Aktualności | Wystawa, warsztaty i spory z historią

Wystawa, warsztaty i spory z historią

Wystawa, warsztaty i spory z historią

Опубликовано: 12.10.2011 / Раздел: Miasto  Rozrywka  Kultura 

W najbliższy weekend Muzeum w Gliwicach zaprasza na trzy wydarzenia. Od 14 października w Radiostacji Gliwice (ul. Tarnogórska 129) będzie prezentowana wystawa „WIĘCEJ – SZYBCIEJ – LEPIEJ. Współzawodnictwo pracy w Polsce Ludowej”. Dzięki bogactwu materiałów archiwalnych z zasobów katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, odwiedzający dowiedzą się, jak kreowano bohaterów epoki współzawodnictwa pracy, jaka była geneza samego zjawiska oraz co miał z nią wspólnego Wincenty Pstrowski, górnik zabrzańskiej kopalni. Ekspozycja prezentuje nie tylko narzędzia siermiężnej socjotechniki PRL-u (plakaty i hasła), ale także dokumenty, które świadczą o w monitorowaniu przez służby bezpieczeństwa wszelkich przejawów oporu przeciwko ruchowi współzawodnictwa. Wystawa będzie czynna do 30 listopada.
15 października szykują się kolejne „Spory z historią”. W Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) o pobycie aliantów na Górnym Śląsku i o tym, jak był on wówczas odbierany, będą rozmawiać Bogusław Tracz i Sebastian Rosenbaum z katowickiego IPN. Początek – godz. 17.00. Wstęp jest wolny (liczba miejsc ograniczona).
Pierwsze oddziały francuskie, a wkrótce potem włoskie, pojawiły się na górnośląskim obszarze plebiscytowym na początku lutego 1920 r. Władzę nad regionem objęła komisja złożona z przedstawicieli Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Górny Śląsk znalazł się na 29 miesięcy pod aliancką okupacją, której zadaniem było uczciwe przeprowadzenie plebiscytu. Polacy i polscy Górnoślązacy powitali Francuzów jak wyzwolicieli spod pruskiego jarzma. Dla Niemców dominacja francuskiego „arcywroga” była policzkiem wymierzonym w narodową dumę. Obecność aliantów stała się więc, obok konfliktu polsko-niemieckiego, nowym obszarem napięć w regionie, który przypominał wówczas beczkę prochu – opowiadają organizatorzy spotkania.
Natomiast 16 października w Czytelni Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8a) odbędą się bezpłatne
warsztaty malowania na jedwabiu (początek – godz. 12.00). Uczestnicy poznają tajniki pracy z tym wymagającym materiałem i stworzą własne, jedwabne impresje. Warsztaty to jedno z wydarzeń towarzyszących wystawie „Konik w Gliwicach”. Prace Ewy Kuryluk – malarki, fotografki, pisarki i prekursorki instalacji tekstylnej – można oglądać do 27 listopada. (bom)