Aktualności | Od epoki kamienia do nowożytności

Od epoki kamienia do nowożytności

Od epoki kamienia do nowożytności

Opublikowane: 09.04.2014 / Sekcja: Miasto  Kultura 

Najcenniejsze i najciekawsze odkrycia archeologiczne z terenu powiatu gliwickiego na jednej wystawie! Do zobaczenia już 11 kwietnia w Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2).

Od znalezisk pochodzących z epoki lodowcowej, kiedy to w dolinie Kłodnicy przebywali „łowcy reniferów”, przez epokę brązu i żelaza, po średniowiecze i czasy nowożytne – ekspozycja „Przeszłość powiatu gliwickiego. Vademecum archeologiczne” to swoisty wehikuł czasu. Znajdą się na niej między innymi liczące około 10 tysięcy lat zabytki z radiolarytu – surowca, z którego wyroby występują prawie wyłącznie w naszych okolicach, skarb brązowych siekierek z Czarkowa, wyposażenie grobu wojownika z Pławniowic z II w. n.e. wraz z rytualnie zniszczonym mieczem, brakteaty – późnośredniowieczne monety odkryte w Chudowie i „kamenec”. To – jak dotąd – jedyne znalezione na terenie Polski naczynie służące jako mały piecyk lub – co bardziej prawdopodobne – do wyrobu świeczek. Na wystawie zobaczymy również jeden z najbardziej rozpoznawalnych eksponatów gliwickiego Muzeum – szkielet mamuta odkryty w Pyskowicach – zapowiadają organizatorzy ekspozycji.

Wernisaż w Zamku Piastowskim rozpocznie się w najbliższy piątek o godzinie 17.00. Wystawa będzie prezentowana do końca roku. Ekspozycji towarzyszy popularno-naukowa publikacja pod takim samym tytułem. Autorami książki, pomyślanej jako przewodnik dla wszystkich miłośników i pasjonatów archeologicznej przeszłości regionu, są archeolodzy Monika Michnik i Radosław Zdaniewicz. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.muzeum.gliwice.pl.