Aktualności | Starówka się zmienia

Starówka się zmienia

Starówka się zmienia

Опубликовано: 04.01.2012 / Раздел: Miasto  Gospodarka 

Widać już pierwsze efekty jednej z większych inwestycji w historii Gliwic – gruntownej przebudowy uliczek Starego Miasta.

Prace rozpoczęły się w czerwcu 2011 roku i w pierwszym etapie objęły pięć ulic: w całości Bednarską i Plebańską, prawie całą Grodową, fragmenty Bankowej (od Rynku do ul. Kaczyniec) oraz Bytomskiej (od Rynku do Tkackiej). Ta ostatnia i odcinek ul. Grodowej – od ul. Krupniczej do Bankowej, są już praktycznie gotowe. Drogi zyskały nową nawierzchnię z kostki granitowej. Co ciekawe, na jezdnie powróciły zabytkowe bruki – te, które były tutaj przed rozpoczęciem prac.

ul. Grodowa - od ul. Krupniczej do Bankowej
Nowe jezdnie i chodniki cieszą oczy mieszkańców, ale przebudowa uliczek to nie tylko nawierzchnie bez dziur. To także wiele czasochłonnych, ale niezbędnych prac towarzyszących. Kompleksowy remont obejmuje przede wszystkim sprawdzenie i – w razie potrzeby – wymianę podziemnej infrastruktury technicznej. Wodociągi, ciepłociągi, gazociągi, kable energetyczne, przewody telekomunikacyjne remontują ich właściciele. Wiąże się to z koniecznością koordynacji wszystkich działań z kilkoma firmami. Na tym jednak nie koniec wyzwań.
Układ urbanistyczny Starego Miasta jest wpisany do rejestru zabytków, dlatego podczas realizacji robót każdą ulicę sprawdzają archeolodzy. Sporo pracy mieli oni przy ul. Plebańskiej. – Podczas przebudowy istniejącego uzbrojenia i korytowania pod drogę natrafiono tam na relikty traktu z XIV/XV wieku oraz na podwaliny chat drewnianych. Ulica po wstępnych badaniach archeologów i konsultacji ze śląskim wojewódzkim konserwatorem zabytków została zakwalifikowana do szczegółowego sprawdzenia. Prace polowe zajęły dużo czasu, co wstrzymało inne roboty. Obecnie prowadzone są analizy i konserwacje wydobytych zabytków – mówi Anna Wiśniewska z Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Na ciekawe odkrycia natrafiono także przy ul. Bednarskiej. Odnaleziono tam nawarstwienia średniowieczne, w tym wiele fragmentów ceramiki z XIV wieku, co także wpłynęło na wydłużenie czasu prac. Po wymianie rur i kabli wykonawca robót drogowych (konsorcjum gliwickich firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów oraz Zakład Instalacji Budowlanych Witold Szostak, Andrzej Duda) przygotował podbudowę pod docelową nawierzchnię.

ul. Bednarska
Z występującymi w trakcie prac problemami wykonawcy przebudowy uzbrojenia oraz wykonawca robót drogowych wraz z inwestorem zastępczym powołanym przez miasto (INWEST-COMPLEX) radzą sobie na bieżąco. Zaawansowanie robót jest duże. – Po rozebraniu nawierzchni ul. Bankowej, przebudowano podziemną infrastrukturę, a następnie uporządkowano teren i zabezpieczono go na okres zimowy. Podobnie było w przypadku drugiego z remontowanych w tym czasie odcinków ul. Grodowej – od ul. Kaczyniec do ul. Średniej. Tam dodatkowo wykonano chodniki oraz cieki z kostki granitowej – wymienia Anna Wiśniewska.

ul. Bankowa

ul. Grodowa - od ul. Kaczyniec do Średniej
Roboty na tych ulicach będą kontynuowane wiosną. Ekipy remontowe wrócą na Starówkę prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia. W następnej kolejności ruszą prace na ulicach: Tkackiej, Białej Bramy, Mlecznej, Kościelnej, Raciborskiej, Krupniczej, Średniej oraz na placach Mlecznym i Inwalidów Wojennych. Całe przedsięwzięcie zaplanowano na pięć lat. Przebudowane zostaną wszystkie uliczki Starego Miasta wraz z Dolnymi i Górnymi Wałami (z pominięciem kilku wyremontowanych w ostatnich latach). Wykonanie tego zadania ma kosztować ponad 41 mln zł, a pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu Gliwic. (bom)