One współtworzą kulturę w Gliwicach

Добавлено: 18.10.2021 / Раздел:
prezydent Glwiic Adam Neumann i nagrodzone fot. M. Buksa / UM Gliwice

Prezydent Gliwic Adam Neumann przyznał trzy nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Wyróżnienia w XXVIII edycji konkursu otrzymały Urszula Biel, Anna Kwiecień i Agnieszka Chrzanowska-Małys.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w niedzielę 17 listopada na Scenie Bajka w kinie Amok. W gronie laureatek znalazły się: szefowa gliwickiego kina studyjnego Amok – Urszula Biel, historyczka sztuki i muzealniczka – Anna Kwiecień, plastyczka i animatorka kultury – Agnieszka Chrzanowska-Małys. Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ zespołu Holland Baroque. Koncert odbył się w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso.

Od 28 lat Prezydent Miasta Gliwice co roku przyznaje nagrody osobom zasłużonym w dziedzinie kultury. Ta regularność świadczy o tym, że kultura jest stale obecna w Gliwicach. Jesteśmy nie tylko miastem techniki i sportu, ale również kultury – powiedział podczas gali Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Nagrody w dziedzinie kultury są przyznawane przez Prezydenta Miasta Gliwice. Laureatów rekomenduje komisja konkursowa, w skład której wchodzą radni Rady Miasta Gliwice, laureaci nagród w dziedzinie kultury w poprzednich edycjach konkursu i przedstawiciele miasta. Kandydatów do wyróżnienia wskazują gliwiccy radni, przedstawiciele miejskich instytucji kultury, placówek oświatowych i szkół wyższych oraz członkowie związków twórczych i stowarzyszeń kulturalnych.

Urszula Biel

nagroda w kategorii „Ochrona kultury” za osiągnięcia w 2020 roku

Urszulę Biel znają w Gliwicach wszyscy miłośnicy dobrego kina. Jest historyczką kina i animatorką kultury filmowej. Od wielu lat kieruje kinem studyjnym Amok, (prawdopodobnie) najlepszym kinem w Polsce. Za jej sprawą w repertuarze kina przy ul. Dolnych Wałów 3 goszczą nie tylko najnowsze produkcje filmowe, ale też klasyka kina. Amok jest także chętnie odwiedzany przez najmłodszych, dzięki specjalnym seansom dla dzieci. Polski Instytut Sztuki Filmowej nagrodził Amok jako „Najlepsze kino” w 2012 roku oraz przyznał mu nagrodę w kategorii „Edukacja filmowa” w 2017 roku. Urszula Biel od 2016 roku jest prezeską Śląskiego Towarzystwa Filmowego.

Poza prowadzeniem kina Urszula Biel od wielu lat interesuje się także historią kinematografii i kultury filmowej, ze szczególnym uwzględnieniem terenów Górnego Śląska. Jest doktorem nauk humanistycznych, publikuje i prowadzi badania naukowe oraz kwerendy archiwalne. W 2020 roku wydała książkę „Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie”. Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami przyznało tej publikacji tytuł Książki Roku 2020.

Anna Kwiecień

nagroda w kategorii „Ochrona kultury” za całokształt działalności

Anna Kwiecień jest historyczką sztuki i muzealniczką. Przez 30 lat kierowała Działem Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Muzeum w Gliwicach. To jeden z najzasobniejszych działów gliwickiego muzeum – znajduje się w nim około 16,5 tys. zabytków. Anna Kwiecień była autorką scenariusza i kuratorką wielu wystaw stałych i czasowych. To ona zapoczątkowała kolekcjonerstwo fotografii artystycznej, z której obecnie słynie gliwickie muzeum. Zorganizowała między innymi wystawy poświęcone twórczości Zofii Rydet. Ekspozycje, których była kuratorką oraz jej publikacje książkowe były wielokrotnie doceniane w konkursach. Już w 1991 roku otrzymała nagrodę „Najciekawsze wydarzenie muzealne 1991 roku” za wystawę „Od Huty Gliwickiej do Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych”. Wystawa „Wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców” została wyróżniona w konkursie „Najciekawsze wydarzenie muzealne – Sybilla 2000”, a książka „Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796–1945). Wystawa ze zbiorów Muzeum w Gliwicach” została wyróżnione w konkursie „Wydarzenie muzealne – Sybilla 2017”. Anna Kwiecień w 2020 roku otrzymała odznakę Zasłużony Działacz Kultury, w uznaniu dla jej ponad 30-letniej działalności na rzecz ochrony i popularyzacji zabytków gliwickiego muzeum i dziedzictwa kulturowego naszego miasta.

Agnieszka Chrzanowska-Małys

nagroda w kategorii „Upowszechnianie kultury” za całokształt działalności

Agnieszka Chrzanowska-Małys to artystka plastyczka i animatorka kultury. Jest absolwentką architektury na Politechnice Śląskiej oraz studiów podyplomowych z malarstwa i rysunku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczyła się także tkactwa artystycznego. Od 2012 roku prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży w swojej pracowni artystycznej Studio ACM w Gliwicach. Studio było kilkukrotnie wyróżniane – między innymi w Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym „Ceramiczny talent” i Międzynarodowym Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży w Toruniu. Agnieszka Chrzanowska-Małys współpracuje z gliwickimi placówkami oświatowymi i organizacjami pozarządowymi. Od 3 lat jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA. Zajmowała się między innymi edukacją plastyczną podopiecznych Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach, prowadzi warsztaty dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Zabrzu. Jej uczniowie są jej dumą – ich prace zdobywają liczne nagrody w konkursach i są prezentowane na wystawach w wielu krajach świata, między innymi na Białorusi, w Egipcie i Japonii. Agnieszka Chrzanowska-Małys włącza się także w organizację różnych inicjatyw kulturalnych na terenie Gliwic, takich jak ArtNoc, Industriada i Skup Kultury. Jako twórczyni bierze również udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Film z audiodeksrypcją i transkrypcją
Urszula Biel
Anna Kwiecień
Agnieszka Chrzanowska-Małys
Urszula Biel
Anna Kwiecień
Agnieszka Chrzanowska-Małys

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking