Nabucco w GTM

Добавлено: 07.11.2011 / Раздел:

Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza na gościnny spektakl Opery Śląskiej z Bytomia. 8 i 9 listopada na scenie przy Nowym Świecie będzie można zobaczyć jedną z najsłynniejszych oper świata – „Nabucco” Giuseppe Verdi’ego. Początek – godz. 18.30.

Jej akcja dzieje się w Jerozolimie i Babilonie około roku 587 p.n.e. Tytułowy Nabucco (Nabuchodonozor) podbija Judeę. Perypetie sercowe córek króla i walki stronnictw dworskich o wpływy są tłem dla przedstawienia wydarzeń będących początkiem „niewoli babilońskiej” Żydów.
„Nabucco” to czwarte dzieło Verdiego, ale pierwsze, które przyniosło mu sławę i postawiło od razu w gronie najbardziej znanych kompozytorów. Główny walor spektaklu to przebojowość muzyki. „Va pensiero” – wzniosła i piękna pieśń Żydów, słynny chór niewolników z trzeciego aktu, stała się nieoficjalnym hymnem Włoch i nawet dziś jest często bisowany. W Polsce zaszczyt odkrycia „Nabucca” przypadł Operze Śląskiej. Tutaj było ono wystawiane od dnia prapremiery polskiej w 1983 roku, nie schodząc nawet na jeden sezon z afisza, w sumie przez 23 lata! Opera Śląska także jako pierwsza dokonała nagrania „Nabucca” na CD, który to krążek w bardzo krótkim czasie zdobył status Złotej, a następnie „Platynowej Płyty” – opowiadają organizatorzy. (bom)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking