstrzygnięciu naboru w ramach Polskiego Ładu może nie być go stać na realizację założonego zakresu zadań, nie wskazało we wniosku o dofinansowanie konkretnych odcinków dróg rowerowych.

Wniosek sformułowano ogólniej, pod nazwą „Budowa, rozbudowa, przebudowa oraz modernizacja tras pieszo-rowerowych na terenie miasta Gliwice.” Przygotowując go natomiast, założono wykonanie około 5-kilometrowego odcinka ciągu pieszo-rowerowego do Czechowic wzdłuż ul. Toszeckiej (od zjazdu do restauracji McDonald’s do ul. Wakacyjnej), około 2-kilometrowej drogi rowerowej wzdłuż ul. Strzelców Bytomskich (od ul. Narutowicza do ul. Jachtowej), około 1,5-kilometrowej trasy dla rowerów w śladzie kolejki wąskotorowej w Bojkowie i mniej więcej 350 metrów połączenia pomiędzy stacją Trynek a ul. Kujawską, a także około 600-metrowego połączenia rowerowego pomiędzy ul. Jesienną i Wschodnią. Założono również modernizację dwóch kładek nad Kłodnicą – w parku Chrobrego i w Sośnicy oraz modernizację ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż al. Mickiewicza.

Szacowana wartość całego projektu to ok. 45 mln zł. Zakres przewidzianych robót jest szeroki i obejmuje zarówno prace ziemne, wykonanie podziemnych instalacji, położenie lub wymianę nawierzchni, jak i budowę oświetlenia, miejsc obsługi rowerzystów czy obiektów inżynieryjnych takich jak kładki i przepusty. Z myślą o bezpieczeństwie użytkowników jednośladów zaplanowano również odcinkowe przewężenia ulic, wzdłuż których ciągną się przyszłe trasy rowerowe. Pozwoli to uspokoić ruch samochodów. Projekt zakłada też przebudowę lub utworzenie nowych zatok przystankowych, zagospodarowanie terenu przyległego do ciągów pieszo-rowerowych, montaż monitoringu oraz wykonanie innych niezbędnych elementów pozwalających na włączenie nowo powstałych odcinków do istniejącej sieci rowerowej na terenie Gliwic.

Rozwój spójnej sieci rowerowej łączącej różne części Gliwic to jeden z celów polityki transportowej i ekologicznej naszego miasta, wpisujący się w kampanię #ZieloneGliwice. Chcemy, by rower był używany przez gliwiczan nie tylko do rekreacji, ale również jako codzienny środek transportu, wydatnie przyczyniający się do spadku emisji zanieczyszczeń. Liczymy, że kolejne inwestycje samorządu w tym zakresie oraz zainicjowane już, wspólne przedsięwzięcia w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, takie jak budowa sieci velostrad czy tras rowerowych w ramach Incjatywy 605, przełożą się na wzrost zainteresowania mieszkańców tą formą przemieszczania się po Gliwicach i na obszarze całej metropolii – podkreśla Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialny m.in. za rozwój infrastruktury rowerowej w mieście.

Przypomnijmy, że przebieg dotychczasowych tras i dróg rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych w Gliwicach, a także miejsca lokalizacji niezbędnej infrastruktury (stojaków rowerowych, stacji napraw rowerów) można sprawdzić w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (msip.gliwice.eu), w Geoportalu Rowerzysty. Do końca 2023 roku w mieście ma przybyć jeszcze około 21 km ścieżek rowerowych.

 

#GliwiceBliskoKultury. CK Victoria z ciekawą ofertą

dzieci z hula-hopem

Centrum Kultury Victoria działa w Gliwicach zaledwie pół roku, ale już wielu mieszkańcom kojarzy się z doskonale spędzonym czasem i wydarzeniami organizowanymi na wysokim poziomie. W równie ciekawe propozycje obfitować będą zbliżające się wakacje!

CK Victoria to nowa instytucja kultury powołana do życia w grudniu 2021 roku. Zadanie, które stanęło przed jej zespołem, to stworzenie atrakcyjnego repertuaru wydarzeń i danie możliwości uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta wszystkim zainteresowanym. Warto dodać, że kierunki działalności programowej CK Victoria są opiniowane przez Radę Programową instytucji, w skład której wchodzą ludzie związani z szeroką pojętą kulturą, doskonale znający nasze miasto.

Przykładem nowych inicjatyw przyjętych z entuzjazmem przez mieszkańców Gliwic może być Majówka z Kulturą zorganizowana w przestrzeni alei Przyjaźni, silent disco (czyli cicha dyskoteka) w ruinach teatru Victoria i dwudniowe wydarzenie na terenie Aeroklubu Gliwickiego „Noce pod skrzydłami”. Sukcesem można nazwać także miejskie obchody Dnia Dziecka. Tym razem CK Victoria zaprosiło wszystkich na „Podwórko”, w które zamieniony został plac główny przed Areną Gliwice. Korzystając z licznych warsztatów, aktywności sportowych i animacji dobrze bawiły się nie tylko dzieci, ale także ich opiekunowie.

Nie chcemy, by Victoria kojarzona była z jednym miejscem, jedną salą i jednym scenariuszem. Do realizacji naszych projektów szukamy ciekawych wnętrz. Jesteśmy otwarci na różne instytucje, środowiska. Szczególnie cenimy sobie możliwość współpracy z organizacjami pozarządowymi. Czwartek jazzowy z gwiazdą ze Śląskim Jazz Clubem, warsztaty literackie z Klubem Inicjatyw Kulturalnych i Skup Kultury ze Stowarzyszeniem Cała Naprzód to tylko kilka przykładów – mówi Paweł Ciepliński, dyrektor CK Victoria.

Warto przypomnieć także współpracę, która zrodziła się z potrzeby serca, a jej efektem była wymierna pomoc dla dotkniętej wojną Ukrainy. Victoria była jednym ze współorganizatorów charytatywnego eventu „Gliwice dla Ukrainy” w Cechowni oraz koncertu bluesowego na Scenie Bojków.

Centrum Kultury Victoria otwarte jest na pomysły gliwiczan. Już na początku czerwca wystartuje start-up kulturalny. Kto ma pomysł na kreatywne działania, będzie mógł liczyć na wsparcie finansowe. Regulamin i szczegóły projektu są już ustalone!

Instytucja prowadzi liczne rozmowy oraz spotkania z ludźmi kultury, stowarzyszeniami i innymi podmiotami związanymi z działalnością kulturalną w Gliwicach, wychodzi także naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez rady dzielnic.

Niezależnie od tego Victoria promuje inicjatywy kulturalne i edukacyjne z Gliwic. Organizator wydarzenia przez formularz na stronie www.ckvictoria.pl może zgłosić swoją inicjatywę, której opis pojawi się w kategorii „Victoria poleca”. Dzięki temu w Internecie powstaje nowe miejsce, gdzie zainteresowani znajdą bogatą ofertę kulturalną.

Drugie półrocze również ma obfitować w liczne wydarzenia. Wakacje rozpocznie Gorączka Świętojańskiej Nocy, czyli koncerty muzyki folkowej w nowoczesnym brzmieniu na łące igrowej. Weekendy z kolei upłyną pod znakiem Letniego Kina Plenerowego, Uliczników oraz Rynku Kultury – czyli cotygodniowych, niedzielnych spotkań z kulturą krajów Europy (filmy, koncerty i warsztaty tematyczne). Zaraz po wakacjach ruszą warsztaty komiksowe! Victoria będzie realizowała je w ramach grantu „Rozgrzewamy Polskie Serca” z okazji roku Łukasiewicza, który otrzymała jako jedna z zaledwie pięciu instytucji ze Śląska. Projekt został doceniony przez Fundację PGNiG. Celem programu jest wsparcie inicjatyw poświęconych wielkiemu wynalazcy, Ignacemu Łukasiewiczowi. Jury oceniało m.in. jakość koncepcji, atrakcyjność i oryginalność działań.

Podejmując uchwałę w sprawie nadania statutu CK Victoria, Rada Miasta postawiła przed instytucją spore wyzwanie. Skala działań, jakie ma ona realizować, jest bardzo duża. Należy przy tym pamiętać, że Victorię trzeba było w pierwszej kolejności zorganizować – zatrudnić pracowników, dopełnić wielu kwestii formalnych, by zadania były realizowane sprawnie i zgodnie z literą prawa. Ponadto należało ustalić kierunki działania, nawiązać kontakty i relacje z przedstawicielami środowisk artystycznych, ustalić zasady współpracy. To wymaga bardzo dużego zaangażowania, czasu i wysiłku, co często nie jest dostrzegane gołym okiem. Na owoce wytężonej pracy trzeba czasem dłużej poczekać. W przypadku Victorii pierwsze efekty było widać bardzo szybko, bo swoją obecność na kulturalnej mapie miasta zaznaczyła już podczas tegorocznych walentynek. Przy takim tempie działania ma szanse już wkrótce rozwinąć prężną działalność we wszystkich powierzonych jej obszarach – mówi Ewa Weber, zastępczyni prezydenta miasta.

Zachęcamy do śledzenia strony www.ckvictoria.pl, na której zainteresowani znajdą szczegółowe informacje.

9 czerwca biblioteki będą nieczynne

Biblioteka Centralna

W czwartek 9 czerwca wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej będą nieczynne. Bibliotekarze będą szkolić się z nowego systemu bibliotecznego.

W związku reinstalacją i aktualizacją systemu do piątku 10 czerwca potrwa przerwa w dostępie do katalogu elektroczninego Integro.

 

 

Muzeum w Gliwicach zaprasza na konferencję

Willa Caro

9 i 10 czerwca w Willi Caro odbędzie się konferencja „Praca: dziedzictwo, doświadczenie, środowisko, tożsamość”, na której badacze, muzealnicy i akademicy przyjrzą się zagadnieniu pracy w naukach społecznych. Wszystkich zainteresowanych udziałem w roli słuchaczy / widzów / uczestników dyskusji zaprasza Muzeum w Gliwicach.

Chęć uczestnictwa można zgłaszać mailowo na adres: mpaszko@muzeum.gliwice.pl

Program konferencji:

Czwartek (9 czerwca)

  • Od 9:00 – rejestracja uczestników konferencji

  • 9:45 – 10:00 – otwarcie konferencji

  • 10:00 – 11:50 – panel I

Dr Amanda Krzyworzeka (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet Warszawski): „Lokalne konflikty wokół pracy. Narzędzia antropologii pracy w interpretowaniu danych etnograficznych”.

Dr Hubert Wierciński (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet Warszawski): „Splatać epidemiczny świat: fragmenty etnografii Podstawowej Opieki Zdrowotnej w dobie pandemii Covid-19”

Marta Paszko (Muzeum w Gliwicach): „Praca jako element tożsamości. Badania pilotażowe pracowników zakładów przemysłowych na terenie Gliwic”

Alicja Baczyńska-Hryhorowicz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie): „Jakie znaczenia nadają pracy młodzi Polacy? Odkrywanie indywidualnych wartości poprzez skojarzenia kolorystyczne”

  • 11:50 – 12:05 – przerwa kawowa
  • 12:05 – 13:55 – panel II

Kamil Stasiak (Muzeum Historii Krakowa): „Muzealizacja pracy jako elementu życia miasta - przykład wystawy Kraków od początku bez końca”

Grupa Homo(Lab)orans (Uniwersytet Jagielloński), Monika Widzicka (Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie): „Tezaurus dziedzictwa pracy”

Dr Maria Kobielska (Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci, Uniwersytet Jagielloński): „Praca wystawiona w nowych polskich muzeach historycznych”

Dr Magdalena Rek-Woźniak (Katedra Socjologii Struktur i Zmian Społecznych, Uniwersytet Łódzki): „Deindustrializacja i rozpad świata pracy w narracjach muzealnych: przypadek Polski i Finlandii”

13:55 – 15:30 – przerwa obiadowa

15:30 – 17:20 – panel III

Małgorzata Mróz (Uniwersytet Warszawski): „Wystawa dyplomowa Adama Kozickiego too late for late capitalism jako artystyczne przedstawienie prekaryzacji pracy”

Dr Maciej Kędzierski (Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, filia w Gnieźnie): „Praca jako motyw murali. Wybrane przykłady z polskich miast”

Sylwia Borowska (Wydział Historii, Uniwersytet Warszawski): „Wizja pracy kobiet. Historia idei ruchu kobiecego na przełomie XIX i XX wieku”

Patrycja Gwoździewicz (Muzeum w Gliwicach): „Śląsk idylliczny? Ikonografia przemysłu w litografiach Ernsta Wilhelma Knippla”

17:30 – 19:00 – wykład otwarty. Dr hab. Kacper Pobłocki: "Cielesność jako metoda badań nad codziennością pańszczyzny"

Piątek (10 czerwca)

  • 10:00 – 11:50 – panel V

Zofia Rojek (Muzeum Warszawy): „Służba jako praca. O metodach badawczych ikonosfery warszawskich służących”

Dr Marcin Jarząbek (Instytut Historii, Uniwersytet Jagielloński): „Historia mówiona w badaniu historii pracy: przypadek kolejarzy”

Dr Dawid Keller (Muzeum Hutnictwa w Chorzowie): „Zapomniany czy niechciany? O etosie pracy i pracy kolejarzy górnośląskich”

Szymon Grygiel (Uniwersytet Jagielloński): „Niewola u bydła czy dobra szkoła życia? Międzywojenne poglądy i dyskusje na temat pracy dzieci w rodzinnych gospodarstwach chłopskich – uwagi wstępne”

  • 11:50 – 12:05 – przerwa kawowa
  • 12:05 – 13:35 – panel VI

Iwona Kałuża (Wrocław): „Człowiek-praca-twórczość – analiza programu i jego realizacja oraz inne metody humanizacji pracy wypracowane przez BWA we Wrocławiu w okresie PRL”

Dr Bogusław Tracz (Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej): „Zwycięzca wyścigu pracy - przodownik pracy socjalistycznej - człowiek dobrej roboty. Postulowany wzorzec osobowy pracownika w Polsce pod rządami komunistów”

Filip Wróblewski (Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie): „Robotnik zaopiekowany - zakład pracy jako miejsce organizowania życia. Analiza dyskursu”

  • 13:35 – 15:00 – przerwa obiadowa
  • 15:00 – 16:50 – panel VII

Piotr Rygus (Muzeum Śląskie w Katowicach): „Nowocześni cyklopi – prawdziwy świat walcowni żelaza na Górnym Śląsku do 1939 roku”

Dr Beata Piecha-van Schagen (Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie): „Kopalniane katharsis, czyli o roli łaźni i szatni w codzienności górniczej i społecznej wyobraźni”

Paweł Brzózka (Instytut Jagielloński w Krakowie): „Borysław jako miejsce pracy i życia robotników 1897 – 1939”

17:00 – 18:30 – spotkanie otwarte: pokaz filmu „Symfonia Fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik połączony z dyskusją i spotkaniem z reżyserką

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic: Brzezinka i Stare Gliwice.

Spotkania rozpoczęły się w maju i są kontynuowane w czerwcu. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.
Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 14 czerwca. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców Brzezinki (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12, ul. Płocka 16), a o godz. 18.30 dla mieszkańców Starych Gliwic (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13, ul. Rubinowa 16a).
Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 23.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 21 kwietnia do godz. 5.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny.

 

Kolejna darmowa mammografia

baner

W czerwcu w Gliwicach odbędzie się akcja Darmowych Badań Mammograficznych, z których mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat. Mammobus Narodowego Instytutu Onkologii z Gliwic zawita do Zatorza, Sośnicy i Łabęd. Pojawi się też przy Centrum Handlowym Arena.

Bezpłatna mammografia skierowana jest dla ubezpieczonych pań w wieku 50-69 lat (roczniki 1972-1953), które w ciągu minimum ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach badań profilaktycznych. Wyjątkiem są osoby obciążone genetycznie (rak piersi u matki, siostry, córki) - wówczas panie mogą wykonywać badanie co 12 miesięcy. Wynik mammografii zostanie przesłany pocztą pod wskazany adres zamieszkania. Na badanie nie jest potrzebne skierowanie lekarskie, ani zaproszenie. Nie ma też znaczenia miejsce zamieszkania.

Ze względu na pandemię wiele osób zrezygnowało z wykonywania badań profilaktycznych, co niestety w znaczny sposób opóźniło, a nawet uniemożliwiło wczesne wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. Dlatego apelujemy – najwyższy czas zatroszczyć się o swoje zdrowie i wykonać mammografię – zachęcają organizatorzy akcji.

Terminy badań:
Zatorze: 8 czerwca,
Sośnica: 9, 10, 13, 14 czerwca,
Łabędy: 21, 22 i 23 czerwca,  
Centrum Handlowe Arena: 24, 27, 28 czerwca.
Panie chcące skorzystać z mammografii, proszone są o wcześniejsze umówienie się na wizytę pod numerem telefonu  32/278-98-96 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00). (mf)