Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 16 lutego 2022 r.

// 16-02-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  • czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

 

Decydujmy razem. Wkrótce rusza platforma partycypacyjna

zdjęcie ze spotkań konsultacyjnych

Już niedługo pod adresem www.decydujmyrazem.gliwice.pl wystartuje platforma partycypacyjna. Mieszkańcy Gliwic będą mogli znaleźć na niej informacje o budżecie obywatelskim, ale też o innych sposobach pozwalających współdecydować o zmianach zachodzących w mieście. Wczoraj zasady działania platformy przedstawione zostały radom dzielnic na spotkaniu zorganizowanym przez Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych. Dziś GODS przekazuje najważniejsze informacje wszystkim mieszkańcom.

1 marca pod adresem www.decydujmyrazem.gliwice.pl startuje platforma partycypacyjna – jest to równocześnie dzień rozpoczęcia naboru wniosków w Gliwickim Budżecie Obywatelskim 2023. W ubiegłym roku po raz pierwszy uruchomiono elektroniczny formularz do zgłaszania pomysłów do budżetu obywatelskiego (w 4 dzielnicach wszystkie wnioski wpłynęły tą drogą, dla całego miasta sumarycznie było ich więcej niż papierowych). Został on bardzo dobrze przyjęty, co potwierdziło badanie ankietowe przeprowadzone wśród wnioskodawców, a także szereg rozmów z przedstawicielami rad dzielnic. Oczywiście pojawiały się pomysły, co jeszcze można usprawnić, poprawić – i w tym kierunku budżet obywatelski będzie zmierzał. Bezsprzecznie jednak wykorzystanie nowoczesnego, elektronicznego narzędzia, jakim będzie platforma partycypacyjna, na potrzeby GBO ułatwi mieszkańcom aktywny udział w procedurze.

Projektowana platforma to jednak nie tylko budżet obywatelski – docelowo ma ona się składać z kilku lub kilkunastu portali, które łączyć ma jedno – możliwość zaangażowania mieszkańców w sprawy miasta.

Dobrze wiedzieć

Żeby zacząć myśleć o działaniu, warto mieć podstawowe informacje, jakie są możliwości i obszary współpracy, jakie są potrzeby, a jakie ograniczenia. Platforma będzie więc po pierwsze źródłem informacji. Mieszkańcy znajdą tam docelowo szereg danych o mieście, publikowanych m.in. w ogłaszanym corocznie Raporcie o stanie miasta. Z tego miejsca łatwo będzie też trafić do Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej. W dziale Aktualności mieszkańcy dowiedzą się, jakie konsultacje się aktualnie toczą, na jakim etapie znajduje się procedura budżetu obywatelskiego, co nowego znalazło się na platformie. W założeniu platforma partycypacyjna ma także ułatwiać mieszkańcom dotarcie do działających w mieście i przy prezydencie miasta zespołów, rad i grup doradczych – ostateczny kształt i zakres tych informacji zależy jednak od zaangażowania tych podmiotów i zostanie poddany konsultacjom.

Chcę wyrazić swój głos

Zarządzanie miastem wiąże się z nieustannym podejmowaniem decyzji. Interesy mieszkańców jako wspólnoty reprezentuje Rada Miasta i Prezydent Miasta, którzy mają do tego demokratyczny mandat. O wielu ważnych sprawach w mieście decyduje Rada Miasta Gliwice. Jej postanowienia realizuje Prezydent Miasta, który odpowiada za działanie urzędu, miejskich instytucji, realizację budżetu itd. Radni, prezydent i jego zastępcy, a także urzędnicy są w kontakcie z mieszkańcami – tego wymaga ich praca. Opinie i głosy mieszkańców są zawsze bardzo istotne. Przy podejmowaniu kluczowych, złożonych i niełatwych często decyzji o mieście trzeba brać pod uwagę dobro całej wspólnoty mieszkańców. Wszystko to musi się także odbywać, co jest nadrzędne, w ramach obowiązującego prawa.

Aby poznać głosy i opinie mieszkańców, ogłaszane są konsultacje społeczne, przeprowadzane są badania ankietowe. Warto brać w nich udział. Dotychczas informacje o konsultacjach były publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Ma on jednak bardzo formalny charakter, a specjalistyczny język może niektórym utrudniać wzięcie udziału w danych konsultacjach. Dlatego docelowo znajdą się one także na platformie, prezentowane w prostej, przystępnej formie. Swoją opinię będzie można przekazać do przeprowadzającego konsultację wydziału wprost ze strony, nie szukając nigdzie danych adresowych.

Inną formą wyrażenia opinii – tym razem w temacie wydatkowania środków z budżetu miasta – jest głosowanie w budżecie obywatelskim. Jest to szczególna forma konsultacji społecznych, dzięki której wspólnie wyznaczamy priorytetowe w danym roku dla gminy zadania do realizacji. W poprzednich edycjach GBO głosowanie elektroniczne było możliwe, ale nowością, która w tym roku pojawi się w głosowaniu w związku z powstawaniem platformy, jest możliwość innej niż poprzez e-mail weryfikacji głosu – poprzez kod otrzymany jako sms.

Mam pomysł

Kolejną formą zaangażowania jest zgłaszanie własnych pomysłów na inwestycje lub zadania „miękkie” (np. wydarzenia kulturalne, edukacyjne, sportowe itd.), które miasto mogłoby zrealizować. Tutaj spore pole do popisu daje budżet obywatelski. Mieszkaniec może zgłosić pomysł dotyczący dzielnicy, w której mieszka, lub całego miasta.

Od tego roku wszystkie elementy procedury GBO, począwszy od składania wniosków, skończywszy na głosowaniu i jego wynikach, będą dostępne pod nowym adresem www.decydujmyrazem.gliwice.pl. GBO ciągle się rozwija, zainteresowanie mieszkańców tą procedurą rośnie, o czym świadczy chociażby rekordowa liczba głosów oddanych w ubiegłorocznym głosowaniu. Rozwijać musi się więc i elektroniczna strona GBO. Nowa platforma pozwoli na łatwiejsze zbieranie poparcia dla wniosków dotyczących zadań ogólnomiejskich (powinny one zyskać poparcie co najmniej 150 mieszkańców Gliwic). Do tej pory poparcie zbierano na papierowych listach. Od tego roku będzie możliwe także zebranie poparcia online, wysyłając znajomym czy sąsiadom specjalny link.

Mieszkańcy znajdą informacje o GBO także w BIP czy na stronie www.gliwice.eu, nadal będzie można także składać wnioski czy oddawać głosy na papierze.

Zróbmy coś… razem!

W budżecie obywatelskim trzeba mieć tylko – albo i aż – dobry pomysł. Można jednak iść krok dalej i mieć nie tylko pomysł, ale i chęć do wspólnej realizacji. Dobre ramy do współpracy daje Gliwicka Inicjatywa Lokalna. Co to takiego? To procedura, dzięki której mieszkaniec może zaproponować realizację zadania służącego lokalnej społeczności i deklaruje swój udział (może mieć on postać wkładu rzeczowego, finansowego lub pracy społecznej). Określa także, jakiego wsparcia oczekuje od miasta. Na platformie partycypacyjnej gliwiczanie znajdą szczegółowe informacje także o inicjatywie. Portal poświęcony temu tematowi będzie rozszerzany w przyszłości.

Pomysł na platformę

W ubiegłym roku odbyło się kilkadziesiąt spotkań różnych grup roboczych, pracujących nad nową strategią rozwoju miasta – „Gliwice 2040”. Były to spotkania online i w terenie, dotyczące różnych tematów, konkretnych dzielnic, ale i całego miasta. Podczas tych spotkań pojawiały się wielokrotnie głosy mieszkańców mówiące o:

  • konieczności wdrożenia nowych form współpracy z mieszkańcami,
  • oczekiwaniu częstszych konsultacji i włączania mieszkańców w procesy decyzyjne,
  • konieczności używania w kontaktach z mieszkańcami nowoczesnych narzędzi, atrakcyjnych dla młodych ludzi,
  • zwiększonej promocji działań wspierających aktywność mieszkańców,
  • potrzebie działań edukacyjnych skierowanych do mieszkańców.

Do tych postulatów należy dołączyć jeszcze te dotyczące budżetu obywatelskiego, m.in. głosowania online czy powstania mapy z zaznaczonymi zrealizowanymi zadaniami. Warto także wspomnieć, że Miasto Gliwice uczestniczy w projekcie Intelligent Cities Challenge (ICC), którego celem jest współpraca w zakresie wdrażania zaawansowanych technologii cyfrowych, zwiększenia konkurencyjności oraz osiągnięcia neutralnego klimatycznie rozwoju miast. W jego ramach wyłoniono 100 miast, w tym Gliwice, które dzięki udziałowi w projekcie korzystają ze wsparcia oraz dobrych praktyk innych europejskich ośrodków. Podczas wspólnych spotkań i szkoleń eksperci (Alexander Gluhak, CEO i założyciel Urban Data Collective; doświadczony lider technologiczny, propagator technologii Internetu rzeczy i jej zastosowania w inteligentnych miastach i społecznościach; oraz Irene Garrido, konsultantka ds. planowania miejskiego w Arup Spain z ponad 8-letnim doświadczeniem w badaniach i analizie urbanistycznej, architektka skupiająca się na zrównoważonym rozwoju i projektowaniu zorientowanym na potrzeby ludzi) podzielili się swoimi doświadczeniami z wdrażania narzędzi informatycznych wspierających partycypację. Ich diagnozy i rekomendacje były zgodne z postulatami mieszkańców Gliwic.

Wnioski wyrażone przez gliwiczan w trakcie przygotowywania strategii potwierdzają potrzebę uruchomienia platformy partycypacyjnej. Miasto chce w ten sposób kontynuować działania zmierzające do większego zaktywizowania i zintegrowania lokalnej społeczności. Poprzedziły je już m.in. zmiany w procedurze Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, umożliwienie współdziałania w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej, zintensyfikowanie współpracy z radami dzielnic, a także zmiany w działaniu Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Jak będą przebiegały prace?

Platforma składać się będzie z kilku lub nawet kilkunastu portali. Jako pierwsze zostaną uruchomione te dotyczące budżetu obywatelskiego, inicjatywy lokalnej, aktualności. Kolejne będą tworzone i sukcesywnie uruchamiane w ciągu całego roku 2022. Platforma pozwala na tworzenie baz w oparciu o MSIP, tworzenie formularzy i ankiet, umożliwia weryfikację użytkowników (aby uniknąć np. wielokrotnego głosowania przez jedną osobę), zawężanie konsultacji m.in. do konkretnych obszarów (np. danej dzielnicy), ma także nieograniczone możliwości rozbudowy. Te funkcjonalności posłużą do budowania poszczególnych portali tematycznych. Liczymy, że platforma będzie się w przyszłości rozwijać i ewoluować, nadążając za potrzebami mieszkańców i zmieniającą się rzeczywistością.

Założenia dla platformy przedstawiono Miejskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego podczas jej ostatniego posiedzenia (9 lutego). Członkowie rady reprezentującej gliwickie organizacje pozarządowe wnieśli kilka ciekawych pomysłów do jej struktury. Informacje o nowej platformie przekazano też w trakcie spotkania z radami dzielnic (15 lutego), na których uwagi i pomysły Centrum 3.0 czeka do końca marca. Zaplanowano także kolejne konsultacje w przyszłym miesiącu – tym razem z uczestnikami Forum Lokalnych Liderów Społecznych. Pracownicy Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych, jednostki odpowiadającej za przygotowanie platformy, pojawią się także w przestrzeni miejskiej, aby zapytać o zdanie innych mieszkańców – gdy tylko pogoda i epidemia pozwolą na bardziej sprzyjające warunki do spotkań „offline”.

Wszystkich mieszkańców zainteresowanych powstawaniem platformy odsyłamy na stronę Centrum 3.0 (gods.gliwice.pl), a od 1 marca – na stronę www.decydujmyrazem.gliwice.pl. Jednocześnie już teraz zachęcamy do brania udziału w spotkaniach i konsultacjach – o ostatecznym kształcie platformy zdecydujemy bowiem razem!

Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych

 

W Jazovii budzi się muzyka

karykatura rysunkowa

Jazz na przywołanie wiosny? Czemu nie! Centrum Kultury Jazovia (Rynek 10) zaprasza na dwa przed-wiosenne koncerty – 27 i 28 lutego.

The Sound Pack to jazzowy kwartet wokalny, który w swojej muzyce nawiązuje do dokonań amerykańskich zespołów ulicznych ery swingu. Joannie Świniarskiej, Katarzynie Mirowskiej, Małgorzacie Biniek i Marcinowi Wawrzynowiczowi towarzyszą instrumentaliści: pianista Bogusław Kaczmar, basista Michał Kapczuk i Przemysław Jarosz na instrumentach perkusyjnych. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w niedzielę 27 lutego w Jazovii.

Następnego wieczora, w poniedziałek 28 lutego o godz. 19.00, w Jazovii zagra zespół MØW. Muzycy z wokalistką Anią Bratek na czele reprezentują młodą polską scenę jazzową. W Gliwicach premierowo wykonają materiał ze swojej drugiej płyty „W jednym pokoju”.

Bilety w cenie 1 zł są dostępne na stronie sprzedaz.jazovia.pl.

Wyższe opłaty w Żłobkach Miejskich nie do uniknięcia

siedzące na podłodze maluszki bawiące się zabawkami

Opieka nad maluchami to absolutnie priorytetowa kwestia dla rodziców, ale również bardzo ważne zagadnienie w polityce społecznej Gliwic. Miasto systematycznie wspiera opiekę nad dziećmi w żłobkach publicznych i niepublicznych, dzięki czemu miejsc dla maluchów jest coraz więcej. Galopująca od miesięcy inflacja i związany z tym znaczny wzrost cen sprawiają jednak, że niezbędny jest w tej kwestii następny krok – podniesienie od maja opłat w Żłobkach Miejskich o maksymalnie 50 zł za miesięczny pobyt dziecka i o 3 zł za dzienne wyżywienie. Projekt uchwały w tej sprawie ma trafić na marcową sesję Rady Miasta Gliwice.

W Gliwicach działają obecnie Żłobki Miejskie z czterema oddziałami w różnych częściach miasta: przy ul. Berbeckiego 10, Mewy 34, Żeromskiego 26a oraz Kozielskiej 71. Łącznie mogą one przyjąć 241 dzieci. Rodzice maluchów uczęszczających do publicznej placówki płacą za ich miesięczny pobyt 300 zł (w przypadku jednego dziecka) lub 150 zł, jeśli mają dwoje lub więcej dzieci korzystających z opieki w żłobku, publicznym lub niepublicznym przedszkolu lub niepublicznej instytucjonalnej formie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Koszt wyżywienia to nie więcej niż 7 zł dziennie, a wydłużonej ponad 10 godzin dziennie opieki nad malcem – 10 zł za każdą rozpoczętą godzinę.

Opłat w Żłobkach Miejskich na dotychczasowym poziomie nie uda się niestety dłużej utrzymać. Wymusza to odczuwalny przez wszystkich znaczny wzrost cen, wpływający także na wzrost kosztów utrzymania tych publicznych placówek.

W 2021 roku wydatki Żłobków Miejskich (bez wydatków majątkowych i remontowych) wyniosły ponad 4,9 mln zł. Oznacza to, iż utrzymanie jednego miejsca dziecka kosztowało ok. 1 790 zł miesięcznie, dodatkowo z budżetu miasta poniesiono wydatki majątkowe i remontowe w wysokości ok. 380,4 tys zł. Na obecny rok natomiast wydatki żłobków publicznych (znowu bez wydatków majątkowych i remontowych) zaplanowano na poziomie niemal 5,4 mln zł. Bieżące utrzymanie jednego miejsca kosztować będzie już ok. 1 950 zł, a to oznacza wzrost o ok. 160 zł miesięcznie w porównaniu z 2021 rokiem – wylicza Agnieszka Paszta, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.   

Rozwiązaniem tej sytuacji są planowane od maja nowe stawki opłat za pobyt dzieci w Żłobkach Miejskich. Uwzględnią one zarówno maksymalnie 50 zł wyższy wkład ze strony rodzica, jak i finansowy udział budżetu państwa w wydatkach związanych z wychowaniem dziecka.

W projekcie uchwały zaproponowana zostanie opłata miesięczna za pobyt w Żłobkach Miejskich w wysokości 750 zł miesięcznie oraz zniżka w wysokości 100 zł na dziecko, w przypadku gdy dwoje lub więcej dzieci z rodziny korzysta z opieki w żłobku, publicznym lub niepublicznym przedszkolu lub niepublicznej instytucjonalnej formie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Ale rodzice tyle nie zapłacą. Biorąc pod uwagę dofinansowanie z budżetu państwa (czyli 500 zł miesięcznie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego, który przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, lub też 400 zł miesięcznie w ramach dofinansowania do obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, które przysługuje na dziecko, na które nie przyznano rodzinnego kapitału opiekuńczego), faktyczne obciążenie budżetu rodziny wynikające z podwyższeniem opłaty za pobyt dziecka w żłobku:

  • wzrośnie z 300 zł do 350 zł (750 zł opłaty za pobyt – 400 zł dofinansowania z budżetu państwa = 350 zł), jeśli na dziecko nie przyznano rodzinnego kapitału opiekuńczego,
  • nie ulegnie zmianie i wynosić będzie 150 zł (650 zł opłaty za pobyt – minimum 500 zł rodzinny kapitał opiekuńczy = 150 zł), jeśli na dziecko przyznano rodzinny kapitał opiekuńczy.

Ze względu na znaczny wzrost cen artykułów spożywczych zaproponowane zostanie również podniesienie stawki maksymalnej opłaty za wyżywienie z 7 zł do 10 zł za dzień. Faktyczna opłata pobierana od rodzica wynikać będzie z analizy wydatków ponoszonych przez Żłobki Miejskie na zakup artykułów spożywczych wykorzystywanych do przygotowania posiłków dla dzieci.

Miasto Gliwice od lat konsekwentnie realizuje politykę żłobkową, wspierając rodziców dzieci w wieku do lat 3. Dzięki temu przed 4 laty liczba miejsc dla dzieci w Żłobkach Miejskich wzrosła do 241. W bliskiej przyszłości planowana jest budowa nowoczesnego obiektu żłobkowo-przedszkolnego przy ul. Dworskiej, przeznaczonego dla ok 200 dzieci w wieku żłobkowym i ok. 200 dzieci w wieku przedszkolnym.

Miasto wspiera także rozwój żłobków niepublicznych, udzielając dotacji na gliwickie dzieci uczęszczające do tych placówek. Dzięki temu opłaty pobierane od rodziców obniżane są do 500 zł miesięcznie. W 2021 r. miasto przekazało na ten cel ponad 2,6 mln zł, a liczba dofinansowywanych miejsc dla malutkich gliwiczan w 14 placówkach niepublicznych wyniosła 667 miejsc.

Remont siedziby szkoły muzycznej na półmetku

szkoła muzyczna

Prace budowlane związane z adaptacją zabytkowego budynku przy ul. Księcia Ziemowita 12 na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej nie zwalniają tempa i są coraz bardziej zaawansowane. Czas goni – kuźnia młodych talentów ma zostać przeniesiona do zmodernizowanego obiektu z początkiem nadchodzącego roku szkolnego. Sprawdzamy, jak rok od wejścia ekip budowlanych na plac robót prezentuje się nowa siedziba PSM. Zakres robót jest ogromny.

Modernizacja budynku przy ul. Księcia Ziemowita na potrzeby szkoły muzycznej to jedna z najważniejszych miejskich inwestycji w obecnym roku i cieszymy się, że pomimo okresu pandemii oraz związanych z tym trudności na rynku budowlanym prace adaptacyjne idą pełną parą. Od wielu lat dyrekcja PSM sygnalizowała problemy lokalowe – brak miejsca ograniczał możliwości rozwoju. W nowej siedzibie szkoły uzdolniona muzycznie młodzież będzie miała do dyspozycji dwa razy więcej przestrzeni niż obecnie i zdecydowanie lepsze warunki do nauki. Podniesie się też standard pracy pedagogów – podkreśla Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Przypomnijmy, że modernizowany gmach składa się z dwóch pięter i trzech segmentów. W przestrzeni tej młodzi muzycy i pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego znajdą wygodne i funkcjonalne sale dydaktyczne, sale prób dla orkiestry i chóru oraz bibliotekę. Zaaranżowana zostanie też sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia, mogąca pomieścić na widowni 300 słuchaczy. Przemieszczanie się pomiędzy piętrami ułatwi osobom z niepełnosprawnościami nowa winda, pozwalająca także na transport instrumentów.

Bardzo wiele zostało już zrobione. W głównym budynku szkolnym w ubiegłym roku wzmocniono fundamenty, wymieniono stropy, wykonano tynki renowacyjne w piwnicach i zamontowano windę. Obecnie na ukończeniu jest wymiana pokrycia dachu wraz z obróbkami blacharskimi, rynnami i rurami spustowymi. Rozpoczęły się prace elewacyjne – budowlańcy piaskują betonowe elementy i naprawiają poszczególne części attyki, na której wymienili ostatnio część ozdobnych kul.

Wewnątrz głównego budynku szkolnego, w celu odtworzenia pierwotnego charakteru korytarzy oraz strefy wejściowej do szkoły, czyszczone są ponadstuletnie cegły na łukach, sklepieniach, lamperiach i pilastrach. Fachowcy mają co robić – okazało się, że miejscami elementy te były pokryte nawet siedmioma warstwami farby olejnej, co wymagało zmiany sposobu czyszczenia z mechanicznego na chemiczny, tak aby nie uszkodzić struktury historycznych cegieł.

Stare tynki na korytarzach i klatkach schodowych są obecnie skuwane, a w salach dydaktycznych kładzione są już nowe. Trwa tam typowa „wykończeniówka”, łącząca tynkowanie z montażem ścian i tzw. przedścianek wraz z zabudową m.in. płyt akustycznych oraz malowaniem. Wykonywane są również warstwy podposadzkowe pod przyszłe parkiety. Równolegle w całym budynku prowadzone są prace instalacyjne związane z centralnym ogrzewaniem, sieciami wodno-kanalizacyjną, elektryczną i wentylacyjną.

W równym stopniu zaawansowane są prace w przyszłej sali koncertowej, w której w ubiegłym roku wzmocniono konstrukcję dachu. Obecnie gotowa jest żelbetowa płyta pod widownię, stalowa konstrukcja nad sceną oraz żelbetowe murki oporowe pod elementy wejścia głównego, takie jak podjazd dla osób z niepełnosprawnościami, taras i holl wejściowy. W części zaplecza sali pod widownią i na poziomie +1 za widownią trwa murowanie i montaż ścian w systemie suchej zabudowy. Rozpoczęto także montaż nowych warstw dachowych na dachu płaskim i – tak jak w głównym budynku szkolnym – prace instalacyjne.

W ramach robót związanych z zagospodarowaniu terenu, między budynkiem głównym a salą koncertową wymieniono zewnętrzną instalację ciepła technologicznego, centralnego ogrzewania i wodną oraz część kanalizacji deszczowej przy sali koncertowej. Na tym nie koniec – docelowo na szkolnym dziedzińcu powstaną m.in. chodniki i parking na 61 miejsc, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Przebudowane zostanie też oświetlenie gmachu i zjazd z ul. Królowej Bony.

Obecnie szkoła muzyczna funkcjonuje w budynku przy ul. Siemińskiego. Uczy się w niej już niemal pół tysiąca osób, stąd rosnąca potrzeba większej siedziby zapewniającej odpowiednie warunki do nauki i koncertowania. Modernizację wskazanego przez miasto zabytkowego gmachu po dawnym Gimnazjum nr 1 przy ul. Ziemowita prowadzi firma Milimex SA z Siemianowic Śląskich, inżynierem kontraktu jest gliwicka spółka Inwestycje, Budownictwo, Handel „Inwest-Complex”. Przebudowa prowadzona jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Jej szacunkowy koszt to ok. 25 mln zł.

Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej skończyło 5️ lat

młody mężczyzna wykonujący doświadczenie z wykorzystaniem urządzenia kuchennego

Od pięciu lat przekonują, że nauka jest dla wszystkich. Popularyzują i promują badania naukowe, organizują pokazy, wykłady, warsztaty i spotkania.

Są laureatami prestiżowego Popularyzatora Nauki. Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, którego siedziba mieści się przy ul. Konarskiego 22b, obchodzi swoje pięciolecie. Działa od lutego 2017 roku, jako jednostka Politechniki Śląskiej, która działa w obszarze promocji i popularyzacji nauki oraz badań naukowych.

Współpracuje z naukowcami, doktorantami i studentami, głównie z Politechniki Śląskiej, choć nie tylko. Działa razem z innymi jednostkami w Uczelni oraz ośrodkami naukowych w kraju i za granicą. Od początku Centrum kieruje dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ.
 
Wśród sztandarowych projektów CPN-u warto wymienić Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, Śląski Stand-up Naukowy, Politechnikę Juniora i Seniora, Konkurs „O nauce po ludzku”, Naukowe Mikołajki czy Śląską edycję Three Minute Thesis®. Celem tych imprez jest popularyzacja nauki, natomiast samo Centrum to miejsce spotkań naukowców ze społeczeństwem, gdzie każdy, niezależnie od wieku i wykształcenia, może znaleźć coś dla siebie. W organizowanych wydarzeniach biorą udział uczniowie, seniorzy i każdy kto chce odkrywać naukę. (mat. org.)

Karnawał na ludowo

maska diabła

Zapraszamy do Zamku Piastowskiego (ul. Pod Murami 2), gdzie do 15 kwietnia można zwiedzać czasową wystawę etnograficzną „Twarze ludowego karnawału”. Organizatorem ekspozycji jest Muzeum w Gliwicach.

W trakcie karnawału, albo inaczej mówiąc – zapustów – warto poznać tradycje obchodzenia tego radosnego okresu w przeszłości. Na Górnym Śląsku popularne były pochody przebierańców, które chodziły od domu do domu.

Na terenach dzisiejszego województwa śląskiego czy opolskiego popularne w ramach tradycji zapustnych było tzw. wodzenie niedźwiedzia, określane gwarowo również kludzeniem bera. Tradycja o podobnej symbolice, co odwiedziny dziadów, koncentrowała się na postaci obwinianego o wszelkie nieszczęścia Niedźwiedzia, który na koniec obchodu jest sądzony. Spalenie jego słomianego kostiumu jest zwykle kulminacją i jednoczesnym początkiem zabawy ostatkowej – mówi Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach.

W oddziale Muzeum w Gliwicach mieszczącym się w Zamku Piastowskim można obejrzeć wystawę masek zapustnych. Wśród prezentowanych eksponatów są dzieła dwóch ludowych twórców z Koniakowa: Ludwika Kubaszczyka oraz Jana Krężeloka. Kuratorką wystawy „Twarze ludowego karnawału” jest Marta Paszko.

Zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Ruszają zbiórki elektrośmieci 2022. Będą prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty będzie stał zaparkowany w gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadzi gliwicka firma Enviropol.PL sp. z o.o.

W sobotę 19 lutego elektrośmieci będzie można oddać:
•    godz. 10.00–12.00 – Łabędy, ul. Radosna (parking przy kościele)
•     godz. 12.30–14.30 – Ostropa, ul. Daszyńskiego (przy kościele)

Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu (w zakładce Harmonogram wywozu). Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku.

Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady będą przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)

 

Dzień Kota z gliwickim schroniskiem

Kot Marian

17 lutego będziemy obchodzić Światowy Dzień Kota, a to dobra okazja do kolejnej akcji adopcyjnej zwierząt ze Schroniska dla Zwierząt w Gliwicach. Uwaga miłośnicy kotów, kotków i koteczków – w piątek, 18 lutego, w CH Forum przy ul. Lipowej odbędzie się  wielka akcja poszukiwania swojego kota – przyjdź, pokochaj i adoptuj!

Obecnie w gliwickim Schronisku dla Zwierząt na nowy dom czeka około 150 kotów. Nie wszystkie zaprezentują się podczas akcji adopcyjnej 18 lutego. Jeżeli przyjdziecie do CH Forum przy ul. Lipowej i nie znajdziecie tam kotka dla siebie, możecie odwiedzić resztę mruczków w schronisku przy ul. Wschodniej w Sośnicy.

Cieszymy się za każdym razem, kiedy nasz podopieczny znajduje nowy dom. Równocześnie apelujemy, aby decyzje o przysposobieniu były przemyślane. Koty nie są oczywiście tak absorbujące jak psy, ponieważ nie trzeba ich wyprowadzać na spacery. Co nie znaczy, że nie potrzebują umiejętnej opieki. Są to bardzo wrażliwe zwierzęta, potrafiące odwzajemnić miłość – mówi Barbara Malinowska, kierownik Schroniska dla Zwierząt w Gliwicach.

Wszystkie zwierzęta, które zaprezentują się podczas akcji adopcyjnej są przebadane i zaszczepione. Ich schroniskowi opiekunowie znają je na tyle dobrze, że mogą o każdym z nich coś powiedzieć. Akcja potrwa od godz. 16.00 do 19.00.

To już druga wspólna akcja CH FORUM i Schroniska dla zwierząt w Gliwicach. Poprzednia, w listopadzie, okazała się ogromnym sukcesem, gdyż wszystkie kociaki znalazły nowe domy. W tym centrum handlowym znajdują się również tablice informacyjne, na których regularnie prezentowane są psy i koty z gliwickiego Schroniska dla Zwierząt, oczekujące na adopcję. (MZUK/mf)

 

 

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 17 lutego do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny. (mf)