Aktualności | Szachowe mistrzostwa

Szachowe mistrzostwa

Opublikowane: 07.02.2013 / Sekcja: Miasto  Sport

W miniony weekend odbyły się III Mistrzostwa Gliwic Juniorów w szachach oraz II Memoriał Wiesława Judyckiego. Imprezy pod patronatem prezydenta miasta zorganizowała Akademia Szachowa Gliwice. W turnieju wzięło udział 133 zawodników z największych śląskich klubów, wśród których znaleźli się m.in. finaliści Mistrzostw Polski.

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim w pięciu grupach wiekowych – do lat 9, 12, 15, 17 i Open, z prowadzoną osobną klasyfikacją dziewcząt i chłopców. Trzecia edycja Mistrzostw Gliwic to jedyna impreza szachowa w naszym mieście, w której zawodnicy mogli zdobyć punkty ELO nadawane przez Międzynarodową Federację Szachową FIDE – informują organizatorzy.
Najliczniejsza w turnieju była najmłodsza grupa (do lat 9), w której wystartowało 65 zawodników. W tej kategorii tytuł Mistrza Gliwic przypadł Dominikowi Frydzie, a tuż za nim uplasował się Łukasz Lachawiec (obaj z Akademii Szachowej Gliwice). Miejsce trzecie zdobył Jan Kulig z Pałacu Młodzieży Katowice. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Milena Ślusarczyk (UKS Hetman Koronny Trzebinia), druga była Oliwia Czerwińska (UKS Pionier Jastrzębie Zdrój), a trzecia Elżbieta Pisarek (AZS Politechniki Śląskiej Gliwice).
W grupie do lat 12 złoty medal wywalczył Krzysztof Szczurek z UKS SP8 Chrzanów, srebrny Piotr Modlich z Akademii Szachowej Gliwice, a brązowy Wojciech Burzak z KS Carbo Gliwice. W klasyfikacji dziewcząt zwyciężyła Zofia Hryń (Akademia Szachowa Gliwice), drugie miejsce przypadło Dominice Gredce z ChTS Chorzów, a trzecie Karolinie Witkowskiej z AZS Politechniki Śląskiej Gliwice.
W grupie do lat 15 Mistrzem Gliwic został Piotr Żyliński z UKS Ogniska Rydułtowy, tytuł wicemistrza uzyskał Mateusz Mańka z Akademii Szachowej Gliwice, a trzeci był Szymon Czerwiński z UKS Pionier Jastrzębie Zdrój. Wśród dziewcząt zwyciężyła Anna Kubicka (KS Carbo Gliwice), drugie miejsce zdobyła Marta Sobczak (UKS Pałac Młodzieży Katowice) i trzecie Oliwia Gil (KS Carbo Gliwice).
W grupie siedemnastolatków wygrał Wiktor Slany (KS Carbo Gliwice), drugi był Grzegorz Szolc (AZS Politechnika Śląska Gliwice), a trzeci Maciej Zabuga (UKS MAT Zabrze-Grzybowice). W rywalizacji dziewcząt tryumfowała Agata Binkowska (UKS 21 Podlesie), za którą uplasowały się Agnieszka Łęczycka (KS Carbo Gliwice) i Krolina Trendota (RKS MAT Ruda Śląśka).
Zwycięzcą II Memoriału Wiesława Judyckiego został trzynastoletni Szymon Walter (UKS 21 Podlesie), który wyprzedził Sławomira Liberadzkiego z AZS UW Warszawa i Henryka Banasika ze Strzybniczanki Tarnowskie Góry.
Gliwickie Mistrzostwa były ostatnim sprawdzianem przed zbliżającymi się w marcu Mistrzostwami Polski do lat 10, w których aż sześciu zawodników Akademii Szachowej Gliwice będzie walczyło o miejsca na podium oraz o awans do Mistrzostw Świata i Europy Juniorów. (bom)