Aktualności | Branża logistyczna w Gliwicach

Branża logistyczna w Gliwicach

Branża logistyczna w Gliwicach

Opublikowane: 24.03.2016 / Sekcja: Miasto 

Po raz piąty w Gliwicach odbyła się konferencja „Logistyka Inwestycje Przyszłość”.

Było to spotkanie samorządowców  z przedstawicielami branży logistycznej oraz reprezentantami środowiska naukowego i badawczego.

Miasto Gliwice systematycznie wzmacnia swoją pozycję na mapie najatrakcyjniejszych lokalizacji dla biznesu. Dzięki staraniom władz miasta, konsekwentnie rozwijających infrastrukturę, coraz więcej krajowych przedsiębiorców i zagranicznych inwestorów wybiera Gliwice na siedzibę swoich ośrodków.

W większości rankingów Gliwice zawsze są w czołówce. Miasto jest w dobrej kondycji i inwestorzy chętnie lokują tu swoje firmy. Decydują o tym trzy czynniki – pozytywny klimat inwestycyjny, determinacja miasta oraz chęć tworzenia inwestorom odpowiednich warunków rozwoju. Dbamy o przedsiębiorców, ponieważ uważamy, że władza publiczna powinna umiejętnie organizować to, co do niej należy, m.in. infrastrukturę. Powinna też działać w taki sposób, by sprzyjać powstawaniu nowych miejsc pracy. W Gliwicach szczególnie zależy nam na tym, by te miejsca pracy były oparte na pracy umysłowej, nie pracy rąk  – mówił Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic podczas panelu dyskusyjnego „Gliwice na celowniku inwestorów. Czynniki determinujące powstawanie nowych inwestycji”.

Oprócz wysoko rozwiniętych technologii, inwestycji infrastrukturalnych i motoryzacyjnych, w Gliwicach dobrze prosperują branże: logistyczna i magazynowa. Rozwojowi tych sektorów sprzyja położenie miasta w pobliżu autostrad A1 i A4. Nie bez znaczenia jest też dostęp do wykwalifikowanych kadr, dobrze funkcjonująca specjalna strefa ekonomiczna oraz sprzyjający biznesowi klimat.

Mamy autostradę A1 i A4 oraz Drogową Trasę Średnicową, która jest trzecią gliwicką autostradą z 10 bezkolizyjnymi skrzyżowaniami. Dziś świat komunikacji i przewozów opiera się na transporcie drogowym, dlatego dbamy o ten aspekt. Ale rozwój opiera się też na wykształconych kadrach. W Gliwicach, dzięki Politechnice Śląskiej, mamy wyspecjalizowanych inżynierów. To są powody, dla których wiele firm wybiera Gliwice – tłumaczył Adam Neumann.

Radosław Krochta, dyrektor generalny MLP Group, podkreślił walory historyczne miasta.

W Gliwicach nie tylko istnieje jeden z najlepszych układów komunikacyjnych w Polsce, ale też jest to przestrzeń z tradycją, której nie naruszyły autostrady. To bardzo ważna kwestia. Proszę zauważyć, że wybudowano tunel DTŚ tylko po to, by reprezentacyjna ul. Zwycięstwa nie straciła swojego charakteru. Atutem miasta jest też szeroka gama usług o charakterze światowym i droga wodna – wyliczał Radosław Krochta.

Podczas panelu poświęconego nowoczesnym technologiom i narzędziom IT, które rewolucjonizują branżę podkreślono wagę innowacji, przedstawiono światowe trendy w wybranych obszarach gospodarki i dyskutowano na temat przywrócenia polskich dróg kolejowych i wodnych na mapie transportowej Europy.

Gospodarzem spotkania było Miasto Gliwice, a współorganizatorem Bluevine Consulting, inicjator i pomysłodawca cyklu „Prospects in Poland”. W panelach dyskusyjnych udział wzięli przedstawiciele gliwickiego samorządu, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Instytutu Logistyki i Magazynowania oraz firm: Ritex, Miebach, Jantar, Raben Group, MLP Group, P.A. Nova, Suchman&Wakefield, Trans International Logistic Center, PCC Intermodal, Śląskiego Centrum Logistyki, Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju oraz Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.(mf)