Skwer nad DTŚ się zazielenia

Добавлено: 24.09.2021 / Раздел:
skwer nad DTŚ Fot. M.Foltyn/UM Gliwice

Jabłonie, klony, lipy, narcyze, i ozdobne trawy – skwer nad DTŚ się zazielenia. Trwają intensywne nasadzenia, które zamieniają skwer w piękną i przyjazną przestrzeń do wypoczynku.

Modernizacja skweru rozpoczęła się w czerwcu. Po pracach ziemnych, rozłożeniu mat antykorzennych zapobiegających uszkodzeniu stropu tunelu i zamontowaniu specjalnego systemu nawadniającego, przyszła pora na zagospodarowanie zieleni. Kilka dni temu na tunelu nad DTŚ nasadzono narcyze i ozdobne trawy, a ostatnio również drzewa – jabłonie, klony polne, platany i lipy. Nowe drzewa są nasadzane w specjalnie przygotowanym podłożu – mieszance mineralno-organicznej. Zakończono też prace przy zakładaniu łąki kwietnej z pożytecznymi dla owadów kwiatami.
W pozostałych częściach skweru trwa uzupełnianie podłoża pod kolejne rośliny. Docelowo nasadzonych zostanie tam 60, 6 tys. różnych gatunków roślin, w tym 127 drzew. Pojawią się m.in. klony tatarskie, ambrowce amerykańskie, brzozy pożyteczne, platany i graby. Urozmaiceniem będą drzewa kwitnące wiosną, m.in.: jabłonie i wiśnie różowe w dwóch odmianach – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
Po zakończeniu prac skwer nad DTŚ ma stać się wielobarwną i zróżnicowaną przestrzenią przeznaczoną do wypoczynku. Pomiędzy alejkami będą rosły różnorodne kompozycje drzew, krzewów i bylin zdobiących to miejsce  przez cały rok. W kilku miejscach staną pergole, dzięki którym w gorące, letnie dni będzie można odpocząć w cieniu. Pod częścią z nich zostaną ustawione stoły i ławy piknikowe. Poza roślinnością, na skwerze stanie przestrzenna instalacja z kamieni pochodzących z dawnej śluzy kanału Kłodnickiego wraz z tablicami zawierającymi informacje, zdjęcia oraz przebieg trasy kanału. Powstanie też przestrzeń do odpoczynku, która latem będzie pełnić funkcję ozdobionej palmami miejskiej plaży. Odpocząć będzie można również na ławkach, siedziskach i wygodnych leżakach, a rower przypiąć do stojaka. Od zgiełku towarzyszącego DTŚ spacerowiczów będą izolować nasadzone krzewy. Zakończenie prac na skwerze zaplanowano na jesień. Inwestycja będzie kosztować niemal 3,9 mln zł, a jej wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. (mf)

 

drzewa na skwerze nad DTŚ
Fot. M.Foltyn/UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking