Aktualności | Gliwice areną zmagań lekkoatletów

Gliwice areną zmagań lekkoatletów

Opublikowane: 22.05.2024 / Sekcja: Miasto  Sport

Czołowi polscy lekkoatleci – wśród nich po raz pierwszy w historii aż 11 zawodniczek i 13 zawodników klasy mistrzowskiej oraz 12 zawodniczek i 11 zawodników pierwszej klasy sportowej – rywalizowali o medale podczas V Grand Prix Gliwic w lekkiej atletyce.

21 maja na Arenie Lekkoatletycznej im. Eugeniusza Bieniasza na os. Kopernika kibice podziwiali m.in. emocjonujące sprinty, biegi na średnich dystansach, skoki w dal, trójskoki, rzuty dyskiem oraz widowiskowe skoki o tyczce w wykonaniu ponad 100 zawodników, wśród których były prawdziwe gwiazdy królowej sportu.

Zawody biegiem na 60 m otworzyli mastersi, wśród których był 91-letni gliwiczanin, Czesław Pluszczewski – wielokrotny medalista Halowych Mistrzostw Świata Masters w lekkiej atletyce. Turniej główny rozpoczął natomiast bieg mężczyzn na 400 m przez płotki, w którym zwyciężył Jakub Olejniczak z TS Wieliczanka Wieliczka. Jednak najbardziej widowiskową konkurencją był bieg kobiet na 100 m przez płotki, w którym najlepsza okazała się Alicja Sielska z AZS AWF Kraków.

W biegu na 100 m mężczyzn zwyciężył Oliwer Wdowik z CWKS Resovii Rzeszów – obecnie najszybszy sprinter w Polsce, aktualny halowy mistrz Polski, a wkrótce reprezentant kraju na Mistrzostwach Europy. Z kolei w biegu na 200 m kobiet na mecie najszybciej zameldowała się trzykrotna mistrzyni Polski i olimpijka z Tokio – Marlena Granaszewska z KS Podlasie Białystok. Ten sam dystans w konkurencji mężczyzn jako pierwszy pokonał Łukasz Żak, ustanawiając swój nowy rekord życiowy. Żak startował też w biegu na 100 m, w którym zajął 2. miejsce. Natomiast w biegu na 400 m kobiet 1. miejsce zajęła Anna Gryc z KS AZS AWF Warszawa, która pokonała Izabelę Smolińską z RLTL GGG Radom o zaledwie 0.004 sekundy.

Mocną obstawą cieszył się też rzut dyskiem, w którym zwyciężyli Robert Urbanek – sześciokrotny medalista Mistrzostw Polski oraz Daria Zabawska – mistrzyni Polski i 16. zawodniczka świata. W tej konkurencji 4. miejsce zajęła zawodniczka Piasta – Maja Barteczko.
W skoku o tyczce, w którym wystartowały czołowe polskie zawodniczki, najlepsza okazała się Zofia Gaborska z KMS Szczecin. Z kolei w trójskoku kobiet zwyciężyła brązowa medalistka Mistrzostw Polski – Amelia Kubała reprezentująca SKLA Sopot. W tej konkurencji 4. miejsce zajęła Hanna Zdanowicz z Piasta Gliwice. Natomiast w skoku w dal mężczyzn zwyciężył mistrz Polski z 2020 roku, dwukrotny wicemistrz Polski i drużynowy wicemistrz Europy – Mateusz Jopek.

Medale zawodnikom wręczał m.in. zastępca prezydent Gliwic Łukasz Gorczyński, który przyznał, że cieszy go stale rosnący prestiż wydarzenia i fakt, że tak wielu utalentowanych lekkoatletów występuje przed gliwicką publicznością. (ml/piast.gliwice.pl)

Zawodniczki biegnące przez płotki Zawodniczka lądująca w piasku po skoku w dal Zawodnik skaczący w dal Zawodnicy startujący w biegu Zawodnicy biegnący sprintem Zawodniczka skacząca o tyczce Mastersi biegnący sprintem Biegnący Czesław Pluszczewski Publiczność na trybunach Zastępca prezydent Gliwic, Łukasz Gorczyński gratulujący zwycięzcy