Aktualności | Trzy medale szermierzy Piasta

Trzy medale szermierzy Piasta

Опубликовано: 04.05.2022 / Раздел: Miasto

Pod koniec kwietnia w Białymstoku odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Szermierce –  impreza o randze mistrzostw Polski w w kategorii juniorów młodszych. Z bardzo dobrej strony na tym turnieju pokazali się reprezentanci Piasta Gliwice. Oliwia Janeczek zdobyła złoty medal, Paweł Klytta w turnieju indywidualnym sięgnął po brąz. Na trzecim stopniu podium w turnieju mężczyzn stanęła też drużyna Piasta.

OOM to najważniejsze zawody w tej kategorii wiekowej, które jednocześnie kończą dany sezon. Miniony był bardzo udany dla Oliwii Janeczek. Wychowanka Muszkietera Gliwice, która od roku broni barw Piasta, niedawno zajęła drugie miejsce w Pucharze Polski Juniorów Młodszych, wygrała też prestiżowy turniej Muszkieter Trophy. W klasyfikacji generalnej Janeczek zajmuje jednak 9. miejsce, nie była więc zaliczana do faworytek OOM. Tymczasem podopieczna Piotra Markowicza w Białymstoku biła się doskonale! W półfinale gliwiczanka pokonała drugą na liście klasyfikacyjnej Oliwię Tercjak z klubu AZS Vratislawia Wrocław 10:9. Jak wskazuje wynik, pojedynek był zacięty, a o wygranej decyduje jedno trafienie. W finale szpadzistka Piasta trafiła na Laurę Misiak reprezentującą klub Górnik Radlin. Misiak klasyfikowana jest na 3. miejscu w Polsce, ale w starciu z gliwiczanką nie miała tym razem zbyt wiele do powiedzenia. Janeczek ten pojedynek zakończyły pewną wygraną (15:12).

Siódme miejsce w tym turnieju zajęła Michalina Szymczyk, a dziewiąta była Magda Ratyna. Z 14. lokatą została sklasyfikowana Pola Drobczyk. Wiktoria Jędrzejec była 20., Paulina Ostrowska 33., Weronika Kozdęba 36.

W turnieju drużynowym gliwiczanki były wymieniane w gronie ekip, które mogą sięgnąć po medal. Trenerzy zdecydowali, że w pierwszym zespole będą walczyć: Oliwia Janeczek, Wiktoria Jędrzejec, Magda Ratyna i Michalina Szymczyk. W półfinale gliwiczanki trafiły na UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie. Mimo ambitnej postawy i walki do końca, to siemianowiczanki okazały się lepsze, wygrywając 45:41. W meczu o brązowy medal gliwiczanki uległy Warszawiance 41:45. Ledwie więc czterech trafień zabrakło drużynie, aby stanąć na podium.
Drugi zespół Piasta, który walczył w skladzie: Pola Drobczyk, Weronika Kozdęba i Paulina Ostrowska, zajął 6. miejsce.

Juniorzy Piasta z tych mistrzostw wrócili z dwoma brązowymi medalami. W turnieju indywidualnym 3. miejsce zajął Paweł Klytta. Uczestnik ostatnich mistrzostw świata był jednym z faworytów, ale w półfinale trochę niespodziewanie lepszy od niego okazał się Jerzy Giedrojć z KS Szpada Wrocław. Brązowy medal OOM jest jednak z pewnością miłym zakończeniem bardzo udanego sezonu podopiecznego Macieja Chudzikiewicza. Do finałowej ósemki zdołał awansować też Seweryn Gusta, który ostatecznie został sklasyfikowany na 7. miejscu. 9. był Czcibor Partyka, a 11. Błażej Kurowski.

Po drugi medal w takim samym kolorze Klytta z kolegami (Czciborem Partyką, Błażejem Kurowskim i Sewerynem Gustą) sięgnęli w turnieju drużynowym. W półfinale gliwiczanie ulegli PKSZERM Warszawa 40:45. W meczu o trzecie miejsce młodzi szpadziści Piasta rozbili wręcz Sokół Mielec, wygrywając 45:26.