Aktualności | Jednym głosem

Jednym głosem

Jednym głosem

Opublikowane: 11.02.2013 / Sekcja: Miasto 

Konieczność samorządowo-parlamentarnego lobbingu w kwestii projektów podregionu gliwickiego we wstępnych regionalnych programach dofinansowania unijnego na lata 2014 – 2020, najważniejsze inwestycje o znaczeniu regionalnym realizowane w mieście oraz inne plany Gliwic na najbliższy rok – o tym dyskutowali parlamentarzyści oraz samorządowcy okręgu gliwickiego. Spotkanie zorganizował prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.


Podczas dyskusji zaprezentowano budżet miasta na 2013 r. oraz przewidziane w nim duże inwestycje. Prezydent Frankiewicz zauważył, że oddziaływanie wielu projektów realizowanych w naszym mieście wykracza daleko poza jego granice. Tak jest nie tylko w przypadku hali widowiskowo-sportowej „Podium”, która będzie miała znaczenie dla całego województwa, ale dotyczy również projektu „Nowe Centrum Gliwic” (przebudowa gliwickiego dworca PKP i przyległych terenów, które mają stworzyć „Zachodnią Bramę Aglomeracji”). Przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Gliwickiego podkreślali, jak istotne znaczenia ma dla nich skomunikowanie z tym ważnym węzłem transportowym.

Na początku lutego Gliwice zostały wybrane liderem Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego. Głównym zadaniem z tym związanym będzie koordynacja opracowywanych subregionalnych programów dofinansowania unijnego na lata 2014 – 2020. Gliwice chcą zabiegać o bardziej sprawiedliwy podział kolejnego unijnego budżetu. Do tej pory wraz z okolicznymi samorządami zgłaszano projekty bardzo istotne dla miasta i powiatu – takie jak na przykład zabezpieczenie przeciwpowodziowe oraz oczyszczenie Kłodnicy i jej dopływów, które nie znalazły się we wstępnych dokumentach wojewódzkich.

Bardzo ważną dla samorządców sprawą jest również zapowiadana zmiana wskaźnika zadłużenia gmin. Zwracano uwagę, że proponowane przez rząd rozwiązanie praktycznie uniemożliwi wielu samorządom absorpcję środków z nowego budżetu UE. Zygmunt Frankiewicz poinformował parlamentarzystów, że samorządowcy skupieni w Unii Metropolii Polskich i Śląskim Związku Gmin i Powiatów przedstawią propozycję zmian w tym wskaźniku podczas konferencji zaplanowanej na 25 lutego br. w Katowicach.

Omówiono również kwestie finansowania budowy Drogowej Trasy Średnicowej i wyegzekwowania od rządu RP zapisów umowy zawartej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz organizacji wojewódzkiego systemu powiadamiania ratunkowego. Prezydent pokazał na przykładzie Gliwic, że najnowsze decyzje władz centralnych, przenoszące nr 112 z poziomu powiatowego na wojewódzki, mogą być bardzo niekorzystne dla sprawności działania służb ratunkowych, ponieważ wydłużą czas reakcji służb. Ostatnie decyzje w tej sprawie rozbijają tworzone od ponad dekady Centrum Ratownictwa Gliwice – rozwiązanie obejmujące miasto i powiat, które było modelowe dla wielu innych polskich samorządów. Zebrani samorządowcy apelowali do posłów o wsparcie działań w tej dziedzinie.

„Myślę, że takie spotkania jak dzisiejsze są bardzo korzystne dla każdej ze stron. Nasi reprezentanci w Sejmie i Senacie mieli szansę uzyskać wiedzę, która może być przydatna w ich codziennej pracy w komisjach, w których przygotowywane są zmiany często niedoskonałego prawa. Dzisiejsze rozmowy były szczególnie cenne dla wójtów i burmistrzów naszych sąsiednich gmin, dla których było to forum do prezentacji swojego spojrzenia na wiele spraw, które rzadko docierają na pierwsze strony gazet, a są szalenie ważne dla lokalnych społeczności. To już drugie spotkanie tego typu i z pewnością będziemy organizować kolejne. Liczę, że nasi parlamentarzyści będą z nami współpracować dla dobra wszystkich mieszkańców Ziemi Gliwickiej” powiedział po spotkaniu Zygmunt Frankiewicz.

Więcej na ten temat: