Aktualności | Dziejopisarze na Zamku

Dziejopisarze na Zamku

Dziejopisarze na Zamku

Опубликовано: 11.01.2012 / Раздел: Miasto  Nauka  Kultura 

Colmar Grünhagen, Ezechiel Zivier, Adolf Harald Stenzel, Alfons Perlick, Carl Winkler, Augustin Weltzel, Artur Trunkhardt, a także Johannes Chrząszcz i Benno Nietsche – to historycy związani ze Śląskiem. Ich oryginalne, bardzo rzadkie księgi wydane drukiem, rękopisy, listy czy notatki będzie można obejrzeć w Zamku Piastowskim. 13 stycznia o godzinie 16.00

Pod Murami 2 zostanie otwarta wystawa „Dawni dziejopisarze górnośląscy. Wybrane postacie”.
Ekspozycja została przygotowana w związku z ważnym dla Muzeum w Gliwicach wydarzeniem, jakim jest wydanie „Historii miasta Gliwice” Benno Nietschego. Potężna monografia z 1886 roku ukazuje się po raz pierwszy w języku polskim. Jest jedynym, jak dotąd, autorskim zarysem dziejów Gliwic. Książka zostanie pokazana oficjalnie 20 stycznia w Willi Caro.
Do tego czasu z sylwetką Benno Nietschego – nauczyciela gliwickiego gimnazjum i innymi śląskimi historykami – będzie można się zapoznać na wystawie w Zamku Piastowskim. Ujrzymy tam jeden z nielicznie już zachowanych egzemplarzy „Geschichte der Stadt Gleiwitz” z końca XIX wieku. Zwiedzając ekspozycję, warto zwrócić uwagę na kopie odręcznych notatek Benno Nietschego, a także księdza doktora Johannesa Chrząszcza – jednego z założycieli Oberschlesisches Museum – obecnego Muzeum w Gliwicach, których oryginały przechowywane są w gliwickim Oddziale Archiwum Państwowego w Katowicach.
Prezentowane na wystawie zabytki pochodzą ze zbiorów muzeów w Gliwicach, Raciborzu, Tarnowskich Górach, Chorzowie i Rybniku oraz z Archiwum Państwowego w Katowicach (oddziałów w Gliwicach i w Pszczynie).
Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć prezentacja najnowszego Rocznika wydanego przez Muzeum w Gliwicach. Wstęp jest wolny, lecz liczba miejsc ograniczona. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 15 kwietnia. (bom)