Trzeci Rodzinny Dom Dziecka w Gliwicach!

Добавлено: 26.01.2022 / Раздел:
grafika

Ewa i  Roman Witczak to kolejne małżeństwo, które zdecydowało się na prowadzenie Rodzinnego Domu Dziecka w Gliwicach. Państwo Witczak mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu Rodzinnego Domu Dziecka oraz pełnieniu funkcji zawodowej rodziny zastępczej. W Gliwicach to już trzecia tego typu placówka.

Trzeci Rodzinny Dom Dziecka działający na rzecz Gliwic powstał w Nieborowicach. Tworzą go Ewa i Roman Witczak, którzy w latach 2016-2018 pełnili rolę zawodowej rodziny zastępczej dla pięciorga dzieci. Później wyprowadzili się do Wrocławia, gdzie prowadzili Pogotowie Rodzinne, a następnie Rodzinny Dom Dziecka i z tym doświadczeniem wrócili do Gliwic. Swoją misję kontynuują w Nieborowicach od stycznia br. tworząc na rzecz Gliwic Rodzinny Dom Dziecka. Mieszka w nim obecnie ośmioro dzieci. Mają do dyspozycji duży dom z ogrodem, wsparcie i opiekę.

W Rodzinnych Domach Dziecka dzieci pozbawione opieki biologicznych rodziców mają odpowiednie, rodzinne warunki, a opiekę nad nimi sprawuje rodzina, a nie etatowi pracownicy. To ważne dla poczucia bezpieczeństwa dzieci, które mają szansę na nawiązanie rodzinnej więzi i uporanie się ze swoimi problemami z przeszłości. Dlatego miasto stawia na tworzenie tego typu placówek – to jeden z kierunków rozwoju pieczy zastępczej w mieście, który wpisuje się w Miejski Program Rozwoju Pieczy Zastępczej dla Miasta Gliwice na lata 2019-2021.

Samorząd Miasta Gliwice szczególną troską otacza rodziny zastępcze. Udziela wsparcia dzieciom umieszczonym w pieczy zastępczej, rodzicom zastępczym, Rodzinnym Domom Dziecka i rodzicom biologicznym, którzy starają się o odzyskanie pełni praw rodzicielskich. Potrzebę troski o bezpieczeństwo materialne rodzin zastępczych i dzieci miasto traktuje bardzo poważnie i pomaga na wiele różnych sposobów.

Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny stale zaprasza do kontaktu osoby zainteresowane stworzeniem rodziny zastępczej. Centrum działa przy ul. Sikorskiego 134 (pon. 8.00 –17.00, wtorek, środa, czwartek 8.00-15.30, piątek 8.00–14.00, tel.: 32/335-41-37).
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: rodzinazastepcza.gliwice.pl. Infolinia dla Kandydatów na Rodziny Zastępcze działa od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00 oraz w soboty w godz. od 10.00 do 13.00 (nr tel.: 597-732-570). (mf)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking