Nikodem Ciomcia z VLO w finale konkursu Explory

Добавлено: 17.05.2022 / Раздел:
baner

Gliwiczanin Nikodem Ciomcia, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Struga, zwyciężył w regionalnym etapie Konkursu Explory - najważniejszej inicjatywie dla młodych innowatorów w Polsce. W październiku Nikodem weźmie udział w finale podczas Gdynia Explory Week.

Program Explory od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. To największa w Polsce inicjatywa wyszukująca i rozwijająca młode talenty. Kluczowym elementem programu jest konkurs, w którym uczniowie z całej Polski opracowują innowacyjne projekty. W tym roku zgłoszono ich ponad 230. W regionalnych etapach konkursu wyłaniane są te o największym potencjale. Wśród twórców dziewięciu zwycięskich projektów znalazł się podopieczny Beaty Zimnickiej i Ewy Trybalskiej – Nikodem Ciomcia z V LO.

Nikodem w swoim projekcie „Altenratywne ładowanie - energia z życia” stworzył ekologiczny sposób ładowania urządzeń. Jego kluczowym elementem jest pobieranie ciepła z organizmu – dobrym przykładem mogłaby być bluza lub kamizelka, która dzięki sensorom i wykorzystaniu zjawiska Seebecka przy różnicy temperatur pomiędzy ludzkim ciałem i otoczeniem jest w stanie wyprodukować odpowiednio dużo mocy, aby naładować baterię telefonu komórkowego.

Młode Talenty Explory walczą o stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tys. zł oraz akredytacje na międzynarodowe konkursy związane z innowacyjnością i nagrody specjalne. Trzymamy kciuki za Nikodema! (mf)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking