Filmowo śladami harcerstwa

Добавлено: 29.09.2011 / Раздел:

W maju 2011 roku upłynęło sto lat od powołania pierwszych polskich drużyn harcerskich. Również gliwickie harcerstwo ma długą tradycję – już w 1920 roku powstała drużyna w Wójtowej Wsi pod Gliwicami (jedna z pierwszych na Górnym Śląsku). Kino AMOK i Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa Ziemi Gliwickiej postanowiło włączyć się w rocznicowe obchody.

Z tej okazji zapraszają do wzięcia udziału w historyczno-filmowej wycieczce śladami harcerstwa polskiego.
Pomysłodawcy wydarzenia przeszukali archiwa Filmoteki Narodowej i wybrali materiały, które prezentują najlepsze tradycje i najciekawsze zdarzenia w historii harcerstwa. Wśród nich znalazł się dokument „Obóz w Orłowie” z 1933 roku, który przedstawia fragmenty wizyty 650 angielskich instruktorów skautowych u harcerek obozujących w Orłowie. W programie pokazu znalazły się także m.in. fragmenty archiwalnych zapisów z Jubileuszowego Zlotu Harcerstwa w Spale w 1935 roku, reportaż z obozu harcerskiego drużyny warszawskiej „Starówki” z 1957 roku oraz film o historii ruchu harcerskiego na Śląsku w latach 1918 – 1940. Projekcja odbędzie się w sobotę, 1 października, w kinie AMOK (ul. Dolnych Wałów 3). Początek – godz. 17.00. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.amok.gliwice.pl.
Warto przypomnieć, że z okazji obchodzonego jubileuszu gliwickie Muzeum przygotowało wystawę czasową „Z dziejów gliwickiego harcerstwa”. Zgromadzone dokumenty oraz pamiątki, m.in. oryginalne umundurowanie i wyposażenie harcerskie, można oglądać do 13 lutego 2012 r. w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). (as)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking