Aktualności | Gdy dziecko choruje na smutek

Gdy dziecko choruje na smutek

Gdy dziecko choruje na smutek

Опубликовано: 22.11.2021 / Раздел: Miasto 

Depresja to choroba psychiczna, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Często objawia się głębokim smutkiem, rezygnacją, pesymizmem, brakiem motywacji, niechęcią do spotkań z ludźmi, bywa że pojawiają się myśli, a nawet próby samobójcze. Ta choroba może dotknąć każdego, bez względu na wiek, również dzieci i młodzież. Nie lekceważmy symptomów.

Obniżenie nastroju, smutek, depresja potęgowane pandemiczną izolacją i ograniczeniami zataczają coraz szersze kręgi, również wśród młodych ludzi. Aby oswoić się z problemem i pomóc młodym ludziom Poseł na Sejm Marta Golbik, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży we współpracy z zespołem „Brain, mind and pain“ działającym przy Parlamencie Europejskim i jego przewodniczącym Europosłem Jarosławem Dudą, a także Senatorem RP Zygmuntem Frankiewiczem, organizuje ogólnopolską konferencję „Depresja u dzieci i młodzieży”, która odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna. Wydarzenie odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice w poniedziałek, 22 listopada, w godz. 15.30 do 18.30.
Tegoroczna edycja skupi się na problemie depresji dziecięcej i młodzieżowej.
W debacie udział wezmą uznani specjaliści, pedagodzy oraz psycholodzy, a także fundacje młodzieżowe zajmujące się tematem problemów psychicznych młodzieży. Do uczestnictwa zaproszono również parlamentarzystów, samorządowców, lekarzy, rodziców, stowarzyszenia oraz pracowników placówek oświatowych i opiekuńczych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy – zgłoszenia należy kierować pod adres mailowy: monika.nowak@sejm.gov.pl (formularz oświadczenia o stanie zdrowia dla uczestników do pobrania tutaj: https://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/719_20211122/$file/719_20211122.pdf). Dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć w spotkaniu osobiście, dostępna będzie transmisja na żywo w serwisie Facebook.(https://www.facebook.com/GolbikMarta/). W trakcie debaty, po wystąpieniach prelegentów w danym panelu, zarówno uczestnicy w studio, jak i widzowie internetowi, będą mogli zadawać pytania zaproszonym gościom.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na: https://fb.me/e/XhT3WyPo.

Program konferencji:

15.30-15.40 – otwarcie konferencji – Marta Golbik, poseł na Sejm RP, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, Zygmunt Frankiewicz, senator RP, Jarosław Duda, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Zespołu Poselskiego „Brain, mind and pain”.

15.40-16.00 - depresja w doświadczeniu dziecka i rodzica.

Weronika Snoch, koordynatorka w Nastoletnim Azylu;

Mama nastolatki z depresją.

16:00-16.45 – panel dyskusyjny – Depresja z perspektywy przedszkola i szkoły.

Paneliści:

dr Urszula Więckowska – pedagog,dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Gliwicach;

dr Daria Suchecka – psycholog szkolny, specjalista ds uzależnień w MONAR w Babigoszczy;

mgr Paulina Dudziak -psycholog przedszkolny w Przedszkolu Miejskim nr 21 w Gliwicach ;

Angelika Friedrich – założycielka Nastoletniego Azylu.

16.45 -17.00 – pytania z sali/internetowe

17.00-17.10 – przerwa

17.10-17.55 – panel dyskusyjny – Depresja wczesnoszkolna i szkolna w pomocy systemowej.

Paneliści:

dr Małgorzata Mróz-Idasiak, psychiatra dzieci i młodzieży;

mgr Magdalena Adler – specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży;

mgr Małgorzata Kowalcze – psychoterapeutka, wojewódzki ekspert ds uzależnień.

17.55-18.10 – pytania z sali/internetowe

18.10-18.20 – Zakończenie konferencji

(mf)