Bluszcze? Barwne krzewy? Okaże się późną jesienią

Добавлено: 28.09.2021 / Раздел:
zbiorniki retencyjne przy Elsnera fot. G. Kogut

Poprawiającej mikroklimat i wygląd okolicy drobnej zieleni nigdy za dużo, stąd pomysł, by w przyszłym roku uatrakcyjnić nieco teren dwóch ogrodzonych, porośniętych trawą zbiorników retencyjnych w Żernikach przy ul. Elsnera. Projekt niewielkich nasadzeń w najbliższym otoczeniu niecek przygotowuje na zlecenie miasta gliwicka Pracownia 44STO.

Miejsce nasadzeń to relatywnie mały i wąski teren. Wyszliśmy z założenia, że odpowiednio dobrana, raczej niewielka dodatkowa roślinność przy nieckach czy na ogrodzeniach pozwoli estetycznie zaakcentować przyrodniczy walor zbiorników, podkreślając zarazem ich rolę w walce z podtopieniami. Dzięki temu zbiorniki, choć na co dzień niedostępne dla mieszkańców ze względów bezpieczeństwa i ogrodzone, będą mogły stać się nie tylko ciekawszym wizualnie elementem pejzażu, ale też ważnym punktem odniesienia w edukacji ekologicznej – podkreśla Roksana Burzak, naczelnik Wydziału Gospodarowania Wodami Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Projekt nasadzeń ma być gotowy w listopadzie. Zgodnie z obecnymi planami roślinność na terenie zbiorników powinna być sadzona w przyszłym roku.

 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking