Święto Niepodległości

Добавлено: 09.11.2011 / Раздел:

Zbliża się 93. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Warto 11 listopada zamanifestować swój patriotyzm, uczestnicząc w uroczystościach rocznicowych i dekorując domy flagami narodowymi.

Gliwickie obchody święta narodowego rozpocznie w piątek msza św. w intencji Ojczyzny w kościele katedralnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Początek – godz. 12.00. Uczestnicy uroczystości wyruszą potem spod kościoła w stronę Placu Marszałka Piłsudskiego. Na godz. 13.45 zaplanowano tam patriotyczną manifestację mieszkańców. Na placu wokół pomnika Marszałka żołnierze złożą meldunek wojskowy, podniosą flagę narodową i odegrają hymn państwowy. Przewidziano tradycyjny Apel Poległych i salwę honorową. Reprezentanci organizacji społecznych i władz samorządowych złożą pod monumentem wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie przedstawiciele władz wraz z zaproszonymi gośćmi złożą kwiaty na cmentarzu żołnierzy francuskich (Park Przyjaźni Polsko-Francuskiej przy ul Kozielskiej 29) i na Cmentarzu Centralnym.
Rocznicowe uroczystości zwieńczy wieczorny koncert zatytułowany „Gliwickie Święto Muzyki. Rocznice 2011” w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Na scenie przy Nowym Świecie wystąpi Open Mind Orchestra, w skład której wejdą m.in. muzycy orkiestry Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.00. Zainauguruje cykl imprez, na wzór słynnych „Proms”. Będą one organizowane co roku w najciekawszych miejscach miastach.
Program listopadowego koncertu wypełnią utwory wielkich mistrzów – Kilara, Verdiego, Liszta i Noskowskiego. Orkiestrę Open Mind poprowadzi Monika Wolińska – pierwsza polska dyrygentka, która w 2009 roku zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall. Solistą wieczoru będzie Tadeusz Domanowski – pianista urodzony w Gliwicach. Organizatorem przedsięwzięcia jest miejski samorząd oraz Fundacja Promocji Kultury i Sztuki im. Antona Brucknera, we współpracy z GTM oraz GOK. Bilety (w cenie: 15 zł – normalny, 10 zł – ulgowy i 5 zł – dla uczniów szkół muzycznych) są do kupienia w kasie teatru. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.teatr.gliwice.pl. (bom)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking