Aktualności | Marzenia (z) betonu

Marzenia (z) betonu

Marzenia (z) betonu

Opublikowane: 21.11.2012 / Sekcja: Miasto  Życie i styl  Kultura 

W najbliższy weekend do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) zawita PRL.

Wszystkich miłośników klimatów lat 70. XX wieku, a także tych, którzy chcą powspominać epokę Gierka, Muzeum w Gliwicach i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach zapraszają na najnowszą wystawę.
Wbrew dzisiejszej modzie na PRL, która redukuje go do kilku topornych gadżetów, paru scen z filmów Barei i saturatora – wystawa w Willi Caro nie ma być wycieczką do świata zabawnych i niegroźnych absurdów. „Marzenia (z) betonu. Codzienność w latach 70. na Górnym Śląsku” to próba pokazania rzeczywistości „bigosowego socjalizmu” bez różowych okularów, które kiedyś nakładała nam gierkowska propaganda, a współcześnie – kultura masowa – przekonują muzealnicy. Wystawa zostanie otwarta w piątek, 23 listopada, o godzinie 16.30 i będzie udostępniana do stycznia 2013 r. Wstęp na wernisaż jest wolny.
„Marzenia (z) betonu…” są spojrzeniem na szeroko pojęte życie codzienne w latach 70. XX wieku na terenie ówczesnego województwa katowickiego. To próba przybliżenia realiów tzw. dekady gierkowskiej – okresu, kiedy u sterów władzy zasiadał Edward Gierek. Czas sprawowania przez niego rządów początkowo charakteryzował się dynamicznym wzrostem gospodarczym, by zakończyć się wieloaspektowym kryzysem polityczno-gospodarczym – wyjaśniają kuratorzy wystawy, Robert Ciupa, Bogusław Tracz i Mikołaj Ratka.
Na ekspozycję składają się przede wszystkim fotografie dokumentujące charakterystyczne aspekty życia w dekadzie lat siedemdziesiątych – od świąt i oficjalnych uroczystości państwowych, przez najważniejsze zagadnienia gospodarcze i oświatowe, po rozrywkę i spędzanie czasu wolnego.
Wystawie w Willi Caro towarzyszy plenerowa ekspozycja – „Gliwice w obiektywie Jana Suchana”, którą można oglądać na gliwickim Rynku. Fotografie reportażowe z Gliwic z lat 70. autorstwa legendy śląskich fotografów są swego rodzaju lokalnym dopełnieniem „Marzeń (z) betonu…”. Udostępnił je Muzeum w Gliwicach syn Jana Suchana – Mikołaj. Oprócz tego na ogrodzeniu Willi Caro pojawią się bannery, prezentujące plakaty sprzed czterdziestu laty o tematyce propagandowej i reklamowej. (bom)