Aktualności | Pierwszy koncert już w niedzielę!

 Pierwszy koncert już w niedzielę!

Pierwszy koncert już w niedzielę!

Opublikowane: 26.02.2016 / Sekcja: Kultura 

Rusza kolejna edycja koncertów z cyklu „Wiosna z Fryderykiem”. W najbliższą  niedzielę w Palmiarni wystąpi Luigi Carroccia. Wzorem poprzednich edycji, koncert będzie można oglądać na żywo na telebimie, który stanie na na Rynku.

Cykl chopinowskich recitali jest w Gliwicach organizowany od 2010 roku, czyli od dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora. Koncerty, które mają już liczne grono stałych melomanów, odbywają się w szczególnym miejscu - w Palmiarni Miejskiej, która znajduje się w Parku im. Fryderyka Chopina. Wznosi się tutaj jedyny na Śląsku pomnik pianisty, którego budowę zainicjował prof. Jerzy Żurawlew, inicjator Konkursów Chopinowskich, a w latach 1945-1949 dyrektor Szkoły Muzycznej w Gliwicach. Koncerty odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza. Występowało na nich wiele muzycznych znakomitości.

Tegoroczna edycja festiwalu wyjątkowo rozpocznie się już pod koniec lutego, z uwagi na przypadające w marcu Święta Wielkiej Nocy. Koncerty jak zawsze poprowadzi redaktor Jan Popis, dyrektor artystyczny festiwalu.

W tym roku będziemy mieli okazję usłyszeć uczestników i finalistę XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. Dodatkowo - wraz z  Krzysztofem Książkiem i Szymonem Nehringiem - wystąpi Kwintet Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. Usłyszymy w ich wykonaniu dwa koncerty Fryderyka Chopina.

Szczegółowy program festiwalu  na plakacie poniżej.

KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ

Bilety w cenie 30 zł (miejsca nienumerowane) do nabycia w kasie Palmiarni.

Godziny otwarcia kasy:
- poniedziałek – nieczynne
- wtorek – piątek: 9:00 - 18:00
- sobota i niedziela: 10:00 - 18:00
- niedziela w dniu koncertu do 19:30
  tel. 32 231 32 39
  e-mail: palmiarnia.rezerwacje@mzuk.pl

- - - - - - - - - - - - - - - -

LUIGI  CARRIOCCIA (Włochy)
Urodził się w 1991 roku. Absolwent Konserwatorium im. Ottorina Respighiego w Latinie i Konserwatorium im. Claudia Monteverdiego w Bolzano w klasie prof. Giorgii Alessandry Brustti. Jest laureatem Konkursu im. Marii Herrero w Granadzie, Europejskiego Konkursu „Cita di Filadelfia”. W roku 2015 zakwalifikował się do Konkursu Pianistycznego im. Ferruccio Busoniego w Bolzano. Występował z recitalami we Włoszech i w Niemczech (w ramach Festiwalu Euro Music). Dla programu „Pianista” Radio Classica nagrał recital chopinowski. Doszedł do III etapu na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zyskując uznanie krytyki oraz duży aplauz publiczności konkursowej.
 - - - - - - - - - - - - - - - -

KRZYSZTOF KSIĄŻEK
Urodził się w 1992 roku. Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów m.in.: im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej, im. Ricarda Vinesa (Hiszpania), Konkursu we Lwowie, Ogólnopolskich Konkursów Chopinowskich im. Fryderyka Chopina, Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Los Angeles. Występuje w Polsce i za granicą, między innymi we Francji, Japonii, Niemczech, USA, Wlk. Brytanii, RPA i we Włoszech. Był stypendystą Krystiana Zimermana, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomimo, że nie znalazł się w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, należał do największych osobowości tego Konkursu, bardzo stylowo wykonując poszczególne utwory Chopina, w szczególności jego mazurki.
- - - - - - - - - - - - - - - - 

SZYMON NEHRING
Urodził się w 1995 roku. Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Zdobył liczne wyróżnienia i nagrody m.in. na Konkursie „Chopin+” w Budapeszczie, Premio Academia w Rzymie, na Konkursie Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy, na Konkursie im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej i na Międzynarodowym Konkursie im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu. Koncertuje w Polsce oraz we Włoszech, Kanadzie, Estonii, Rosji, na Węgrzech. Został finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, otrzymując jedno z wyróżnień, co (jak można było odczuć i co pokazują obecne koncerty pokonkursowe) nie w pełni oddaje skalę jego znakomitego - pianistycznego talentu.
 - - - - - - - - - - - - - - - -
ZI XU (Chiny)
Urodził się w 1994 roku. Jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i Pawła Wakarecego. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Andrzeja Jasińskiego. Laureat wielu konkursów, m.in. Konkursu Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy, Festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie, Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych, Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Jak uczestnik XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Fryderyka Chopina w Warszawie doszedł do III etapu. W swych chopinowskich interpretacjach potrafił oddać bogatą - w pełni romantyczną skalę ekspresji tej muzyki.
 - - - - - - - - - - - - - - - -

KWINTET GLIWICKIEJ ORKIESTY KAMERALNEJ tworzą znakomici instrumentaliści, absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, współpracujący z wieloma  wybitnymi zespołami kameralnymi i symfonicznymi w kraju i za granicą. Działalność kwintetu uzupełnia ofertę koncertową GOK o mniejsze formy muzyki kameralnej  takie jak divertimenta, serenady, walce  wielkich mistrzów oraz muzykę  operetkową, musicalową i opracowania wielu popularnych utworów. Skład zespołu: Kamil Staniczek – I skrzypce, Waldemar Staniczek – II skrzypce, Aleksandra Demowska-Madejska– altówka, Jerzy Szkopek – wiolonczela, Łukasz Bebłot – kontrabas.