Aktualności | Chóralne śpiewanie

Chóralne śpiewanie

Chóralne śpiewanie

Opublikowane: 08.04.2014 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

Uwaga melomani! Szykuje się trzydniowa muzyczna uczta. W najbliższy piątek ruszają Gliwickie Spotkania Chóralne. Będzie to już trzydziesta czwarta edycja imprezy, na którą zaprasza Akademicki Chór Politechniki Śląskiej.

Gliwickie Spotkania Chóralne to wspaniała okazja do wysłuchania najlepszych chórów. Szeroki repertuar zaproszonych gości, prezentowany w cyklach świeckich i sakralnych, pozwala wszystkim miłośnikom muzyki znaleźć coś dla siebie – przekonują organizatorzy. W tym roku przed gliwicką publicznością zaprezentują się zespoły, chóry, schole, instrumentaliści oraz wokaliści z Wrocławia, Chorzowa, Katowic, Łodzi, Krakowa i Wałbrzycha. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Tegoroczne Gliwickie Spotkania Chóralne zainauguruje „Koncert Pasyjny”, który swoim charakterem i wymową wpisuje się w okres liturgiczny bezpośrednio poprzedzający czas Triduum Paschalnego. 11 kwietnia w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2) wystąpią dwa zespoły. Początek – godz. 19.15. Schola Cantorum Minorum Chosoviensis to grupa śpiewaków specjalizująca się w wykonywaniu chorału gregoriańskiego, wczesnej polifonii i pieśni tradycyjnych – jedno- i wielogłosowych. Zespół na czele ze Sławomirem Witkowskim prezentuje muzyczne programy związane z aktualnym okresem roku liturgicznego, opracowane najczęściej na podstawie własnych badań nad średniowiecznymi rękopisami.
W drugiej części koncertu usłyszymy Zespół Wokalny Contento Core. Tworzą go śpiewacy, dla których muzyka jest nie tylko zawodową drogą, ale przede wszystkim stanowi prawdziwą, zgłębianą wciąż pasję. Na repertuar zespołu składają się utwory sakralne i świeckie niemalże wszystkich epok: od średniowiecza po muzykę współczesną.
Sobotni wieczór, 12 kwietnia, będzie miał wyjątkowy charakter. W gliwickiej Katedrze (kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Jana Pawła II 5) odbędzie się „Koncert dla profesora” poświęcony pamięci zmarłego w 2013 r. Czesława Freunda – profesora i wieloletniego dziekana Akademii Muzycznej w Katowicach, wybitnego chórmistrza, muzyka, charyzmatycznego dyrygenta i kierownika artystycznego Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej w latach 1996 – 2006. W głównej części „Koncertu dla Profesora” zabrzmi „Requiem” Johna Ruttera – utwór na chór, orkiestrę i sopran solo współczesnego brytyjskiego kompozytora i dyrygenta. Utwór, który miał światową premierę w 1985 r. w Stanach Zjednoczonych, jest siedmioczęściową kompozycją opartą na kanonie mszy świętej odprawianej za zmarłych. Oryginalne teksty łacińskie przeplatane są tłumaczeniami w języku angielskim. W klasyczny układ katolickiej mszy św. kompozytor wplótł również psalmy. „Requiem” wykonają połączone siły dwóch chórów: Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej oraz Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej. W partii solowej usłyszymy Katarzynę Oleś-Blachę – sopran koloraturowy. Chóry oraz Orkiestrę Symfoniczną Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki z Wałbrzycha poprowadzi dyrygent Tomasz Giedwiłło – dyrektor artystyczny Gliwickich Spotkań Chóralnych. Koncert otworzy zaś występ Chóru Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Początek – godz. 19.00.
Niedzielny koncert finałowy będzie spotkaniem z muzyką różnych kultur, krajów, ale również – poprzez rodzimą muzykę ludową – regionów naszego kraju. Bogaty repertuar Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej, przywieziony z licznych podróży po całym świecie, stał się inspiracją programu koncertu. Do udziału w nim organizatorzy zaprosili Jazzowy Chór Wytwórni z Łodzi pod kierownictwem Macieja Salskiego. Impreza zatytułowana „Muzyczne podróże” rozpocznie się 13 kwietnia o godzinie 16.00 w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” (ul. Pszczyńska 85).
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.gsch.pl.