Wstęga Nadziei dla Białorusi

Добавлено: 20.09.2021 / Раздел:
wstęga Fot. M.Foltyn/UM Gliwice

W Gliwicach trwa XII Międzynarodowy Plener Malarski „Moje Miasto”. Przy tej okazji plastycy zaprezentowali przy gliwickiej Radiostacji i na skwerze Doncaster niezwykłą flagę – Wstęgę Nadziei dla Białorusi.

W czasie wakacji Wstęga Nadziei dla Białorusi była prezentowana w Centrum 3.0 przy ul. Studziennej w Gliwicach. We wrześniu ruszyła w miasto, razem z artystami uczestniczącymi w XII Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Moje Miasto”.

15 września plastycy zaprezentowali dzieło przy gliwickiej Radiostacji, dziś na skwerze Doncaster przy Urzędzie Miejskim wstęgę pokazywali uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w Gliwicach i uczestnicy pleneru.

Pomysł wpisuje się w założenia inicjatorów projektu „Wstęga Nadziei dla Białorusi”. Ma przypominać o sytuacji w Białorusi, skłaniać do refleksji i dyskusji, zachęcać innych do podobnych działań na rzecz wspierania pokojowej walki o prawa człowieka i demokrację – mówi Agnieszka Chrzanowska-Małys, jedna z artystek współtworząca wstęgę.

Z Gliwic flaga, która swą podróż rozpoczęła w Olsztynie, przekazana zostanie do Bytomia. Zgodnie z założeniem projektu White-Red-White, Wstęga Nadziei dla Białorusi ma wędrować po Polsce i innych krajach europejskich.

12-metrową flagę  zszytych ze sobą 120 prac tkaninowych tworzyło 70 artystów z Polski, Białorusi, Litwy, Francji, Kanady i USA. Biel i czerwień nawiązują do barw historycznej, biało-czerwono-białej  flagi Białorusi. W 2020 r. flaga w tych barwach była używana przez protestujących Białorusinów po wyborach prezydenckich.

Organizatorem gliwickiej akcji był Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gliwicko-Zabrzański. (mf)

 

Akcja Wstęgę Nadziei dla Białorusi
Fot. M.Foltyn/UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking