Konik w Gliwicach

Добавлено: 05.10.2011 / Раздел:

Legendarna artystka multimedialna i komentatorka zjawisk ważnych w historii sztuki i kultury Ewa Kuryluk przyjedzie do Gliwic. 7 października w Czytelni Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8a) zaprezentuje swoją wystawę „Ewa Kuryluk. Konik w Gliwicach”.


Ekspozycja jest wyborem kilkudziesięciu prac artystki, której sztuka na trwałe wpisuje się w polski kanon XX i XXI wieku, zajmując jednocześnie szczególne miejsce w sztuce europejskiej. W wielu realizacjach Kuryluk historia splata się z prywatnością, niwelując granice między sztuką i życiem.
Najważniejszym punktem gliwickiej wystawy jest instalacja „Konik”, przygotowana specjalnie dla Czytelni Sztuki. Dziecięcy portret brata artystki na kucyku to także ostatnia z tworzonych od dziesięciu lat „żółtych instalacji”, których tłem albo dominantą jest żółta barwa. – Ten ostatni cykl artystki, należącej do pionierów instalacji tekstylnej na świecie, podsumowuje jej pracę z tkaniną – mówi Ola Wojtkiewicz, kuratorka wystawy.
Opartego na rodzinnych fotografiach „Konika” uzupełniają „autofotografie”, które autorka wykonuje od pięćdziesięciu lat. Czarnobiałe autoportrety fotograficzne z lat 70. ubiegłego wieku, niektóre wystawiane po raz pierwszy, dają wgląd w unikalną metodę twórczą Kuryluk, określaną czasem „rytuałami podglądania siebie”. Dla kontrastu znalazły się też na wystawie trzy cykle barwnych autofotografii z lat 2001 – 2003, w przebraniach i maskach, stylizowanych i świadomie teatralnych.
Oprócz fotografii i instalacji Ewa Kuryluk uprawia również malarstwo. Na ekspozycji w Czytelni będzie można zobaczyć nieznane obrazy artystki sprzed czterdziestu lat. Wernisaż wystawy połączony ze spotkaniem z artystką i promocją jej książek „Obrysować cień: malarstwo 1968 – 1978” i „Żółte instalacje 2001 – 2011” rozpocznie się o godzinie 18.00. Natomiast 8 października Ewa Kuryluk wygłosi w Czytelni Sztuki wykład zatytułowany „Ars i foto”. Początek – godz. 16.30.
Wystawa potrwa do 27 listopada. Towarzyszyć jej będą warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz pokaz filmu dokumentalnego o Ewie Kuryluk pt. „Na cętce źrenicy” w reżyserii Andrzeja Titkowa. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej informacji na www.czytelniasztuki.pl. (bom)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking