Aktualności | Projekt Balcerek

Projekt Balcerek

Projekt Balcerek

Опубликовано: 12.01.2012 / Раздел: Miasto  Życie i styl  Kultura 

W Warszawie działał do niedawna „Jarmark Europa”, największe targowisko Europy Środkowo-Wschodniej. W centrum Gliwic do dziś funkcjonuje lokalny „Plac Balcerowicza” („Balcerek”, „Balcerzak”, „plac nad wodą”). Dla jednych to przeżytek, dla innych – miejsce idealne do sentymentalnej podróży w przaśny kapitalizm lat 90.

Jego koloryt uwiecznili w obiektywach zapaleńcy z Gliwickiego Domu Fotografii, a naukową refleksją opatrzyli socjolodzy z Uniwersytetu Śląskiego. Co z tego wyszło?
Efektem kilkumiesięcznego przedsięwzięcia fotograficzno-socjologicznego, realizowanego pod pieczą gliwickiej Czytelni Sztuki i Stowarzyszenia Gliwicki Dom Fotografii, jest prezentowane na dniach opracowanie naukowe, skromnie nazwane przez autorów tekstów... książeczką. „Proponujemy Czytelnikowi odbycie swoistej podróży przez kategorie istotne dla pojmowania społecznego świata – niech one staną się legendą pozwalającą zrozumieć i właściwie odczytać mapę, jaką stanowią wypowiedzi ludzi związanych z „Balcerkiem” i obrazy dokumentujące funkcjonowanie tej przestrzeni. Niniejszą książeczkę można też potraktować jako swoisty przewodnik po „Balcerku” – warto wziąć ją z sobą, kiedy zechcą Państwo odwiedzić to miejsce. Być może uda się nań spojrzeć nieco inaczej niż zwykle…” – piszą we wstępie opracowania socjolodzy: dr Agata Zygmunt i dr Andrzej Górny.
„Balcerek” to przede wszystkim ludzie. Ci, którzy tutaj zaczynali i stąd odeszli, a także ci, którzy tutaj pozostali. Ich historie – niejednokrotnie kreujące współczesne, miejskie mitologie – są niezwykle znaczące. Dla nas to jedno z ważnych miejsc, które na stałe zapisało się w historii naszego miasta, nie doczekawszy się należytego opisu. Jego specyficzny charakter skłonił nas do udokumentowania jego losów – mówi o kulisach powstawania projektu Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach i szef Czytelni Sztuki.
Ponad 120-stronicowa monografia „Balcerka” zawierająca kilkadziesiąt wybranych fotografii autorstwa Marcina Górskiego, Magi Sokalskiej i Bartosza Spyry ze Stowarzyszenia Gliwicki Dom Fotografii zostanie zaprezentowana 16 stycznia w gliwickiej Czytelni Sztuki (podziemia Willi Caro, ul. Górnych Wałów 8a, początek – godz. 18.00, wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona). Podczas tego spotkania fotografowie i badacze zaangażowani w przedsięwzięcie opowiedzą o jego przebiegu i przybliżą publiczności arkana swojej pracy. – Poznamy także zwycięzców konkursu na reportaż „Gliwickie miejsca niezwykłe”, ogłoszonego z okazji zakończenia projektu „Balcerek” przez Muzeum w Gliwicach, Gazetę Gliwicką i portal Dwa Miasta – przypomina G. Krawczyk. (kik)

Informacje: Muzeum w Gliwicach, Dział Upowszechniania, tel. 32/335-44-03, 32/231-08-54