Zaduma i porządki

Добавлено: 27.10.2011 / Раздел:

W najbliższy wtorek przypada 1 listopada. W tym dniu tradycyjnie wybierzemy się na cmentarze, by uczcić pamięć naszych bliskich.

Postanowiliśmy sprawdzić, co w tym roku zmieniło się na gliwickich nekropoliach, administrowanych przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych.
Miejska jednostka ma w swojej opiece sześć cmentarzy komunalnych: Centralny przy ul. Kozielskiej, Lipowy przy ul. Lipowej, nekropolie przy ul. św. Jacka w Ligocie Zabrskiej, przy ul. Wrzosowej w Łabędach, przy ul. Begonii w Wilczym Gardle oraz przy ul. Dolnej Wsi w Wójtowej Wsi. – Ponadto opiekujemy się Cmentarzem Wojennym Armii Radzieckiej i Cmentarzem Hutniczym. Na wszystkich obiektach na bieżąco prowadzone są prace związane z utrzymaniem czystości, koszeniem trawy, grabieniem liści, pielęgnacją zieleni, a zimą – odśnieżaniem głównych alejek – wymienia Justyna Przybysz, rzecznik prasowy MZUK.
Jednakże utrzymanie porządku to nie wszystko. Od lat Miejski Zarząd Usług Komunalnych systematycznie modernizuje miejskie cmentarze. W tym roku także przeprowadzono kilka większych inwestycji. Kolejne remonty przeprowadzono na Cmentarzu Centralnym – największej z komunalnych nekropolii. W ostatnich miesiącach prowadzono tam prace związane z wymianą sieci i nawierzchni alejek. Natomiast kaplicę wyposażono w chłodnię.
Warto pamiętać, że cmentarz przy ul. Kozielskiej zaprojektowany został przez miejskiego radcę budowlanego Carla Schabika przy współpracy architekta ogrodów Riedla, jako obiekt wzorcowy o niespotykanej architekturze i wielkiej wartości artystycznej. Wykluczone było – tak bardzo popularne w dzisiejszych czasach – samodzielne sadzenie roślin wokół grobów przez rodziny. Ponadto w kaplicy można oglądać zabytkowe freski. Autorem malowideł, przedstawiających śmierć jako towarzyszkę człowieka, jest gliwicki artysta J. Gottschlich – mówi Justyna Przybysz.
W przyszłym roku planowane są także inwestycje na nekropoliach zlokalizowanych poza centrum miasta. Finalizowane są projekty rozbudowy cmentarzy w Ligocie Zabrskiej i Łabędach. Przy ul. Św. Jacka wykonano już odwodnienie terenu. – Planujemy też remont alejek na cmentarzu w Wilczym Gardle – zapowiada rzeczniczka MZUK.
Na tym nie koniec. Od dwóch lat na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych (www.mzuk.gliwice.pl) dostępna jest aplikacja dla internautów poszukujących informacji o miejscach pochówku osób na Centralnym i Lipowym. Każdy zainteresowany może skorzystać z wyszukiwarki internetowej „Grobonet”, umożliwiającej zlokalizowanie grobów bliskich. W tym roku wykonano inwentaryzację grobów na kolejnych cmentarzach i pod koniec roku do systemu zostaną wprowadzone dane z nekropolii w Łabędach, Ligocie Zabrskiej i w Wilczym Gardle. (bom)
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking