Aktualności | Tradycje kościuszkowskie w Polsce

Tradycje kościuszkowskie w Polsce

Tradycje kościuszkowskie w Polsce

Opublikowane: 21.05.2014 / Sekcja: Miasto  Kultura 

To tytuł kolejnego wykładu z cyklu „Komplety Historyczne”, na który zaprasza Muzeum w Gliwicach. Spotkanie odbędzie się 24 maja w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).

Od momentu śmierci Tadeusza Kościuszki w 1817 r. narastał kult jego postaci. Jednym z jego przejawów było zbieranie wszelkiego rodzaju pamiątek po Naczelniku i traktowanie ich jako narodowych „relikwii”. Kościuszko stał się pierwszym polskim bohaterem narodowym (obok Józefa Poniatowskiego) upamiętnianym na produkowanych masowo broszkach, makatkach, breloczkach, statuetkach czy portretach. W okresie rozbiorów pamiątki patriotyczne przypominały Polakom o dawnej Rzeczpospolitej, dodawały otuchy, podtrzymywały wiarę w odzyskanie niepodległości oraz inspirowały do podejmowania kolejnych prób walki o wolność. Kult i pamięć o Kościuszce trwa do dziś. O tym, w jaki sposób dbało się i dba o pamięć Naczelnika w miejscowościach z nim związanych: Krakowie, Warszawie, Szczekocinach, Racławicach, Maciejowicach i Połańcu, opowie w najbliższą sobotę Radosław Matusiewicz, prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Początek spotkania – godz. 16.00. Wstęp wolny.
Przypominamy także, że w Willi Caro trwa wystawa pt. „Ostatnia Szabla Rzeczysposolitej”, przygotowana z okazji 220. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Tytułowa szabla może symbolizować samego Tadeusza Kościuszkę − ostatniego wodza, który porwał Naród do walki w obronie niepodległości Ojczyzny tuż przed jej upadkiem w 1795 r. W sposób dosłowny oznacza zaś najważniejszy eksponat prezentowany na wystawie − szablę według tradycji spoczywającą na trumnie z ciałem Naczelnika w 1818 r. Ponadto w Willi Caro można zobaczyć m.in. oryginalne dokumenty wystawione przez Tadeusza Kościuszkę, jego portrety według wyobrażenia Juliusza Kossaka i Eljasza-Radzikowskiego oraz przykłady biżuterii patriotycznej. Wystawa będzie udostępniana do 29 czerwca. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.muzeum.gliwice.pl.