Aktualności | PRIORYTET: bezpieczeństwo pieszych

PRIORYTET: bezpieczeństwo pieszych

PRIORYTET: bezpieczeństwo pieszych

Opublikowane: 29.01.2016 / Sekcja: Miasto  Życie i styl 

Piesi to w policyjnej terminologii niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Z danych wynika, że to właśnie oni są najbardziej narażeni na przykre konsekwencje wszelkich zdarzeń, w tym groźnych i często tragicznych wypadków.

Co zrobić by poprawić ich bezpieczeństwo? Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach od dłuższego czasu robi wszystko, by zagwarantować pieszym większe bezpieczeństwo – buduje tzw. azyle, wzmacnia oświetlenie i oznakowanie przejść. Nawet przy odpowiedniej i nowoczesnej infrastrukturze najważniejsze jest jednak ostatecznie zachowanie pieszych i kierowców. Nic nie zastąpi przecież zdrowego rozsądku i dbania o własne bezpieczeństwo…

CO ROBI ZDM?

W trosce o bezpieczeństwo Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach systematycznie modernizuje infrastrukturę drogową zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Na bieżąco monitoruje też statystyki dotyczące wypadków z udziałem pieszych, przyjmuje wnioski Rad Osiedli i mieszkańców w sprawach związanych z bezpieczeństwem. Analizując to wszystko i przeglądając zapisy z kamer miejskiego monitoringu, pracownicy ZDM wyciągają wnioski i decydują – co, gdzie i w jaki sposób należy zmienić, by zagwarantować pieszym jeszcze większą ochronę i komfort. Możliwości jest wiele. Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem jest ustawienie odpowiedniego oznakowaniana na fluorescencyjnym tle, informującego o przejściu dla pieszych, najczęściej w miejscach, gdzie mogą przebywać dzieci. Ponadto ZDM systematycznie modernizuje infrastrukturę drogową w rejonie ulic, gdzie ruch pieszych jest największy, poprzez budowę tzw. azyli, czyli wysepek znajdujących się w połowie drogi przez jezdnię. – W Gliwicach powstało ich sporo, chociażby na ul. Tarnogóskiej, Kosów, Wyszyńskiego, czy Toszeckiej. Dzięki temu pieszy może zatrzymać się bezpiecznie na środku jezdni, poczekać aż ruch w drugim kierunku się uspokoi i spokojnie przejść na drugą stronę – wyjaśnia Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. –  By poprawić bezpieczeństwo zdecydowaliśmy również m.in. o przeniesieniu przejścia dla pieszych przy przecięciu ul. Pszczyńskiej i ul. Skłodowskiej, budowie ronda na skrzyżowaniu ul. Kozłowskiej, Daszyńskiego, Mickiewicza i Sowińskiego czy zastosowaniu linii wibracyjnych w ciągu ul. Czołgowej, przy skrzyżowaniu z ul. Strzelców Bytomskich – dodaje Jagiełło-Stiborska. Jedną z nowości, która przynosi wyraźne korzyści, jest tzw. aktywny znak, który ustawiono m.in. przy ul. Toszeckiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Floriańską i przy ul. Królewskiej Tamy.

/Aktywny znak przy skrzyżowaniu ul. Toszeckiej i Floriańskiej reaguje na ruch. Gdy pieszy zbliża się do przejścia, znak emituje pulsujące światło ostrzegawcze/

Migające światło, które wzbudza się automatycznie, gdy do przejścia zbliża się pieszy, ma być przede wszystkim ostrzeżeniem dla kierowców. Śledząc to, co rejestrują kamery w Centrum Sterowania Ruchem widzimy, że takie rozwiązanie sprawdza się lepiej niż zakładaliśmy, bo kierowcy traktują je jak sygnalizację i zatrzymują przed pasami – podkreśla Jadwiga Jagiełło-Stiborska.

/ZDM na bieżąco modernizuje oświetlenie i oznakowanie przejść dla pieszych/

ZDM deklaruje, że systematycznie będzie zwiększał bezpieczeństwo w ruchu drogowym na ternie Gliwic. – Aktualnie pracujemy m.in. nad projektem budowalno-wykonawczym przebudowy skrzyżowania ul. Dworcowej i Dolnych Wałów, przecięcia ul. Dworcowej z ul. Mikołowską i ul. Jana Pawła II. Szykujemy też  plan związany z budową sygnalizacji świetlnej w rejonie ulic: Wieczorka, Jasnogórskiej, Sobieskiego, Kozielskiej i Daszyńskiego – podkreśla rzecznik ZDM.

APEL O ROZWAGĘ

Uważać trzeba zawsze, a zwłaszcza teraz, gdy mamy zimę. Bywa, że jest ślisko. Droga hamowania znacznie się wydłuża. Później wstaje dzień, szybciej robi się ciemno. Widoczność często jest ograniczona przez opady śniegu. Oznakowane przejście dla pieszych powinno zagwarantować bezpieczne przedostanie się przez jezdnię.

/W miejscach, gdzie pieszy musi pokonać szeroką jezdnię ustawiane są tzw. azyle/

Z policyjnych statystyk wynika jednak, że to właśnie na pasach bardzo często dochodzi do groźnych wypadków z udziałem pieszych. – Tylko w styczniu odnotowaliśmy 14 wypadków, w których ucierpieli piesi. Do sporej części potrąceń dochodzi w rejonie oznakowanych przejść, co oznacza, że uczestnicy ruchu drogowego nie stosują się do znaków – powiedział „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – Gliwice” nadkom. Marek Słomski, oficer prasowy policji w Gliwicach. Notoryczny brak należytej uwagi w rejonie pasów dotyczy zarówno samych pieszych, jak i kierowców, którzy bardzo często nie respektują znaków drogowych. Liczba wypadków z udziałem pieszych w naszym mieście niestety nie maleje. Policja stara się działać profilaktycznie. – Cały czas przypominamy o zachowaniu należytej ostrożności.  W minionym tygodniu funkcjonariusze rozdawali w rejonie Gliwic odblaskowe opaski. Cyklicznie przeprowadzamy też akcję „pieszy”, podczas której monitorujemy zachowania pieszych i kierowców w rejonie przejść dla pieszych. Mandatami karani są zarówno wbiegający na jezdnię – często na czerwonym świetle – piesi, jak i kierowcy, którzy wyprzedzają na pasach lub nie stosują się do ograniczeń prędkości Negatywnym zjawiskiem są też rowerzyści przejeżdżający przez pasy. Takie zachowania zgodnie z taryfikatorem muszą być surowo karane, bo stwarzają wielkie niebezpieczeństwo – dodaje nadkom. Słomski.

Fot. Z.Daniec