Jak się mają miejskie spółki? Śląskie Centrum Logistyki S.A.

Добавлено: 23.09.2021 / Раздел:
Infrastruktura Śląskiego Centrum Logistyki S.A. Infrastruktura Śląskiego Centrum Logistyki S.A. Fot. materiały ŚCL

Spółki miejskie zajmują ważne miejsce w procesie realizacji zadań publicznych nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego. Zakres działalności utworzonych przez miasto spółek jest szeroki. Łączy je jednak wspólny mianownik – ich nadrzędnym celem jest sprawne i nieprzerwane realizowanie zadań służących zaspokajaniu potrzeb gliwiczan. Łączna wartość majątku Gliwic w 17 spółkach na koniec 2020 r. wyniosła blisko 1,3 mld zł. Prezentujemy kolejną część cyklu poświęconego spółkom miejskim – tym razem Śląskie Centrum Logistyki S.A.

Śląskie Centrum Logistyki S.A. jest jednym z liderów branży logistycznej, działającym na rynku od 1989 r. Miasto Gliwice jest największym udziałowcem spółki – posiada 77,78% akcji. Świetna lokalizacja, m.in. dostęp do międzynarodowych szlaków kolejowych (w tym C-E 30), skrzyżowania dróg DTŚ, DK-88 z autostradami A1 i A4 oraz port wraz z Kanałem Gliwickim i Odrzańską Drogą Wodną sprawiają, że spółka jest miejscem z dostępem do 3 rodzajów transportu: drogowego, kolejowego i wodnego śródlądowego. ŚCL zajmuje się świadczeniem usług z zakresu międzynarodowego i krajowego transportu drogowego, logistyką magazynową, przeładunkiem towarów, wynajmem nieruchomości oraz usługami agencji celnej.
W ostatnich latach spółka poczyniła znaczne inwestycje w celu poprawy i ulepszenia infrastruktury. Na terenie o powierzchni 47 ha powstały nowoczesne magazyny: Eco Log Stal – z przeznaczeniem na wyroby stalowe, bezpieczny ADR – dla wyrobów chemicznych oraz magazyn General Cargo – w sumie to 28 000 m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej.
Na terenie o powierzchni 47,5948 ha firma posiada łącznie 24 budynki, infrastrukturę drogową, kolejową i towarzyszącą (w tym parkingi TIR), terminal kontenerowy, place składowe oraz baseny i zasobnie portowe. Spółka dysponuje obecnie 25 ciągnikami oraz 30 naczepami.
W styczniu 2021 r. sfinalizowano rozbudowę magazynu stali, która zwiększyła możliwości przeładunkowe i składowe. W 2020 r. na terenie ŚCL przeładowano 211 147 ton wyrobów stalowych, które przyjechały na 2 131 wagonach kolejowych i wyjechały na 5 337 ciężarówkach. W pozostałych magazynach ŚCL składowano ponad 20 000 palet każdego dnia, w roku 2020 zrealizowano też 15 000 zleceń transportowych i przygotowano 4 654 zgłoszeń celnych. Obecnie spółka przygotowuje się do budowy niskoemisyjnego i przyjaznego środowisku terminala intermodalnego do przeładunku naczep samochodowych na specjalistyczne wagony kolejowe. Terminal będzie częścią składową logistycznego łańcucha dostaw towarów, wykorzystującego transport kolejowy jako główny sposób przemieszczania ładunków pomiędzy Gliwicami a terminalami w innych wysoko zurbanizowanych i uprzemysłowionych regionach Europy.
W 2020 r. spółka wypracowała zysk w wysokości niemal 2,6 mln zł (netto).
Więcej informacji na temat Śląskiego Centrum Logistyki S.A. można znaleźć na stronie internetowej www.scl.com.pl. (mf)

 

Magazyn General Cargo
Magazyn General Cargo. Fot. materiały ŚCL
Flota samochodowa ŚCL
Flota samochodowa ŚCL. Fot. materiały ŚCL
Magazyn Stali ECO Log Stal
Magazyn Stali ECO Log Stal. Fot. materiały ŚCL
baner
logo
Magazyn General Cargo
Flota samochodowa ŚCL
Magazyn Stali ECO Log Stal
baner
logo

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking