Aktualności | Rady dla osiedli

Rady dla osiedli

Rady dla osiedli

Opublikowane: 10.02.2016 / Sekcja: Miasto 

Od 25 lat rady osiedli działają na rzecz gliwickich osiedli i ich mieszkańców. To dzięki ich pracy, na osiedlach pojawiają się m.in. nowe ławki, skwerki czy przystanki autobusowe, organizowane są festyny czy zawody sportowe.

Rady integrują społeczności lokalne. I robią to społecznie.

Członkowie rad osiedli to ludzie, którzy chcą działać na rzecz lokalnej społeczności. Mają realny wpływ na sytuację  w swojej wspólnocie, opiniują projekty uchwał Rady Miasta, wypowiadają się na temat planów zagospodarowania przestrzennego czy planowanych inwestycji i remontów.

Działalność rady dla każdego osiedla jest bardzo istotna. Jesteśmy łącznikiem między mieszkańcami a władzami miasta. To rady osiedli przekazują władzom miasta, co trzeba poprawić, czego brakuje mieszkańcom. Za naszym pośrednictwem mieszkańcy mogą zgłaszać swoje potrzeby urzędnikom – powiedziała „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – Gliwice” Grażyna Walter-Łukowicz, od 2002 r. radna Rady Osiedla Kopernika, w latach 2004 -2015 przewodnicząca zarządu Rady, obecnie wiceprzewodnicząca.

 Organem wykonawczym osiedla jest jego zarząd na czele z przewodniczącym wybieranym spośród członków rady. Przewodniczący reprezentuje osiedle. Przewodniczący zarządów biorą też udział w cyklicznych spotkaniach z prezydentem i sekretarzem miasta oraz urzędnikami. Podczas tych spotkań otrzymują najświeższe informacje dotyczące życia miasta, m.in. w sprawie budowy DTŚ, hali Gliwice czy na temat spodziewanych utrudnień i terminów prowadzenia prac czy konkretnych inwestycji. Rady z kolei te informacje przekazują mieszkańcom przy okazji wyjaśniając okoliczności i rozwiewając ewentualne wątpliwości. Ponadto podczas spotkań z mieszkańcami tłumaczą zawiłości prawne, radzą jak załatwiać sprawy administracyjne. Kontakt z mieszkańcami jest możliwy nie tylko podczas spotkań, ale też poprzez internet i wydawane biuletyny. Pierwsze Rady Osiedli w Gliwicach rozpoczęły swoją działalność w 1991 r. Przez ćwierćwiecze ich działalności, na gliwickich osiedlach sporo się zmieniło. Rady Osiedli organizują m.in. życie kulturalne i sportowe osiedli, festyny, koła zainteresowań, przedstawienia, warsztaty, spotkania seniorów i zajęcia kreatywne, które cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Tylko w 2015 r. radni osiedlowi w Gliwicach zorganizowali 160 różnego typu imprez. Członkowie rad osiedli za swoją pracę nie pobierają wynagrodzeń i wszystkie działania wykonują społecznie. Miasto zapewnia radom osiedli środki finansowe na bieżące funkcjonowanie, m.in. opłaca utrzymanie i wyposażenie siedzib. Radni integrują społeczność osiedli, skupiają wokół siebie mieszkańców, którzy potrafią i chcą coś zrobić dla ogółu i razem działają na jej rzecz – organizują ciekawe wydarzenia, upiększają dzielnicę. Rady aktywizują mieszkańców, wykorzystują ich potencjał, motywują do działania dla wspólnego dobra, kształtują przyjazne otoczenie wokół. Przez 25 lat radom udało się stworzyć wspólnoty i prężnie działające społeczności osiedlowe. (mf)

Pierwsze osiedla w Gliwicach (Trynek-Zubrzyckiego, Łabędy, Wilcze Gardło, Ligota Zabrska, Ostropa) powstały w czerwcu 1991 r. Rady Osiedli również powstały w 1991 r. Są integralną częścią samorządności terytorialnej i powstały wraz z osiedlami. Obecnie w Gliwicach jest 21 osiedli. Rady Osiedlowe wybrano w 19. z nich.

Fot.T.Królik