Omnicity w mieście

Добавлено: 13.10.2011 / Раздел:

fot. A. Witwicki

Podróż tymi autobusami to czysta przyjemność – dosłownie i w przenośni.

Nowe Scanie Omnicity są bowiem nie tylko wygodne, ale również ekologiczne. Do Gliwic właśnie przyjechało 10 nowych, osiemnastometrowych szwedzkich przegubowców. Część z nich można już zobaczyć na ulicach – kursują między Gliwicami i Zabrzem oraz do Katowic.
Szwedzkie pojazdy montowane są w Słupsku. Autobusy są niskopodłogowe, wyróżnia je miękka tapicerka na siedzeniach z logo PKM oraz gliwicką Radiostacją na siedzeniach. Jest specjalne miejsce dla dziecięcych wózków oraz dla osób niepełnosprawnych. Kabina kierowcy jest klimatyzowana, natomiast wnętrze wyposażono w uchylne okna i sufitowe wywietrzniki. Każda Scania może pomieścić nawet 160 pasażerów.
Prezes gliwickiego PKM, Henryk Szary, nie ukrywa, że autobusy udało się kupić po bardzo atrakcyjnej cenie. Za pojazdy, które kosztują na rynku 1,1 mln zł, w przetargu zaproponowano cenę nieco ponad 980 tys. zł.
Omnicity są praktycznie aluminiowe. Nadwozie jest skręcane, co jest nowością nie tylko na rynku polskim, ale także w świecie. Ważnym elementem przegubowców jest system monitoringu wnętrza autobusu oraz kabiny kierowcy, zapewniający bezpieczeństwo pasażerom i pracownikom. Został on zamontowany na koszt PKM, ponieważ nie wchodził w zakres standardowego wyposażenia.
Scanie spełniają ponadto najwyższe normy ekologiczne EEV. W dodatku, jak zapewnia szwedzki producent, aż 90% materiałów wykorzystanych do produkcji autobusu można poddać recyclingowi.
PKM systematycznie odnawia swój tabor. Po ostatnim zakupie 10 Scanii na wymianę czekają jeszcze 23 stare Ikarusy. Już na przełomie roku do Gliwic powinna trafić kolejna partia 12 nowych pojazdów. PKM zamierza kupić 6 krótkich, 12-metrowych pojazdów oraz 6 przegubowców (3 osiemnastometrowe i 3 piętnastometrowe).
Jak podkreśla prezes Szary, wymiana starych autobusów na nowe nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia miasta. W tym roku spółka została dokapitalizowana kwotą 2,5 miliona złotych. (fid)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking