Randka z Barbarą Ptak

Добавлено: 06.10.2011 / Раздел:

Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza na spotkanie z cyklu „Randez-vous na Nowym Świecie”. 8 października z widzami spotka się Barbara Ptak.

W archiwum GTM można znaleźć programy spektakli z lat 50. XX wieku, w których Barbara Ptak figuruje jeszcze jako asystent scenografa („Król włóczęgów”, „Bal w operze”, „Słomkowy kapelusz”). To tutaj poznawała tajniki trudnej sztuki kostiumografii i tutaj gwiazdą był jej mąż – aktor i śpiewak Stanisław Ptak. Jednak Barbara Ptak jest artystką równie wybitną. Wystarczy wymienić filmy, do których projektowała kostiumy: „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza, „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca” Kazimierza Kutza, „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy – opowiadają pracownicy GTM.
Od lat 60. Barbara Ptak projektowała również kostiumy dla sceny. Współpracowała ze wszystkimi teatrami na Śląsku – najintensywniej z Teatrem Śląskim w Katowicach oraz Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Wielokrotnie nagradzano ją m.in. Złotymi Maskami oraz Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za całokształt osiągnięć w dziedzinie kostiumu filmowego. Do dziś na scenie GTM można podziwiać jej kostiumy w spektaklach „Orfeusz w piekle” J. Offenbacha, „Wiedeńska krew” J. Straussa i „Hello, Dolly!” J. Hermana. – Barbara Ptak jest też prawdziwą kopalnią wiedzy na temat historii życia teatralnego w Gliwicach i na Śląsku. Podzieli się nią z uczestnikami sobotniego spotkania – zachęcają organizatorzy. Początek – godz. 16.00. Wstęp kosztuje 2 zł. (bom)
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking