Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 23 lutego 2022 r.

// 23-02-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  • czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

 

Bezpłatna rehabilitacja

bolące plecy

Fundacja „Unia Bracka” zaprasza panie wieku 50-59 lat oraz mężczyzn w wieku 50-64 lata do skorzystania z bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych oraz konsultacji  lekarskich w ramach programu prowadzonego w Przychodniach Brackich. Mieszkańcy Gliwic mogą skorzystać z udziału w Brackim programie rehabilitacji w Przychodni Brackiej Gliwice przy ul. Bojkowskiej oraz Przychodni Brackiej Sośnica przy ul. Błonie.

Program skierowany jest do osób po 50 roku życia cierpiących z powodu przewlekłych schorzeń kręgosłupa i stawów. Udział w nim ma umożliwić pacjentom pozostanie aktywnymi na rynku pracy lub powrót do pracy, w przypadku osób, które utraciły ją ze względu na swoje schorzenie.
Każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z bezpłatnego leczenia obejmującego konsultacje lekarskie, porady fizjoterapeuty, edukację oraz rehabilitację w ramach indywidualnie dobranego pakietu zabiegów (minimum 15 dni zabiegowych).

Rekrutacja potrwa do 30 marca 2023 r., ale o przyjęciu do programu decyduje kolejność zgłoszeń. Aby wziąć w nim udział nie jest wymagane skierowanie. Wystarczy złożyć formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie https://uniabracka.pl/bracki-program-rehabilitacji/ w wybranej przychodni, w której pacjent chce skorzystać z rehabilitacji. O ostatecznej kwalifikacji do programu zdecyduje lekarz.
Bezpłatna rehabilitacja finansowana jest ze środków unijnych.

Dodatkowych informacji udzielają fizjoterapeuci pracowni rehabilitacji:
- w Przychodni Brackiej Gliwice (ul. Bojkowska 20) pod nr tel. 32/231-14-90; 32/232-12-37, wew. 200 (pon., śr., pt. od godz. 8.00 do 18.00; wt., czw. od 11.00 do 21.00);
- w Przychodni Brackiej Sośnica (ul. Błonie 3) pod nr tel. 32/331-73-98; 604-265-572 wew. 230 (pon., śr., pt. od godz. 8.00 do 18.00; wt., czw. od 11.00 do 21.00).

Pozostałe Przychodnie Brackie, w których można skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji w ramach programu:
Bytom
Przychodnia Bracka Bobrek ul. Konstytucji 89, tel. 32/395-05-13 wew. 127
Ruda Śląska
Przychodnia Bracka Bielszowice ul. E. Kokota 172, tel. 32/340-30-64 wew. 350;
Przychodnia Bracka Halemba ul. Kłodnicka 59, tel. 32/243-37-19 wew. 309
Zabrze
Przychodnia Bracka Guido ul. ks. Jana Dzierżona 11a, tel. 32/707-67-00 wew. 146
Knurów
Przychodnia Bracka Knurów ul. Dworcowa 3, tel. 32/235-13-41 wew. 256
Mysłowice
Przychodnia Bracka Wesoła ul. Osmańczyka 4, tel. 32/223-92-86 wew. 131
Sosnowiec
Przychodnia Bracka Porąbka-Klimontów ul. Dmowskiego 6a, tel. 32/298-89-37 wew. 233
Przychodnia Bracka Kazimierz-Juliusz ul. Ogrodowa 1, tel. 32/296-96-21 wew. 14
Katowice
Przychodnia Bracka Staszic ul. Mysłowicka 13, tel. 32/255-28-56 wew. 312. (mf)

 

Seniorze – bądź widoczny!

seniorzy z odblaskami

Elementy odblaskowe są obowiązkowe dla osób poruszających się pieszo po zmroku, na drogach poza terenem zabudowanym. Zwiększają widoczność w porze wieczornej i nocnej każdego i wszędzie. Dlatego pamiętajmy o odblaskach – mogą zapewnić nam bezpieczeństwo, a nawet uratować życie!

W trosce o bezpieczeństwo Centrum Ratownictwa Gliwice we współpracy z Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodkiem Działań Społecznych (GODS) zorganizowało akcję promującą noszenie odblasków wśród osób starszych.

Przypominamy, że zimą w godzinach popołudniowych jest gorsza widoczność, dlatego trzeba dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo. Kilka elementów umieszczonych na nogach, garderobie czy przegubie dłoni z pewnością przykuje uwagę kierujących. By przypomnieć jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych oraz bezpieczne poruszanie się po drodze rozdaliśmy gliwickim seniorom odblaskowe opaski, torby, plecaki i zawieszki, dzięki którym po zmroku będą lepiej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego – mówi Tomasz Wójcik, dyrektor Centrum Ratownictwa Gliwice.

Centrum Ratownictwa Gliwice przekazało do GODS 2500 odblaskowych gadżetów dla seniorów. Część już została rozdana podczas spotkania z liderami klubów seniora, pozostała trafi do gliwickich seniorów podczas najbliższych spotkań i zajęć organizowanych m.in. przez Centrum 3.0. Akcja jest organizowana w ramach programu „Bezpieczne Gliwice”.

Centrum Ratownictwa Gliwice i Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych przypominają zasady, które wpływają na nasze bezpieczeństwo.
1.    Gdy nie ma chodnika, poruszaj się lewą stroną drogi, dzięki temu będziesz widział zbliżający się z naprzeciwka pojazd.
2.    Stosuj zasadę „widzieć i być widzianym”. To, że widzisz samochód, nie znaczy, że kierowca samochodu widzi ciebie.
3.    Odblaski zakładaj na tę stronę ciała, która znajduje się bliżej osi jezdni, na nogę lub rękę, ponieważ na tych wysokościach odblaski są najlepiej oświetlone przez reflektory samochodów.
4.    Korzystaj z dróg zgodnie z przepisami. Przechodzenie w miejscach zabronionych, niekorzystanie z odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej – to najczęstsze wykroczenia popełniane przez pieszych.
5.    Noś odblaski także w mieście. Wyposaż się w widoczny plecak lub odzież z odblaskami. (mf)

 

 

Centrum Przesiadkowe. Co już zrobiono?

zdjęcie Centrum Przesiadkowego z góry

Wielka miejska inwestycja realizowana po północnej stronie dworca PKP jest coraz bardziej zaawansowana. Komunikacyjne serce Gliwic ma zacząć bić z początkiem przyszłego roku, skupiając wszystkie środki transportu. Nowoczesne Centrum Przesiadkowe z wewnętrznym układem drogowym, wjazdami od strony ulic Toszeckiej i Tarnogórskiej i sąsiadującą z nimi strefą przystanków, postojów taxi i parkingów „kiss and ride”, wpłynie na poprawę komfortu i jakości podróży zarówno gliwiczan, jak i mieszkańców całego regionu.

Co słychać na placu robót? W budynku głównym Centrum Przesiadkowego (CP) wzniesionym pod największą wiatą peronową (w którym w niedalekiej przyszłości będzie odbywała się obsługa pasażerów) gotowe są już granitowe posadzki, od stycznia trwa natomiast montaż konstrukcji balustrad, instalacji wentylacji, klimatyzacji, elektrycznej i niskoprądowej oraz bardzo trwałych laminatów HPL. Zakończono układanie płytek w pomieszczeniach WC i montowanie stolarki drzwiowej aluminiowej oraz stalowej.

Na wszystkich sześciu wiatach peronowych wchodzących w skład zadaszenia głównego ułożono pokrycie z jego elementami. Aktualne prace toczą się pod konstrukcją „fal” i są związane m.in. z montażem okablowania i opraw oświetleniowych. Na czterech wiatach gotowa jest ponadto instalacja fotowoltaiczna, na dwóch pozostałych jest wciąż w fazie montażu.

Nowy tunel w strefie przejść podziemnych łączących Centrum Przesiadkowe z dworcem PKP jest już w całości wyłożony granitowymi płytami. Budowlańcy zamontowali ponadto ruchome schody, którymi pasażerowi będą wyjeżdżać z tunelu na teren CP, a równolegle montują w obiekcie sufity podwieszane wraz z wypełnieniem.

W przyszłym budynku pomocniczym (z pomieszczeniami przeznaczonymi pod wynajem), zlokalizowanym poza strefą wiat, niedaleko wyjazdu z CP nowym łącznikiem ulic Składowej i Toszeckiej, toczy się „wykończeniówka”. Skupiona jest głównie na montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej i instalacji HVAC łączącej w jeden system ogrzewanie, klimatyzację i wentylację. W obiekcie wykonywana jest stolarka drzwiowa, a w nadchodzących dniach rozpocznie się montaż podkonstrukcji pod daszek szklany.

W strefie murów oporowych, opasujących teren CP, gotowe są schody terenowe, montowane są balustrady i pergole. W zabytkowej wieży ciśnień sąsiadującej z kamieniczkami przy ul. Kolberga (której pomieszczenia – w zależności od decyzji inwestora, Miasta Gliwice – będą przeznaczone pod komercyjny wynajem bądź staną się efektownym punktem informacji turystycznej) kontynuowane są prace związane z tzw. białym montażem.

Trwają prace projektowe związane z drugim historycznym obiektem na terenie Centrum Przesiadkowego – budynkiem dawnej Huty Szkła przy ul. Toszeckiej 2b. Do tego obiektu podłączana jest obecnie sieć gazowa, a w sąsiedztwie toczą się prace związane z wykonywaniem nowej nawierzchni chodnika.

Układ dróg wewnętrznych CP powoli nabiera kształtu. Obecne prace toczą się przede wszystkim w obrębie tzw. obszaru zasadniczego (skupionego wokół wiat peronowych), który w przyszłości dostępny będzie wyłącznie dla pojazdów komunikacji zbiorowej, taksówek oraz pojazdów upoważnionych specjalnymi pozwoleniami. Ukończono tam większość prac związanych z wykonaniem nawierzchni granitowych pod czterema pierwszymi wiatami. Wzdłuż muru oporowego oraz pod dwoma wiatami wykonywane są konstrukcje drogowe, dodatkowo na całej długości muru prowadzone są roboty związane m.in. z doprowadzeniem poszczególnych sieci do wieży ciśnień. Dostarczono i zamontowano stację transformatorową, trwa jej wyposażanie.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac to około 184 mln zł. Na ten cel ze środków unijnych pozyskano 129,5 mln zł. Planowany termin uruchomienia CP – z uwagi na okres czasu niezbędny do przeprowadzenia procedur odbiorowych – to obecnie początek 2023 roku.

Po południowej stronie dworca kolejowego przebudowywany jest układ drogowy, który wraz z Centrum Przesiadkowym stworzy przyjazną i funkcjonalną przestrzeń miejską.

Obecnie na obszarze tym, w miarę sprzyjających warunków pogodowych, prowadzone są przede wszystkim prace związane z infrastrukturą podziemną. Zakres robót zwiększy się z nastaniem wiosny – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowa Zarządu Dróg Miejskich, który nadzoruje tę część inwestycji.

Całość prac po południowej stronie dworca PKP realizuje Eurovia Polska S.A. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu miasta to ponad 41 mln zł. Umowny termin zakończenia robót budowlanych to koniec 2022 r.

 

Srebrny medal dla koszykarzy

zawodnicy po meczu

Drużyna GTK Gliwice U-19 wywalczyła II miejsce w finale Młodzieżowego Pucharu Polski. Gliwiczanie do końca meczu deptali po piętach zawodnikom Exact Systems Śląsk Wrocław.

Zawodnicy GTK Gliwice U-19 przegrali z Exact Systems Śląskiem Wrocław tylko jednym punktem, 70:71. To był bardzo emocjonujący mecz. Stawka była wysoka – obie drużyny walczyły o jedno z najważniejszych trofeów w kraju. Prowadzenie szybko objęli zawodnicy z Wrocławia (10:0), a do przerwy mieli już 20 punktów przewagi.

Po zmianie stron w zawodników GTK Gliwice wstąpił jednak prawdziwy duch walki. Obok aktywnego przez cały mecz Aleksandra Wiśniewskiego świetnie prezentował się też Filip Maciejewski. Przewaga wrocławian zaczęła topnieć i do ostatniej syreny na szali było zwycięstwo w turnieju. GTK Gliwice walczyli do końca i do triumfu zabrakło niewiele. Ostatecznie na szyjach koszykarzy z Gliwic zawisły srebrne medale.

To nie koniec zmagań koszykarzy GTK Gliwice U-19 w ważnych zawodach. Od 30 marca do 4 kwietnia gliwiczanie zagrają w finałach mistrzostw Polski.

Finał Młodzieżowego Pucharu Polski

Exact Systems Śląsk Wrocław - GTK Gliwice 71:70 (28:17, 21:12, 11:17, 11:24)

Śląsk: Bartosz Jadaś 2, Kuba Piśla 8, Wojciech Siembiga 22 (4 × 3), Mateusz Głodek 5, Jakub Bereszyński 7 – Mikołąj Wojciechowski 15 (3 × 3), Filip Dominiak 5, Kacper Jaworski 4, Jakub Ozga 3 (1 × 3), Daniel Soroka. Trener Jacek Krzykała.

GTK: Aleksander Wiśniewski 30 (3 × 3), Igor Krzych 3, Aleksander Busz 7 (1 × 3), Mikołaj Pakura 2, Miłosz Ziółkowski 6 – Filip Maciejewski 17 (1 × 3), Łukasz Łaski 5 (1 × 3), Antoni Marciński, Kamil Skrzypczyk. Trener Andrzej Bartosz.

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 24 lutego do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny. (mf)