Aktualności | Festiwal Bachowski

Festiwal Bachowski

Festiwal Bachowski

Opublikowane: 08.08.2012 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

W najbliższy piątek rozpocznie się XIII Gliwicki Festiwal Bachowski (10 sierpnia – 4 września). Przez pięć letnich wieczorów melomani spotykać się będą z dziełami wielkich kompozytorów w mistrzowskim wykonaniu.


Bywalcy koncertów spotkają zarówno dobrych znajomych, którzy po kilkuletniej przerwie zawitają ponownie do nas, jak też znakomitości światowej sceny muzyki barokowej, występujące na Śląsku po raz pierwszy. Gwarantuje to moc wrażeń płynących z odkrywania zarówno tych popularnych, jak też mniej znanych arcydzieł baroku, wykonanych na oryginalnych dawnych instrumentach i – po raz pierwszy – wyłącznie we wnętrzach najstarszych gliwickich kościołów – zapowiada Piotr Oczkowski, dyrektor festiwalu.
10 sierpnia o godz. 19.30 rozpocznie się pierwszy koncert zatytułowany „Viva la viola”. W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2) wystąpi Zespół Muzyki Dawnej „Pandolfis Consort Wien” z Austrii. Ingrid Rohrmoser i Elżbieta Sajka (viola da braccio), Gűnter Schagerl (wiolonczela) i Hermann Platzer (teorba) zaprezentują utwory J. S. Bacha, G. F. Händla, G. Ph. Telemanna, W. Flacktona, M. Corretta.
Do wieloletniej tradycji festiwalowej należy prezentacja bogactwa barokowego instrumentarium. W ten nurt wpisuje się też inauguracyjny koncert. Od ponad 400 lat środkowe miejsce w rodzinie instrumentów smyczkowych zajmuje altówka. Nie zawsze jednak jest ona w centrum zainteresowania kompozytorów, wykonawców i słuchaczy. Bogactwo odmian różniących się formą, wielkością paletą barw – od violi d'amore do violi pomposa – to właśnie rodzina altówek. To wystarczający powód, aby tym instrumentom poświęcić cały program, pozwalający publiczności odkryć ich dźwiękową różnorodność. Ciekawostką programową koncertu wiedeńskiego zespołu „Pandolfis Consort” będzie też prezentacja rekonstrukcji najwcześniejszej, weimarskiej wersji VI Koncertu brandenburskiego Bacha – mówi Piotr Oczkowski.
Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.kikgliwice.com. Biuro festiwalowe mieście się w Centrum Organizacji Kulturalnych „Perełka” (ul. Studzienna 6, tel. 32/231-55-36) i jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 18.00. Bilety można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55), od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 18.00 oraz w dniu imprezy – w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem. (bom)